اعتراض نتیجه داد ، موافقت دانشگاه صنعتی قوچان با افزایش سنوات تحصیلی

به گزارش مجله آزات وب، چندی پیش دانشجویان دانشگاه صنعتی قوچان در اعتراض به دریافت شهریه دانشجویان روزانه از سوی دانشگاه پس از خاتمه سنوات تحصیلی تجمع کردند که در نهایت با پیگیری های هیئت رییسه با افزایش سنوات مجاز تحصیلی تا ترم 9 موافقت شد.

اعتراض نتیجه داد ، موافقت دانشگاه صنعتی قوچان با افزایش سنوات تحصیلی

گروه دانشگاه خبرنگاران، مهدیه حسینی نسب؛* کاهش سنوات دانشجویی در یکی دوسال اخیر موجب اعتراضات دانشجویان در دانشگاه های دولتی شده و این اعتراضات همچنان ادامه دارد.

براساس ماده 15 آئین نامه آموزشی مصوب وزارت علوم، سنوات مجاز دانشجویان ورودی سال 93 به بعد، 8 نیم سال یعنی 4 سال است. دانشجویان در صورتی که در مقطع کارشناسی نتوانند در 8 نیم سال تحصیلی، روند تحصیل خود را به سرانجام برسانند شامل این قانون شده و نمی توانند از تسهیلات صندوق رفاه، خدمات رفاهی، خوابگاه و تغذیه استفاده نمایند که این امر هزینه های زیادی برای دانشجویان به همراه خواهد داشت. ضمن اینکه باید شهریه نیز بپردازند.

در این راستا، دانشجویان دانشگاه صنعتی قوچان در اعتراض به دریافت شهریه از دانشجویان روزانه توسط دانشگاه پس از سرانجام سنوات تحصیلی هشت ترم برای دانشجویان کارشناسی پیوسته و چهار ترم برای دانشجویان کاردانی و همچنین دریافت شهریه از دانشجویان روزانه در صورت قبول نشدن و یا حذف درسی در طول ترم تحصیلی مقابل سازمان مرکزی این دانشگاه تجمع کردند. دانشجویان در این تجمع خواهان دریافت نشدن شهریه از دانشجویان روزانه شدند.

طبق تبصره ماده پنجم آیین نامه آموزشی جدید ابلاغ شده در 1397 اخذ مجدد دروس افتاده و حذفی دوره کارشناسی منوط به پرداخت شهریه مصوب هیئت امنای دانشگاه اعلام شد، نادیده دریافت اصل اساسی آموزش رایگان و نگاه های بازاری سیاست گذاران به دانشگاه، بیش از پیش نمایان شد و همین امر، لزوم واکنش و اعتراض جامعه دانشجویی را به روند پولی سازی دانشگاه به وضوح آشکار ساخت؛ واکنش و اعتراضی که در مناطق مختلف کشور، گاه به شکلی محدود و گاهی نیز به شکلی کارآمد و گسترده شکل گرفت.

آرمین رنجکش، عضو شورای مرکزی مجمع دانشجویان عدالتخواه دانشگاه صنعتی قوچان با اشاره به تجمع دانشجویان در این باره می گوید: در روز های گذشته در دانشگاه صنعتی قوچان تجمعاتی شکل گرفته بود که سر و صدای نسبتا زیادی داشت دانشجویان به دریافت شهریه از دانشجویان روزانه توسط دانشگاه پس از سرانجام سنوات تحصیلی اعتراض داشتند.

رنجکش می گوید: دانشجویان دانشگاه صنعتی قوچان بدون موضع گیری خاص و پایبند به قوانین و مقررات دانشگاه با اتحاد و همدلی اعتراض خود را به گوش مسئولین رساندند.

عضو شورای مرکزی مجمع دانشجویان عدالتخواه دانشگاه صنعتی قوچان می گوید: با پیگری های دانشجویان و طی تماسی که با ریاست دانشگاه فردوسی مشهد گرفته شد، قرار شد که دانشگاه صنعتی قوچان نیز مطابق عملکرد دانشگاه فردوسی نسبت به سنوات تحصیلی اقدام کند و پیرو پیگیری های دانشجویان و هیئت رئیسه دانشگاه، ترم نهم دانشجویان مقطع کارشناسی دوره روزانه بصورت رایگان خواهد بود.

وی می افزاید: دانشجویان برای قبولی در دانشگاه دولتی زحمت زیادی کشیدند و دور از انصاف است که بابت تحصیل در این دانشگاه بخواهند هزینه ای پرداخت نمایند اگر قرار بود پولی پرداخت گردد دانشگاه های غیر دولتی و محل زندگی خود را انتخاب می کردند.

به دنبال درخواست دانشجویان دانشگاه صنعتی قوچان از اعضای هیئت رییسه در مورد افزایش سنوات مجاز تحصیلی (8 ترم در کارشناسی) که با پیگیری های اعضای هیئت رییسه دانشگاه صنعتی قوچان همراه بود، با افزایش سنوات مجاز تحصیلی دانشجویان به 9 ترم این دانشگاه موافقت شد.

بر این اساس با موافقت دانشگاه سنوات مجاز تحصیلی در دوره کارشناسی به 9 ترم افزایش یافت و دانشجویان از پرداخت شهریه در نیمسال نهم نیز معاف شدند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 27 آذر 1398 بروزرسانی: 27 آذر 1398 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 608

به "اعتراض نتیجه داد ، موافقت دانشگاه صنعتی قوچان با افزایش سنوات تحصیلی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتراض نتیجه داد ، موافقت دانشگاه صنعتی قوچان با افزایش سنوات تحصیلی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید