توصیه های کرونایی؛ بچه ها را به شستن دست ها ترغیب کنید

به گزارش مجله آزات وب، تهران (پانا) - در شرایط شیوع کروناویروس، شست وشوی دست ها بیش از پیش اهمیت پیدا نموده اما ممکن است بچه ها مانند بزرگسالان عادت به این امر مهم نداشته باشند و ترغیب آن ها به شست وشوی مرتب دست ها سخت به نظر برسد.

توصیه های کرونایی؛ بچه ها را به شستن دست ها ترغیب کنید

رعایت نکات بهداشتی مهم ترین عوامل در پیشگیری از بیماری کرونا به شمار می رود و رعایت دستورالعمل ها می تواند منجر به قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا گردد.

طبق اعلام ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا سه عامل رعایت فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک و شستشوی دست ها مهم ترین عوامل در قطع زنجیره کرونا به شمار می رود. یکی از مهمترین راه های پیشگیری از انتقال کروناویروس، رعایت بهداشت فردی به ویژه شستن دست ها به صورت مکرر و هر بار به مدت حداقل 20 ثانیه اعلام شده است.

چند نکته برای ترغیب بچه ها به شستن دست ها

- به الگوی موثری برای کودک خود تبدیل شوید. حتماً خودتان نیز به آنچه کودکتان را به آن ترغیب می کنید، عمل کنید. پیش از غذا پختن یا خوردن، دست های خود را بشویید. پس از دستشویی، بازگشت به خانه از بیرون، کار کردن یا بازی کردن نیز حتماً دست های خود را بشویید.

- شکیبا باشید: مدت زمانی طول می کشد که کودک به شستن دست های خود عادت پیدا کند و این کار را به درستی انجام دهد. در صورت لزوم حتماً او را هدایت کنید.

- هر زمان که شست وشو لازم بود به او یادآوری کنید: بچه ها تنها در صورت تعیین بودن خاک، گل و لای یا رنگ روی دست هایشان آن ها را کثیف می دانند و شستشو خواهند داد. ضروری است به آن ها یادآوری گردد تا میکروب هایی را که دیده نمی شوند نیز باید از بین ببرند.

نکات مهم درباره آموزش شستن دست ها به بچه ها

اما چگونه می توان شست وشوی صحیح دست ها را به بچه ها آموزش داد؟ در ادامه چند نکته مهم در این ارتباط به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استنفورد چیلدرن آورده شده است:

- برای فرزندان خود با صبر و حوصله شرح دهید که شست وشوی دست به جلوگیری از مریض شدن آن ها و نیز بیمار شدن افراد دیگر یاری می نماید. هیچ کس دوست ندارد بیمار گردد یا شخص دیگری را بیمار کند. شست وشوی دست می تواند به جلوگیری از بروز این موارد یاری کند.

- به فرزندان خود بیاموزید تا پیش از مواردی چون غذا خوردن، لمس چشم، بینی و دهان یا لمس یک زخم با جراحت باید حتماً دست های خود را بشویند.

- همچنین یادآوری کنید شست وشوی دست ها پس از استفاده از سرویس بهداشتی، بازی کردن یا لمس حیوانات، دست زدن به غذا یا داروی حیوانات خانگی، بازگشتن از بیرون، بازی کردن در فضای بیرون از خانه، دست زدن به زباله ها، دست زدن به پوشک کثیف و بودن در اطراف یک فرد بیمار الزامی است.

مراحل اصلی شست وشوی دست ها چیست؟

همچنین مراحل زیر را برای شست وشوی صحیح دست ها به بچه ها خود بیاموزید:

- دست های خود را با آب تمیز خیس نموده و با صابون یا مایع دستشویی آن ها را کفی کنید.

- دست های خود را به اندازه ای که بتوانید آهنگ تولدت مبارک را دوبار در ذهن خود تکرار کنید به یکدیگر بمالید. کف دست، پشت دست و بین انگشتان خود را تمیز کنید. از قلم نیاندازید که زیر ناخن های خود را نیز تمیز کنید. ناخن ها می توانند خاک و میکروب ها را زیر خود به دام بیندازند.

- دست های خود را زیر آب تمیز و جاری بگیرید و آنقدر آن ها را به یکدیگر بمالید تا به طور کامل کف از روی آن ها شسته شده و تمیز شوند.

- چند بار دست های خود را بتکانید تا قطرات آب از روی آن بچکد. سپس آن ها را با دستمال کاغذی یا حوله تمیز کاملاً خشک کنید.

- اگر فرزند شما کوچک است، او را بالا نگه دارید تا به او یاری کنید که به سینک ظرفشویی یا روشوییِ داخل سرویس بهداشتی برسد. اگر فرزند شما می تواند به تنهایی بایستد، از یک چهارپایه ایمن برای رسیدن او تا شیر آب بهره ببرید.

اگر برایتان مقدور نیست فرزندتان را بلند کنید و هیچ چهارپایه ای هم در نزدیکی تان وجود ندارد، دست های او را با دستمال کاغذی مرطوب و صابون پاک کنید. سپس از یک دستمال کاغذی مرطوب دیگر بهره ببرید تا کف ها را پاک کنید. در آخر دست های او را با یک دستمال کاغذی تمیز سوم خشک کنید. دست های خود را بعد از یاری به کودک خود برای تمیز کردن دست هایش، بشویید.

- همچنین ضد عفونی کننده دست زمانی که دست ها کاملاً کثیف یا چرب باشد به خوبی کار نمی نماید. صابون و آب بهترین گزینه هستند زیرا خاک، چربی و میکروب ها را کاملاً از بین می برند. اما ضدعفونی کننده دست هنگامی که صابون و آب در دسترس نیست، جایگزین خوبی است. از یک ضدعفونی کننده بر پایه الکل با حداقل 60 درصد الکل بهره ببرید.

در خصوص مواد ضدعفونی کننده حتما به فرزندتان آموزش صحیح دهید و اگر کودکتان خردسال است خودتان حتما در این کار به او یاری کنید تا به خودش آسیبی نزند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 15 فروردین 1400 بروزرسانی: 15 فروردین 1400 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 1654

به "توصیه های کرونایی؛ بچه ها را به شستن دست ها ترغیب کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توصیه های کرونایی؛ بچه ها را به شستن دست ها ترغیب کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید