آغاز مکمل یاری رایگان مگادوز ویتامینA در بچه ها برای پیشگیری از کرونا و آنفلوآنزا

به گزارش مجله آزات وب، تهران (پانا) - مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت با اشاره به نقش موثر ویتامین A در پیشگیری از ابتلا به بیماری های تنفسی، گفت: از آنجایی که بچه ها گروه آسیب پذیری هستند و منابع غذایی ویتامین Aکمتر در برنامه غذایی آنها است، مکمل یاری مگادوز ویتامین A سالی دوبار برایشان صورت می گیرد.

آغاز مکمل یاری رایگان مگادوز ویتامینA در بچه ها برای پیشگیری از کرونا و آنفلوآنزا

به گزارش ایسنا، زهرا عبداللهی گفت: ویتامین A یکی از ویتامین های محلول در چربی است که برای سیستم ایمنی و تقویت آن ضروری است. ویتامین A برای پیشگیری از ابتلا به بیماری های تنفسی و کووید19 بسیار موثر است.

وی افزود: یکی از برنامه های اصلی ما تامین مگادوز ویتامین A است؛ مگادوز این ویتامین، دوزی200 هزار واحدی است که برای بچه ها 2 تا 5 سال به شکل رایگان در برخی مناطق کشور ارائه می شود. بچه های که مطابق با پروتکل های بهداشتی به خانه های بهداشت یا پایگاه های سلامت مراجعه می کنند قطره مگادوز ویتامین A را دریافت می کنند. این مگادوز تا شش ماه سبب تقویت سیستم ایمنی بدن می شود و ویتامین مورد نیاز بدن کودک را برای این مدت تامین می کند.

وی با اشاره به اینکه ارائه مگادوز ویتامین A به بچه ها توصیه ای جهانی است، اظهار کرد: برای اینکه بتوانیم به پیشگیری و کنترل بیماری کرونا و حتی سرماخوردگی و آنفلوآنزا در میان بچه ها یاری کنیم این برنامه مداخله ای را انجام می دهیم. در کنار این اقدام آموزش مادران نیز موثر است تا ویتامین A را از برنامه غذایی روزانه خود دریافت کنند. منابع گیاهی ویتامین A هویج و کدوحلوایی است که منابعی ارزان و دردسترس هستند.

عبدللهی افزود: برنامه مکمل یاری با مگادوز ویتامینA در فاز اول در 11 دانشگاه علوم پزشکی اجرا می شود و در فاز دوم در سایر دانشگاه ها اجرایی خواهد شد. مکمل یاری ویتامین A دو بار در سال و هر شش ماه یکبار تکرار می شود. این برنامه هیچ عوارض جانبی ندارد و سالیان گذشته در چند روستای کمتر برخوردار کشور اجرا کردیم.

وی درباره چرایی عدم اجرای این برنامه برای گروه بزرگسالان، شرح داد: بچه ها گروهی آسیب پذیر هستند. این آسیب پذیری در مقابل بیماری های تنفسی تشدید می شود؛ در فصل پاییز بیماری هایی مثل سرماخوردگی، آنفلوآنزا و کرونا خطری برای بچه ها است که آن ها را آسیب پذیر می کند. از سوی دیگر ممکن است دریافت ویتامین A توسط کودک از منابع غذایی به اندازه کافی نباشد. برای بزرگسالان اصلاح الگوی غذایی و تنوع در غذای روزانه کافی است. مکمل 200 هزارواحدی ویتامین A با حمایت یونیسف برای بچه ها تهیه شده است و سایر افراد با رعایت نکات تغذیه ای درست نیاز به مصرف هیچ مکملی ندارند و تنها باید مکمل ویتامین D مطابق بخشنامه های وزارت بهداشت هر ماه در دوز 50 هزار واحد مصرف شود؛ زیرا این ویتامین در برنامه غذایی نیست.

وی با تاکید بر عدم مصرف خودسرانه مکمل های دارویی، گفت: استفاده از ویتامین ها بدون مشورت پزشک نه تنها سود ندارد بلکه می تواند ضرر داشته باشد زیرا تعادل بین مواد مغذی در بدن بهم می ریزد و مسائل دیگری به وجود می آورد.

وی با اشاره به اقدامات حمایتی اجرا شده در خصوص تغذیه سالم برای افراد کمتر برخوردار، گفت: بسته های یاریی برای اقشار کم درآمد و برنامه های یاری معیشتی با همکاری وزارت رفاه اجرا شده است که ماهانه مبلغی به حساب سرپرست خانوار واریز می شود. با حمایت دولت و کمیته امداد یاری غذایی با نظارت بر ترکیب اجزا به مادران باردار و بچه ها زیر 5 سال که دچار سوء تغذیه هستند برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا ارائه می شود. علاوه بر دولت، خیرین نیز در ایفای این مسئولیت مهم ما را یاری می کنند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 22 آبان 1399 بروزرسانی: 22 آبان 1399 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 1369

به "آغاز مکمل یاری رایگان مگادوز ویتامینA در بچه ها برای پیشگیری از کرونا و آنفلوآنزا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آغاز مکمل یاری رایگان مگادوز ویتامینA در بچه ها برای پیشگیری از کرونا و آنفلوآنزا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید