استارلینک چیست؟ ، پاسخ به همه سوالات درباره سرویس اینترنت ماهواره ای ایلان ماسک

به گزارش مجله آزات وب، دیجیاتو: رویای دسترسی به اینترنت در هر نقطه از دنیا احتمالا خیلی زودتر از آنچه ممکن است تصور کنید به حقیقت تبدیل گردد. در سال 2015، اسپیس اکس، شرکت فضایی متعلق به ایلان ماسک میلیاردر بیان کرد در حال توسعه چنین سرویسی است که استارلینک نام گرفته است. اما استارلینک دقیقا چیست؟ به مطالعه این مقاله ادامه دهید تا جزییات مربوط به این سرویس اینترنت فضایی مورد انتظار و شدیدا جاه طلبانه را با شما به اشتراک بگذاریم.

استارلینک چیست؟ ، پاسخ به همه سوالات درباره سرویس اینترنت ماهواره ای ایلان ماسک

استارلینک چطور کار می نماید؟

هنگامی که کاملا وارد مرحله عملیاتی گردد، استارلینک می تواند دسترسی به اینترنت را عملا در هر نقطه از کره خاکی مهیا سازد. هدف پروژه استارلینک ایلان ماسک اینست که هزاران ماهواره کوچک به فضا پرتاب شده و در مدار پایینی زمین جای بگیرند. سپس همین ماهواره ها قادر به مخابره سیگنال های سریع اینترنتی به زمین خواهند بود.

ماهواره ها چه شکلی هستند؟

هرکدام از ماهواره های پروژه استارلینک ایلان ماسک حدودا 260 کیلوگرم وزن دارند. این ماهواره ها از طراحی بسیار تخت بهره مند شده اند و 60 عدد از آن ها را می توان در هر موشک فالکون 9 اسپیس اکس جای داد و به فضا پرتاب کرد. بعد از رسیدن به مدار زمین، یک آرایه عظیم برای دریافت انرژی خورشیدی بیرون می آید و به ماهواره قوت می رساند. بخش اصلی بدنه ماهواره استارلینک جاوی چهار آنتن بسیار قدرتمند است که اینترنت را مخابره می نمایند. از سوی دیگر لیزر هایی روی بدنه آن ها تعبیه شده که هر ماهواره را به چهار ماهواره دیگر در مدار زمین متصل می سازد. و در نهایت نوبت به رانشگرهای یونی می رسد که از گاز کریپتون استفاده می :نند. این به ماهواره ها اجازه می دهد که برای مدتی طولانی تر در مدار زمین باقی بمانند، حتی ماهواره هایی که مسافت کمتری با سطح زمین دارند.

سرعت اینترنت استارلینک چقدر خواهد بود؟

ماهواره های استارلینک اسپیس اکس در مدار پایینی و در فاصله 560 کیلومتری از زمین قرار می گیرند. به خاطر فاصله نسبتا اندک، اسپیس اکس مدعی شده که تاخیر چیزی بین 35 الی 35 میلی ثانیه خواهد بود. این یعنی سرعت اینترنت استارلینک برای برآورده سازی بیشتر وظایف اینترنتی، مثلا تجربه بازی های آنلاین، کافی خواهد بود. سرعت دانلود هم بسیار بالا بوده و حدودا به 1 گیگابیت بر ثانیه می رسد. اسپیس اکس هنوز اطلاعات مربوط به سرعت آپلود را به اشتراک نگذاشته است.

برای مقایسه باید گفت که سرویس اینترنت ماهواره ای HughesNet که همین حالا مشغول به کار است، سرعت دانلودی معادل 25 مگابیت بر ثانیه ارائه می نماید و تاخیرش نیز با تفاوتی بسیار چشمگیر به 600 میلی ثانیه می رسد.

اخیرا یک صفحه در انجمن ردیت ایجاد شد که مدعی می گردد نخستین تست های استارلینک، سرعت دانلود 37 الی 60 مگابیت بر ثانیه و سرعت آپلود بین 4.5 الی 17.70 مگابیت بر ثانیه را نشان داده اند. اما اسپیس اکس واکنشی به موضوع نشان نداده و این ارقام را به صورت رسمی تایید ننموده. از سوی دیگر خبرگزاری سی ان ان در یکی از مقالات خود به ایمیلی دست پیدا نموده که ظاهرا توسط بتا تسترهای استارلینک فرستاده شده و در آن آمده سرعت بین 50 مگابیت بر ثانیه الی 150 مگابیت بر ثانیه است و تاخیر بین 20 الی 40 میلی ثانیه. در بخشی دیگر از همین ایمیل آمده که استارلینک میخواهد سرعت و تاخیر را طی ماه های پیش رو بهبود ببخشند.

تا به امروز چند ماهواره ارسال شده؟

این کمپانی نخستین ماهواره های آزمایشی خود را در سال 2018 به فضا پرتاب کرد. بعد از این هم شاهد ارسال 60 ماهواره رسمی استارلینک در سال 2019 بودیم. درحالی که این مقاله نوشته می گردد، اسپیس اکس حدودا 1000 ماهواره به مدار زمین فرستاده است. آخرین پرتاب ها نیز در ماه ژانویه و فوریه 2021 انجام شدند. به مرور زمان، اسپیس اکس می خواهد هر سه ماه یک بار حداقل یک موشک فالکون به مدار زمین بفرستد که 60 ماهواره در هر کدام تعبیه شده است.

تمام سرویس به چند ماهواره احتیاج دارد؟

اسپیس اکس تا به امروز جواز کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا (FFC) را برای ارسال 12 هزار ماهواره استارلینک دریافت نموده است. اساسا این ماهواره یک صورت فلکی استارلینک را در آسمان شکل خواهند داد. البته اسپیس اکس دوست دارد تعداد ماهواره ها را حتی از این هم بیشتر کند. در نهایت صورت فلکی استارلینک ممکن است شامل 42 هزار ماهواره در مدار زمین باشد.

سرویس اینترنت استارلینک چقدر هزینه خواهد برد؟

در یکی از مقالات سی ان ان و به نقل از ایمیلی متعلق به استارلینک آمده که مردم می توانند اکنون به تست سرویس بپردازند. این ایمیل مدعی شده که یک بار باید 499 دلار برای سخت افزارهای زمینی لازم هزینه کرد و سپس ماهانه 99 دلار برای خود سرویس اینترنت پرداخت. برای مقایسه، سرویس HughesNet ماهانه 150 دلار قیمت دارد و حجم 50 گیگابایت را با سرعت 25 مگابیت بر ثانیه و تاخیر بسیار وحشتناکی که تجربه بازی ها را غیرممکن می نماید در اختیار خریداران قرار می دهد.

اینترنت استارلینک چه زمانی در دسترس قرار می گیرد؟

ماسک طی ماه آپریل گذشته در یک پست توییتری مدعی شد که بتای خصوصی سرویس اینترنتی اش به فاصله سه ماه از انتشار توییت آغاز خواهد شد. اگرچه این موضوع به تایید رسمی نرسیده، اما به نظر می رسد که اکنون بعضی کاربران قادر به تست سرویس باشند. ماسک در ضمن اضافه نمود که بتای عمومی به فاصله شش ماه آغاز می گردد. اواخر ماه اکتبر سی ان ان گزارش کرد که افراد علاقه مند به ثبت نام در سرویس، ایمیلی دریافت کردند که به آن ها اجازه می داد برای تست بتای بهتر از هیچی اینترنت استارلینک ثبت نام نمایند. اسپیس اکس در ماه جاری میلادی نیز به کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا گفت که تا به امروز 10 هزار نفر برای مشارکت در فرایند تست بتای استارلینک ثبت نام نموده اند. انتظار می رود این سرویس در زمانی نامشخص از سال 2021 به صورت کامل آغاز به کار کند.

در ماه دسامبر 2020 نیز کمیسیون ارتباطات فدرال 856 میلیون دلار در اسپیس اکس قرار داد. این قرارداد برای یاری به استارلینک طراحی شده تا اسپیس اکس بتوند در نقاط دورافتاده در 35 ایالت مختلف، دسترسی به اینترنت را مهیا سازد.

اینترنت استارلینک اسپیس نخست در کدام نقاط دنیا در دسترس قرار می گیرد؟

ماسک در جریان بتای خصوصی استارلینک اظهار داشت که این سرویس نخست در اختیار افرادی قرار می گیرد که در ارتفاعات بالا حضور دارند. این کمپانی به وضوح اعلام نموده که فاز بتا نخست در اختیار شهفرایندان کانادایی و همینطور افراد حاضر در نقاط شمالی ایالات متحده قرار می گیرد. هدف اینست که دیگر نقاط دنیا نیز در سال 2021 مورد پشتیبانی قرار بگیرند.

آیا ماهواره های استارلینک اسپیس اکس را می توان از روی زمین دید؟

وقتی اسپیس اکس مجموعه ای از ماهواره های تازه را پرتاب می نماید، می توان آن ها را با چشم غیر مسلح از نقاط مختلف دنیا مشاهده کرد. اما به مرور زمان ماهواره ها به ارتفاع بالاتری از زمین رفته و با وضوح کمتری نسبت به قبل دیده می شوند. البته که در شرایط خاص همچنان امکان مشاهده ماهواره ها با چشم غیرمسلح و همینطور تلسکوپ وجود دارد.

چرا ماهواره های استارلینک اینقدر درخشان هستند؟

به این خاطر که در ارتفاع بسیار کمتری نسبت به ماهواره های ارتباطی نرمال به دور زمین می گردند. بنابر مقاله ای که در خبرگزاری Vox منتشر شده، بسیاری از اخترشناسان نگرانند که با قرار دریافت 12 هزار ماهواره استارلینک یا بیشتر در مدار زمین، آلودگی نوری بیشتر از همواره خواهد شد و این موضوع در کار تلسکوپ های زمینی اختلال به وجود می آورد. اسپیس اکس هم می گوید که در کوشش است آلودگی نوری ماهواره هایش را کاهش دهد و برای مثال آغاز به آزمون و خطا با کشیدن لایه ای مشکی رنگ روی بدنه ماهواره هایش نموده.

آیا ماهواره های استارلینک خطرناک هستند؟

با توجه به تعداد بسیار زیاد ماهواره های استارلینک در مدار زمین، بعضی نگران شده اند که میزان زباله ها و ضایعات فضایی به شکل قابل توجهی افزایش یابد. بنابر مقاله منتشر شده در Spacenews.com، بسیاری از متخصصین احساس می نمایند که این ماهواره ها به فضاپیماهای بی سرنشین و باسرنشین آسیب خواهند زد. اسپیس اکس نیز مدعی شد که مشکل ماهواره های در حال سقوط را می توان خیلی ساده به یاری رانشگرهایی که آن ها را از مدار خارج می نمایند و سپس سوزاندن شان در اتمسفر زمین حل کرد.

آیا اینترنت استارلینک از فیبر نوری سریع تر خواهد بود؟

اینترنت فیبر نوری به بیشینه سرعت 10 گیگابیت بر ثانیه دست پیدا می نماید. سرعت دانلود استارلینک قرار است به سقف 1 گیگابیت بر ثانیه برسد و هنوز صحبتی راجع به سرعت آپلود به میان نیامده است. بنابراین به نظر نمی رسد که استارلینک سریع تر از اینترنت مبتنی بر فیبر نوری ظاهر گردد.

آیا استارلینک به خوبی با موبایل ها سازگاری دارد؟

خیر، این سرویس اینترنتی برای استفاده در منازل و دفاتر کار و به عنوان جایگزینی برای اینترنت ثابت طراحی شده است. البته که مثل سرویس های اینترنتی مشابه، به وسیله سخت افزار وای فای می توان موبایل را به شبکه اینترنت خانگی متصل نمود.

آیا استارلینک از 5G استفاده می نماید؟

خیر. همانطور که بالاتر گفتیم این سرویس اتصال ثابت به اینترنت را برای منازل و دفاتر کار به ارمغان می آورد. بنابراین تکنولوژی آن کاملا با تکنولوژی موبایل 5G متفاوت است.

منبع: انتخاب
انتشار: 21 اسفند 1399 بروزرسانی: 21 اسفند 1399 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 1606

به "استارلینک چیست؟ ، پاسخ به همه سوالات درباره سرویس اینترنت ماهواره ای ایلان ماسک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استارلینک چیست؟ ، پاسخ به همه سوالات درباره سرویس اینترنت ماهواره ای ایلان ماسک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید