در هنگام وقوع زلزله چه بکنیم که زنده بمانیم ؛ مثلث حیات خطرناک است؟

به گزارش مجله آزات وب، زمین لرزه پنجشنبه شب تهران به بزرگی 5.1 ریشتر در عمق 7 کیلومتر در شرق تهران (دماوند) رخ داد که این زمین لرزه علاوه بر تهران و دماوند در قم، البرز، مازندران، زنجان و قزوین نیز احساس شد. گسلی که فعالیت آن منجر به زلزله پنجشنبه شب در تهران شد، گسل مشا بود. گسل مشافشم از سمت فیروزکوه و دماوند تا محدوده کندوان امتداد یافته و طول آن حداقل 200 تا 300 کیلومتر است و توانمندی اش برای زلزله بیش از 7 ریشتر است. با این همه طبق هشدارهای مرکز لرزه نگاری از آنجایی که وقوع زلزله پدیده ای غیر قابل پیش بینی است باید حتما همه بدانیم در زمان وقوع زلزله و بعد از آن چه بکنیم که زنده بمانیم . در مجله خبرنگاران چند اینفوگرافیک آموزشی و ایمنی برای رعایت نکات ایمنی قبل از وقوع زلزله، در زمان وقوع زلزله و بعد از زلزله را مشاهده کنید و به خاطر بسپارید.

در هنگام وقوع زلزله چه بکنیم که زنده بمانیم ؛ مثلث حیات خطرناک است؟

پیش از وقوع زلزله چه بکنیم که زنده بمانیم

حتما قبل از وقوع زلزله به تمام افراد خانواده خود آموزش بدهید که در صورتی وقوع زلزله چه باید بنمایند و چه ننمایند. حتما نقاط امن خانه را شناسایی کنید.

هنگام وقوع زلزله چه بکنیم که زنده بمانیم

اگر در خانه هستید محل را ترک نکنید و همان جا بمانید. به سرعت به یک نقطه امن، مثلا زیر میزهای محکم، یا در کنار دیوارهای داخلی بروید. در واقع شما باید خودتان را در مقابل اشیائی که ممکن است سقوط نمایند حفظ کنید و در کنار قسمت های محکم سازه پناه بگیرید. از پنجره ها، آینه های عظیم، اشیاء آویزان، مبلمان و دیگر وسایل سنگین و وسایل شعله ور دوری کنید.

اگر زلزله در طول روز رخ داد و مثلا در حال آشپزی بودید شعله گاز را خاموش کنید و در یک جای امن پناه بگیرید. هنگام وقوع زلزله مثلث حیات را فراموش کنید. مهم ترین نکته ای که هنگام وقوع زلزله باید به آن توجه کنید هوشیار بودن و رعایت اصل نشستن، پوشاندن، و ماندن است. رعایت این اصل به این ترتیب است: قبل از اینکه تکان های شدید زلزله شما را روی زمین پرت کنید یک جای مطمئن ترجیحا کنار دیوارهای داخلی منزل انتخاب کنید، همانجا به حالت چمباتمه بنشینید و با دست و آرنج سر و گردن تان را بپوشانید. اینفوگراف های آموزشی را در ادامه دنبال کنید.

بعد از وقوع زلزله چه یکنیم و چه نکنیم؟

هنگام زلزله به بیرون از خانه یا اتاق های دیگر فرار نکنید. دیوارهای بیرونی خانه و آسانسور در هنگام وقوع زلزله خطرناک ترین نقاط هستند. مسئله اینجاست که هر جا هستید، چه بیرون و چه خارج از خانه، یک جای امن را برای نشستن و رعایت قانون نشستن، پوشاندن، و ماندن انتخاب کنید.

توصیه قدیمی در چارچوب در ایستادن را فراموش کنید

توصیه ایستادن در چارچوب های در مربوط به زمان خانه های سست و کلنگی است. در خانه های جدید، چارچوب در محکم ترین نقطه نیست و نمی تواند از شما در مقابل اشیاء در حال سقوط محافظت کند. بهتر است به جای چارچوب زیر یک میز محکم را انتخاب کنید.

منبع: افق کوروش
انتشار: 18 مرداد 1399 بروزرسانی: 18 مرداد 1399 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 1172

به "در هنگام وقوع زلزله چه بکنیم که زنده بمانیم ؛ مثلث حیات خطرناک است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در هنگام وقوع زلزله چه بکنیم که زنده بمانیم ؛ مثلث حیات خطرناک است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید