توقع جامعه از بانک مرکزی کنترل تورم است

به گزارش مجله آزات وب، رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به سختی های سیاست گذاری پولی و کنترل نقدینگی در شرایط تحریم و شیوع ویروس کرونا، نوشت: امروز افزایش نرخ سود بانکی سیاستى نیست که توفیق قطعى داشته باشد و برهمین اساس به دنبال روش های دیگرى براى کاهش فشار تورمى در بازار ها است.

توقع جامعه از بانک مرکزی کنترل تورم است

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ جمال سیدی بیشتر بدانید.

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، عبدالناصر همتی امروز در صفحه مجازی یادداشتی با عنوان اهداف و ابزار بانک مرکزى نوشت. رئیس کل بانک مرکزی نوشته است:

در طول حدود دو سال گذشته، بانک مرکزى تحت فشار فزاینده اى بوده است که دلیل اصلى آن، شدت دریافت تحریم ها و شوک منفى عرضه، آن هم در شرایطی که نیروى انباشته شده نقدینگى هم در حال تخلیه شدن روى قیمت ها بود. مسائل دیگر، از جمله کرونا و کسرى بودجه نیز به تشدید اجتناب ناپذیر رشدنقدینگى منجر شده است.

سیاستگذاری پولى براى مقابله با شوک منفى عرضه حتى در شرایط معمول هم سخت است تا چه برسد به اقتصاد ایران که با انبوهى از مسائل ساختارى نیز روبرو است. وظیفه اساسى بانک مرکزى ثبات قیمت ها و پس از آن جلوگیرى از رکود و کاهش تولید است. واضح است، مطابق نظریه اقتصادى، امکان دستیابى به هدف های زیاد با تعداد محدودى ابزار وجودندارد.

نظر به خطرى که تشدید نگران کننده تورم به صورت آسیب های جدی به دهک هاى متوسط و پایین جامعه و ایجاد عدم اطمینان و نیز ممانعت از تداوم فعالیت هاى تولیدى دارد، منطقی است که توقع جامعه بر تمرکز بانک مرکزی بر کنترل تورم باشد.

با وجود درد و رنجى که ملت ما از تحریم ها دیده است، اقتصاد ایران، آن طور که آمریکا تصور می کرد دچار فروپاشى نشده و نشانه هاى فاصله دریافت از عمق رکود را نمایان ساخته است و تمام تلاش بانک مرکزى بایستی معطوف به کنترل تورم به هر طریق ممکن و تداوم شرایط روبه بهبود بخش حقیقى باشد.

بانک مرکزى به خوبى واقف است که، با توجه به وجود شوک منفى عرضه، ناترازى بانک ها و نیاز مالى دولت، امروز افزایش نرخ سود بانکی سیاستى نیست که توفیق قطعى داشته باشد و برهمین اساس به دنبال روش های دیگرى براى کاهش فشار تورمى در بازار ها است. البته با ابزار های در اختیار، فرایند نرخ سود بین بانکی نیز تعدیل خواهد شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 2 آذر 1399 بروزرسانی: 2 آذر 1399 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 1391

به "توقع جامعه از بانک مرکزی کنترل تورم است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توقع جامعه از بانک مرکزی کنترل تورم است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید