درخواست انبوه سازان برای اصلاح مالیات بر ساخت و پیش فروش مسکن

به گزارش مجله آزات وب، جمشید برزگر در همایش سراسری انبوه سازان با بیان اینکه کشور در شرایط سختی به سر می برد گفت: در تمام حوزه های مالی دچار گرفتاری هستیم و این مسائل به حوزه صنعت سخت و ساز نیز سرایت نموده است.

درخواست انبوه سازان برای اصلاح مالیات بر ساخت و پیش فروش مسکن

وی ادامه داد: انبوه سازان طی سال های اخیر دوبار دچار ورشکستگی شده اند که یکبار در سال 91 بود و سبب شد هرچه ساخت و ساز انجام داده بودند، به قیمت تمام شده واگذار نمایند. بار دوم نیز در امسال بود که سبب شد نتوانند بخشی از تعهدات واحدهای مسکونی خود را در قالب پیش فروش تکمیل نمایند. این در حالی است که مردمی که پیش خرید نموده اند، چشم انتظار دریافت واحد مسکونی خود هستند که انبوه سازان از یک سو به مردم تعهد تکمیل ساخت داده اند و از سوی دیگر، امکان واگذاری این واحدها به قیمت روز وجود ندارد.

رئیس کانون سراسری انبوه سازان یادآور شد: تنها صنعتی که 97 درصد وابستگی به فراوری داخل دارد، صنعت ساختمان است اما متأسفانه اهمیتی به آن داده نمی گردد، درحالی که میلگرد را کیلویی 3000 تومان خریداری می کردیم ناگهان یک شبه به کیلویی 4700 تومان رسید و هیچ کس جوابگوی این اتفاق نیست درحالی که از صفر تا صد میلگرد در داخل فراوری می گردد و ارتباطی به تحریم ها ندارد.

برزگر با بیان اینکه قانون ساماندهی مسکن اجرا نمی گردد، توضیح داد: مالیات های خلق الساعه در آینده ای نزدیک، انبوه سازان را دچار ورشکستگی کامل نموده و صنعت ساختمان را با رکود مطلق روبرو می نماید؛ چرا مجلس جلوی آن را نمی گیرد؟ این در حالی است که اصلاحیه قانون مالیات بر ساخت و ساز به مجلس داده شده و دو سال است در کمیسیون مالی معطل مانده است.

وی به ضعف قانون پیش فروش ساختمان اشاره نمود و گفت: این قانون اجازه نمی دهد حتی بتوانیم 10 واحد احداث کنیم چون بر اساس این قانون، امکان اخذ تسهیلات تا مرحله ساخت 30 درصد وجود ندارد و پس از آن هم باید واحدهای فرسوده را تجمیع نموده، پروانه و سند واحد دریافت کنیم که مجموعه این بروکراسی ها، اجازه کار به ما نمی دهد.

رئیس کانون سراسری انبوه سازان با بیان اینکه 20 میلیون خانوار در کشور داریم، ادامه داد: اگر به هر خانوار یک واحد تعلق بگیرد، باید 20 میلیون واحد جدید احداث گردد که می تواند صنعت ساختمان را دچار رونق و شکوفایی کند.

برزگر با اشاره به فاکتورهای مؤثر در قیمت تمام شده مسکن گفت: این فاکتورها شامل قیمت زمین، خدمات شهرداری مانند صدور پروانه ساخت و نظام مهندسی، قیمت مصالح و نرخ خدمات دستگاه های خدمات رسان و ارائه دهنده انشعابات می گردد که علی رغم تحمیل این هزینه ها، مجبوریم واحد مسکونی احداث شده را با 25 درصد زیر قیمت تمام شده، عرضه کنیم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 25 خرداد 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 171

به "درخواست انبوه سازان برای اصلاح مالیات بر ساخت و پیش فروش مسکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست انبوه سازان برای اصلاح مالیات بر ساخت و پیش فروش مسکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید