تشکیل کمیته فنی پروژه های زیر ساختی بین ایران و ایتالیا

به گزارش مجله آزات وب، به گزارش خبرنگاران، اصغر فخریه کاشان با بیان اینکه در حوزه راه آهن با ایتالیایی ها چندین پروژه را دنبال می کنیم، اظهارداشت: یکی از این پروژه ها قطار سریع السیر قم- اراک است که این خط به قطار تهران- قم- اصفهان متصل می گردد.

تشکیل کمیته فنی پروژه های زیر ساختی بین ایران و ایتالیا

برای دیدن شاهکارهای تاریخ اروپا با تور ایتالیا همراه شوید.

وی اضافه نمود: خرید تجهیزات پروژه تهران- قم- اصفهان از دیگر پروژه های ما با ایتالیا است، اگر چه تامین مالی این پروژه بر عهده چینی ها است؛ اما شرط ما این بوده که بعضی از تجهیزات را از شرکت هایی که وزارت راه و شهرسازی معین نموده، خریداری نمایند.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور بین الملل با بیان اینکه مذاکراتی هم برای تامین ناوگان خط آهن تهران- مشهد با ایتالیایی ها داشته ایم، اضافه نمود: علاقه داریم که ناوگان این خط را از اروپایی ها تامین کنیم، البته برای تامین ناوگان این پروژه مذاکراتی نیز با زیمنس داشتیم اما در نهایت شرکتی که شرایط بهتری داشته باشد را انتخاب خواهیم کرد.

وی ادامه داد: راه اندازی پروژه مرکز تست در راه آهن را با ایتالیایی ها دنبال می کنیم که قرارداد این پروژه در حال نهایی شدن است؛ با راه اندازی این مرکز می توان هم تست خط و هم تست ناوگان را انجام دهیم.

فخریه کاشان با بیان اینکه برای پروژه خط آهن تهران - همدان هم با ایتالیا مذاکره نموده ایم، گفت: مطالعات این پروژه ها آغاز شده و اگر به نتیجه رسیدیم با ایتالیایی ها توافق خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی شرطی بسیار مهم در مذاکرات با شرکت های ایتالیایی داشته است، گفت: شرط ما این است که برای اجرای همه این پروژه ها، ایتالیایی ها باید مناقصه داخلی برگزار نمایند و پیمانکار و اپراتورهای داخلی در این مناقصه حضور داشته باشند و هزینه پروژه ها را به ایتالیایی ها پرداخت نمایند.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور بین الملل ادامه داد: در بخش جاده ای، ساخت پروژه کریدور شماره 10 را در دستور کار داریم که این پروژه از بازرگان تا بندر امام خمینی (ره) است و شامل چند قطعه است؛ ایتالیایی ها برای سرمایه گذاری بر روی دو قطعه از این کریدور به صورت BOT اعلام آمادگی نموده اند، مطالعات اولیه را هم انجام داده اند و اگر به این نتیجه برسند این پروژه توجیه مالی دارد سرمایه ساخت این دو قطعه به ایران می آورند اما برای ساخت آن از پیمانکاران داخلی باید استفاده نمایند که 51 درصد از کار را باید شرکت های ایرانی انجام دهند.

فخریه کاشان با بیان اینکه پیش قرارداد این پروژه در سفر اخیر به ایتالیا امضا شد، گفت: قرار بر این است که ایتالیایی ها برای ادامه مذاکرات در این باره به ایران بیایند؛ از آنجا که همکاری ها با ایتالیا ابعاد وسیعی دارد قرار بر این شد که هر 6 ماه، یک بار در ایتالیا و یک بار در ایران کمیته فنی پروژه های زیر ساختی تشکیل گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 3 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 478

به "تشکیل کمیته فنی پروژه های زیر ساختی بین ایران و ایتالیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشکیل کمیته فنی پروژه های زیر ساختی بین ایران و ایتالیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید