اعتراض شدید چین و کره جنوبی به دولت ژاپن

به گزارش مجله آزات وب، وزارت امور خارجه چین و کره جنوبی با انتشار بیانیه های جداگانه ای نسبت به بازدید نمایندگان مجلس ژاپن از معبد جنجال برانگیز یاسوکونی به شدت اعتراض کردند.

اعتراض شدید چین و کره جنوبی به دولت ژاپن

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش ایرنا، این معبد از دیدگاه چین و کره جنوبی محل نگهداری لوح های یادبود نظامیانی است که در این دو کشور جنایات جنگی فراوانی در جنگ دوم جهانی مرتکب شده اند.

با این وصف هر سال شماری از نمایندگان ژاپن همه ساله از این معبد دیدار می نمایند که با واکنش های شدید سئول و پکن همراه است.

در بیانیه ای که روز آدینه توسط وزارت امور خارجه چین منتشر شده، آمده است که پکن به شدت مخالف این اقدام است و از ژاپن می خواهد برنامه ها و روحیه نظامی گری را کنار بگذارد.

بیانیه می افزاید: ژاپن باید با کنار گذاشتن این اقدامات سیاسی به اسنادی که دو کشور امضا نموده اند پایبند باشد و اعتماد کشورهای آسیایی را جلب کند.

وزارت خارجه کره جنوبی نیز در بیانیه ای گفت که اقدام نمایندگان مجلس ژاپن در دیدار از این معبد ناامید نماینده بود.

این کشور قویا به حرکت سیاسی آنها اعتراض نموده و آورده است که چنین تحرکاتی باعث سلب اعتماد کشورهای آسیایی و جامعه بین المللی از ژاپن می گردد.

روزنامه ژاپن تودی پیشتر هشدار داده بود که اقدام نمایندگان ژاپنی می تواند بار دیگر موجی از انتقادهای کشورهای آسیای شرقی را متوجه توکیو کند.

همزمان با بازدید امروز 95 نماینده مجلس و یک وزیر کابینه ژاپن از این معبد، شینزو آبه نخست وزیر ژاپن هم با انتشار پیغامی از این نظامیان تقدیر نموده است.

در این معبد 14 لوح ویژه وجود دارد که رهبران نظامی ژاپن در دوران جنگ علیه چین و کره جنوبی محسوب می شوند و این دو کشور آنها را جنایتکاران درجه یک جنگی می دانند.

کره جنوبی و چین بر این باورند که گرامیداشت این معبد و نظامیان ژاپنی یک اقدام در راستای پیشبرد برنامه های نظامی ژاپن است و این معبد نمادی از نظامی گری محسوب می گردد.

شینزو آبه فقط یک بار در سال 2013 میلادی زمانی که به نخست وزیر ژاپن رسید از این معبد دیدن کرد و از آن موقع به دلیل انتقادهای فراوان فقط پیغام هایی برای گرامیداشت نظامیان جنگ جهانی دوم ارسال نموده است.

  • بازدید 95 نماینده ژاپنی از معبد جنجال برانگیز یاسوکونی

به رغم مخالفت های چین و کره جنوبی 95 تن از نمایندگان ژاپن و یک عضو کابینه این کشور روز آدینه از معبد جنجال برانگیز یاسوکونی دیدن کردند. بازدیدی که به طور حتم خشم چین و کره جنوبی را بر خواهد انگیخت.

به گزارش ایرنا، معبد یاسوکونی که در سال 1869 بنا شده و در میان محافظه کاران ژاپنی و راستگرایان این کشور به عنوان یک غرور ملی محسوب می گردد، یک موزه جنگی است که از گذشته نظامی ژاپن تکریم می نماید.

ادای احترام به این معبد از سوی سیاستمداران ژاپنی همیشه مورد انتقاد چین و دیگر کشورهای منطقه از جمله کره جنوبی و شمالی است و آنان می گویند از گسترش نظامی گری ژاپن پس از سال 1945 میلادی در منطقه آسیا به شدت آسیب دیده اند.

به گفته این کشورها، این مکان محل نگهداری لوح های یادبود نظامیانی است که در دوران جنگ دوم جهانی مرتکب جنایت های جنگی بی شماری در این سه کشور شده اند.

با این وصف هر سال شماری از نمایندگان ژاپن از این معبد دیدار می نمایند و وزارتخانه های خارجه چین و کره جنوبی هم با انتشار بیانیه هایی این اقدام را محکوم می نمایند.

روزنامه ژاپن تودی روز آدینه گفت که اقدام نمایندگان ژاپنی می تواند بار دیگر موجی از انتقادهای کشورهای آسیای شرقی را متوجه توکیو کند.

همزمان با بازدید امروز 95 نماینده مجلس و یک وزیر کابینه ژاپن از این معبد، شینزو آبه نخست وزیر ژاپن هم با انتشار پیغامی از این نظامیان تقدیر نموده است.

در این معبد 14 لوح ویژه وجود دارد که رهبران نظامی ژاپن در دوران جنگ علیه چین و کره محسوب می شوند و این دو کشور آنها را جنایتکاران درجه یک جنگی می دانند.

کره جنوبی و چین بر این باورند که گرامیداشت این معبد و نظامیان ژاپنی یک اقدام در راستای پیشبرد برنامه های نظامی ژاپن است و این معبد نمادی از نظامی گری محسوب می گردد.

آبه فقط یک بار در سال 2013 میلادی زمانی که به نخست وزیری ژاپن رسید از این معبد دیدن کرد و از آن موقع به دلیل انتقادهای فراوان فقط پیغام هایی برای گرامیداشت نظامیان جنگ

جهانی دوم ارسال نموده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 18 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 517

به "اعتراض شدید چین و کره جنوبی به دولت ژاپن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتراض شدید چین و کره جنوبی به دولت ژاپن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید