آیا ویروس کرونا از مردان بیشتر تلفات می گیرد؟

به گزارش مجله آزات وب، این روزها در رابطه با بیماری کرونا اخبار زیادی شنیده ایم که بسیاری از آن ها حقیقت دارند و تعدادی هم شایعه هستند. در این مطلب به آنالیز این موضوع پرداخته ایم که میزان تلفات این بیماری به جنسیت مرتبط است یا خیر.

آیا ویروس کرونا از مردان بیشتر تلفات می گیرد؟

این هفته، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های چین بزرگترین تجزیه و تحلیل موارد ویروس کرونا را تا به امروز منتشر کرد. محققان دریافته اند اگرچه زنان و مردان تقریبا به یک میزان به کرونا آلوده شده اند؛ اما میزان مرگ و میر در مردان 2.8 درصد و در زنان 1.7 درصد است. طبق آمار این مساله فقط مربوط به کرونا نمی گردد. مردان در حین شیوع سندرم حاد تنفسی سارس و سندرم تنفسی خاورمیانه مِرس نیز بیشتر از زنان جانشان را از دست دادند.

یک مطالعه منتشر شده در ژورنال Annals of Internal Medicine نشان داد که در سال 2003 در هنگ کنگ، زنان بیشتری نسبت به مردان به سارس مبتلا شدند؛ اما میزان مرگ و میر در بین مردان 50 درصد بیشتر بود. در این مطلب خبرنگاران به آنالیز این موضوع پرداخته ایم که آیا واقعا ویروس کرونا از مردان بیشتر تلفات می گیرد؟ چرا؟

چرا کرونا بیشتر جان مردان را می گیرد؟

دانشمندان می گویند در این مساله که مردان تلفات بیش تری می دهند، عوامل مختلفی دخیل هستند؛ از عوامل بیولوژیکی گرفته تا مواردی که ریشه در سبک زندگی دارند. ضمناًً وقتی صحبت از واکنش سیستم ایمنی بدن در برابر عفونت می گردد، مردان جنس ضعیف تری دارند. دانشمندی به نام سابرا کلین می گوید: این الگویی است که ما در بسیاری از عفونت ها دیده ایم. از نظر بیماری های ویروسی مربوط به دستگاه تنفسی، مردان می توانند نتایج بدتری داشته باشند. همچنین زنان پس از واکسیناسیون پاسخ ایمنی قوی تری ایجاد می نمایند و جواب بهتری به حافظه ایمونولوژیک می دهند.

چه تفاوت هایی در رابطه با واکنش سیستم ایمنی بدن، میان مردان و زنان وجود دارد؟

دکتر جانین کلایتون، مدیر دفتر تحقیقات بهداشت زنان، در انستیتوی ملی بهداشت می گوید: چیزی در سیستم ایمنی زنانه وجود دارد که نسبت به مردان پررنگ تر است. البته این مزیت برای زنان دردسرهایی هم دارد؛ زنان بیشتر مستعد ابتلا به بیماری های خودایمنی مانند ورم مفاصل و لوپوس هستند، بیماری هایی که فعالیت سیستم ایمنی بدن در آن ها زیاد است و به اندام ها و بافت های بدن حمله می نماید. حدود هشتاد درصد از مبتلایان به بیماری خودایمنی را زنان تشکیل می دهند؛ اما دلیل این که زنان از پاسخ ایمنی قوی تری استفاده می نمایند کاملا تعیین نیست و تحقیقات هنوز در مراحل اولیه است. یک فرضیه این است که سیستم ایمنی قوی تر زنان، مزیت بقا را به فرزندانشان می بخشد و آنتی بادی به وسیله شیر مادر به نوزادی که سیستم ایمنی اش در حال توسعه است منتقل می گردد و به او برای دفاع از خود در برابر بیماری ها یاری می نماید.

آزمایش های علمی در این مورد چه می گویند؟

آزمایش هایی که در آن موش ها در مواجهه با ویروس تاجی سارس قرار گرفتند، نشان داد که مردان به احتمال زیاد بیشتر از زنان در معرض ابتلا هستند و خطر ابتلا با افزایش سن مردان افزایش می یابد. حتی وقتی موش های نر در معرض سطح پایین ویروس قرار گرفتند، ابتلای آن ها به ویروس سارس شدیدتر و پاسخ ایمنی بدنشان در خلاص شدن از شر ویروس کمتر و کندتر بود.

رفتارهای بهداشتی در این تفاوت نقش دارند؟

رفتارهای بهداشتی که بر اساس جنسیت در بعضی جوامع متفاوت است، ممکن است در پاسخ های مختلف به عفونت نیز نقش داشته باشد. چین بیشترین تعداد افراد سیگاری در جهان را دارد که آن ها نماینده حدود یک سوم از افراد سیگاری در جهان و 40 درصد از مصرف نمایندگان دخانیات در جهان هستند؛ اما تقریبا کمتر از 2 درصد از زنان چینی در مقایسه با مردان سیگار می کشند. مردان چینی نیز نسبت به زنان، به میزان بیشتری از دیابت نوع 2 و فشار خون بالا رنج می برند که هر دو، خطر ابتلا به عوارض بعد از عفونت با ویروس کرونا را افزایش می دهند. همچنین میزان بیماری انسداد مزمن ریوی در مردان چینی دو برابر بیشتر از زنان است.

بعضی مطالعات نشان داده اند که زنان نسبت به مردان در رابطه با مراقبت های بهداشتی فعال تر هستند. برای مثال از ابتدای شیوع بیماری مسئولان بهداشت عمومی بارها و بارها بر اهمیت شستن دست ها برای جلوگیری از عفونت تاکید نموده اند؛ اما به گفته دکتر سابرا کلین، تحقیقات نشان داده اند که مردان، حتی کارمندان مراقبت های بهداشتی و مردان شاغل در حرفه های پزشکی، کمتر از زنان دست خود را شسته و از صابون استفاده می نمایند. اکیکو ایوازاکی استاد سیستم ایمنی در دانشگاه ییل می گوید: مردان بیشتر از زنان در معرض ویروس کرونا قرار دارند و نباید درباره این بیماری به احساس امنیت کاذب دچار شوند.

در آخر این که رعایت بهداشتی فردی مهم ترین نکته ای است که این روزها باید به آن توجه کنیم تا سلامت خود و دیگران را به خطر نیندازیم.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 21 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 919

به "آیا ویروس کرونا از مردان بیشتر تلفات می گیرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا ویروس کرونا از مردان بیشتر تلفات می گیرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید