انتقاد سعید نمکی از توزیع ناعادلانه واکسن کرونا در جهان

به گزارش مجله آزات وب، تهران (پانا) - وزیر بهداشت گفت توزیع ناعادلانه واکسن های کرونا روی زشت دنیای ناعادلانه را نشان داد، به طوری که تقریباً 80 درصد واکسن های تزریقی در 10 کشور پیشرفته است.

انتقاد سعید نمکی از توزیع ناعادلانه واکسن کرونا در جهان

به گزارش وزارت بهداشت، سعید نمکی، وزیر بهداشت در نشست مجمع عالی سیاستگذاری هلسینکی در حوزه کرونا که به صورت ارتباط تصویری برگزار شد، افزود: متاسفانه در فضای ناعادلانه موجود، 18 کشور با درآمد پایین و متوسط هنوز واکسنی دریافت نکرده اند.

متن سخنان وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی به این شرح است:

عالیجنابان

خانم ها و آقایان

در ابتدا، می خواهم از وزیر محترم امور خانواده و خدمات اجتماعی فنلاند، خانم کریستا کیورو، برای برگزاری چنین جلسه ای به منظور همکاری چند جانبه در مدیریت موج های بعدی کووید-19 و همه گیر های آینده تشکر کنم. بیش از 15 ماه است که جهان با کووید-19 در حال جنگیدن است. در این مدت، حدود 135 میلیون نفر در جهان آلوده شدند که از این تعداد حدود سه میلیون نفر نیز جان باختند.

سلامتی هیچ مرز سیاسی و جغرافیایی نمی شناسد و درد و مسائل گروهی از مردم در یک طرف جهان با مسائل افراد در سایر نقاط در هم تنیده است.

همه گیری جهانی بیماری کووید-19 به سرعت جهان را فرا گرفت و درس های زیادی را در سطح ملی، منطقه ای و جهانی به ما آموخت که نشان دهنده عدم آمادگی جامعه جهانی برای مقابله با یک پاندمی بود. آمادگی جهانی و واکنش سریع باید در راس دستور کار دولت ها و آژانس های بین المللی برای دهه های آینده باشد. رهبری، همبستگی، همکاری بین بخشی، مداخلات مبتنی بر شواهد و هماهنگی بین کشور ها ابزار های لازم برای مدیریت بیماری همه گیر کووید-19 است.

کنندگان محترم.

توزیع ناعادلانه واکسن های کووید-19 روی زشت جهانی ناعادلانه ما را نشان داد، بطوری که تقریباً 80 درصد واکسن های تزریقی در 10 کشور پیشرفته است در حالی که 18 کشور با درآمد پایین و متوسط هنوز واکسنی دریافت نکرده اند. بدیهی است که این اتفاق برای COVAX، WHO، GAVI، CEPI و همه سازمان های بین المللی یک ناکامی است. ما باید با شفافیت، همکاری و همبستگی بر این بی عدالتی غلبه کنیم.

تا زمانی که کل جهان ایمن نشده و ویروس در جایی در حال گردش است، خطر جهش و تهدید سلامت کشور های ایمن شده وجود دارد. بنابراین، با توجه به درس هایی که تا کنون آموخته ایم، در این زمان بخصوص، ما فقط یک راهکار داریم: همکاری همه ملت ها برای واکسیناسیون همه و حفظ اقدامات دقیق بهداشت عمومی برای شکست این همه گیری.

امروز، من با خوشنودی اعلام می دارم که با وجود همه محدودیت ها، تحریم های یک جانبه غیرقانونی علیه مردم من و مسائل اقتصادی ناشی از تحریم ها، ما پیروز به تولید ملی همه نیاز ها برای مبارزه با کووید-19 از جمله لوازم حفاظت شخصی، کیت های آزمایش، تجهیزات، دستگاه های پزشکی، دارو ها و از همه مهمتر شش پلتفرم واکسن کاملاً بومی، چهار قرارداد تولید و تولید مشترک، شدیم واین محصولات بومی در واکسیناسیون انبوه در ماه های آینده استفاده خواهند شد.

همه گیری جهانی کرونا یک چالش جهانی با یک راهکار جهانی است. راهکار های ملی فقط می توانند به طور موقت کمک کنند. از طریق تقویت رهبری WHO، سرمایه گذاری بیشتر در تیم های واکنش سریع، به اشتراک گذاری داده ها، شفافیت و معتبرسازی داده ها در قالب های توافق شده برای غلبه بر موانع قانونی به نفع سلامت مردم، و انتقال تکنولوژی به کشور های با درامد کم و متوسط، می توان پیروز به شکست این همه گیری جهانی می شد.

من امیدوارم این همکاری میان کشور های منطقه منا، خلیج فارس، اروپا و WHO نتایج مثبتی داشته باشد.

نشست مجمع عالی سیاستگذاری هلسینکی در حوزه کرونا به صورت ارتباط تصویری با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و با هدف مشارکت در تجربیات و آموخته های مقابله با کرونا به منظور استفاده در خیز های بعدی همه گیری جهانی (پاندمی) کرونا با موضوع تقویت همکاری های کشور های اروپایی، خلیج فارس، مدیترانه شرقی و شمال آفریقا در حوزه همه گیری جهانی کرونا برگزار شده است.

15 کشور از اروپا، خلیج فارس، مدیترانه شرقی و شمال آفریقا در این نشست مجازی مشارکت دارند.

سازمان جهانی بهداشت نیز برای برگزاری این مجمع مجازی همکاری کرده است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 2 تیر 1400 بروزرسانی: 2 تیر 1400 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 1787

به "انتقاد سعید نمکی از توزیع ناعادلانه واکسن کرونا در جهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقاد سعید نمکی از توزیع ناعادلانه واکسن کرونا در جهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید