جلسات مشترک وزارت نفت با شل و توتال برای پروژه صادرات گاز به عمان

به گزارش مجله آزات وب، در حالی که شرکت های ایرانی متقاضی اجرای پروژه صادرات گاز ایران به عمان شدند، جلساتی در مجموعه وزارت نفت با شرکت های شل و توتال به منظور اجرای این پروژه از سوی این دو شرکت انگلیسی و فرانسوی برگزار شده است.

جلسات مشترک وزارت نفت با شل و توتال برای پروژه صادرات گاز به عمان

با تور عمان از نگین خاورمیانه دیدن کنید.

به گزارش خبرنگار اقتصادی مجله آزات وب، شهریور سال 1392 در حاشیه سفر سلطان قابوس پادشاه عمان به ایران یک یادداشت تفاهم برای صادرات گاز ایران به این کشور امضا شد. اواخر همان سال نیز این تفاهم نامه تبدیل به قرارداد شد.

براساس این قرارداد صادرات روزانه 28 میلیون مترمکعب گاز ایران به عمان برای 25 سال برنامه ریزی شد که ارزش گاز صادراتی در این مدت با توجه به قیمت های روز 60 میلیارد دلار تخمین زده می شود.

در طول دو سال و اندی که از امضای این قرارداد می گذرد، دو طرف با انتخاب مشاورانی در صدد معین راستا صادرات گاز و سپس انتخاب پیمانکارانی برای اجرای این پروژه برآمدند و مذاکرات بر روی جزئیات اجرای این قرارداد ادامه پیدا کرد.

آخرین نشست برگزار شده در این خصوص، به هفته گذشته باز می شود که مسئولان شرکت ملی صادرات گاز نشستی را با شرکت های توتال و شل برای اجرای این پروژه برگزار کردند. در حالی که خبرهای غیررسمی از توافقات اولیه ایران با شرکت های شل و توتال به منظور اجرای این پروژه حکایت دارد اما هنوز هیچ اعلام رسمی در این خصوص صورت نگرفته است.

حمیدرضا صالحی دبیر کل فدراسیون صادرات انرژی با تأیید ورود شرکت های توتال و شل به پروژه صادرات گاز ایران به عمان گفت: در حالی چند روز پیش مسئولان شرکت ملی صادرات گاز نشستی را با شرکت های توتال و شل برای این پروژه برگزار کردند که بخش خصوصی آمادگی خود را برای اجرای این پروژه به وزارت نفت اعلام نموده است.

وی اضافه نمود: اجرای پروژه صادرات گاز ایران به عمان به لحاظ فنی، چندان سخت نیست و پیمانکاران ایرانی و بخش خصوصی کشورمان می توانند این پروژه را اجرا نمایند و بنابراین ضرورتی برای ورود شرکت های توتال و شل به این پروژه وجود ندارد و شرکت های ایرانی، می توانند برای اجرای این پروژه شرکت های خارجی را به مشارکت و همکاری دعوت نمایند.

وی با بیان اینکه در رابطه با پروژه صادرات گاز به عمان فقط تامین منابع اقتصادی مهم است، گفت: البته از آنجا که در این پروژه بحث انتقال انرژی مطرح است، بخش خصوصی و پیمانکاران ایرانی در جای خود می توانند برای پروژه فاینانس اقتصادی بیاورند و همچنین می توانند با سرمایه گذاران عمانی در این زمینه مشارکت نمایند و بنابراین نیازی وجود ندارد که کشورمان در رابطه با این پروژه از شل و توتال یاری بخواهد.

صالحی با اشاره به اینکه پروژه صادرات گاز به عمان آنچنان بزرگ هم نیست، عنوان نمود: قطعا بخش خصوصی کشورمان قادر به انجام این پروژه است و در زمینه تجهیزات لازم برای این موضوع هم می تواند از امکانات شرکت های خارجی به صورت استیجاری استفاده کند و در مجموع فرصت خوبی برای شرکت های ایرانی است که این کار را انجام دهند.

دبیر کل فدراسیون صادرات انرژی با اشاره به اینکه انتقال انرژی به کشورهای همسایه از موضوعاتی است که در این فدراسیون دنبال می شود، گفت: در همین رابطه در حال تشکیل کنسرسیوم هایی در فدراسیون صادرات انرژی هستیم تا بتوانیم پروژه های صادرات انرژی را در کشورهای همسایه انجام دهیم و پروژه هایی را به اجرا برسانیم که به لحاظ ملی و اقتصادی هم برای کشورمان و هم برای بنگاه ها خوب و مفید باشد.

صالحی با بیان اینکه فدراسیون صادرات انرژی آمادگی خود را برای اجرای پروژه صادرات گاز به عمان به وزارت نفت اعلام نموده است، گفت: استدلال مسئولان وزارت نفت در خصوص وارد کردن شرکت های توتال و شل به پروژه صادرات گاز به عمان این است که شرکت های ایرانی توانایی اقتصادی انجام چنین پروژه هایی را ندارند و این در حالی است که هزینه اجرای این پروژه بیش از یک میلیارد دلار تخمین زده می شود و بخش خصوصی کشورمان می تواند این هزینه ها را تامین کند.

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران اعلام کرد: همچنین باید توجه داشته باشیم که هر جا که بحث صادرات انرژی مطرح باشد، سرمایه گذاران هم مشارکت می نمایند و در عین حال بخش خصوصی هم در رابطه با مسایل اقتصادی این پروژه راهکار هایی اندیشیده و حتی از سرمایه گذاران عمانی در این زمینه یاری گرفته است و آنها هم برای مشارکت در این پروژه اعلام آمادگی نموده اند.

منبع: تسنیم
انتشار: 17 آبان 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 515

به "جلسات مشترک وزارت نفت با شل و توتال برای پروژه صادرات گاز به عمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جلسات مشترک وزارت نفت با شل و توتال برای پروژه صادرات گاز به عمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید