علی لاریجانی، رئیس جمهوری بعدی؟

به گزارش مجله آزات وب، تحلیگر اصولگرا کناره گیری علی لاریجانی از حضور در مجلس را یک تصمیم درست و هوشمندانه می داند و معتقد است که می تواند مقدمه حضور او در صندلی ریاست جمهوری باشد.

علی لاریجانی، رئیس جمهوری بعدی؟

به گزارش مجله آزات وب، نامه نیوز نوشت: انتخابات مجلس یکی از مهم ترین رخدادهای سیاسی سال گذشته بود. اهمیت آن نیز صرفا به خاطر برگزاری انتخابات و استفاده از یک موئلفه جمهوریت نیست. فرآیند و نتیجه انتخابات 98 در واقع آن را به نقطه عطفی در تاریخ جمهوری اسلامی ایران بدل می نماید. حذف جریان اصلاح طلب به نحوی که صرفا 20 کرسی در مجلس آینده داشته باشد و وزن کشی اصولگرایان قطعا تاثیر شگرفی در آینده سیاسی ایران خواهد داشت. یکی از مهم ترین تغییرات مجلس اما حذف یا بهتر بگوییم کناره گیری علی لاریجانی بود. آنالیز شرایط مجلس بدون لاریجانی بحث مفصل و دیگری است اما در گفت وگو با ناصر ایمانی، تحلیل گیر اصولگرا به آینده سیاسی لاریجانی بعد از ترک مجلس پرداخته ایم. او این کنارگیری را تصمیمی هوشمندانه و مقدمه حضور در قامت رئیس جمهور می داند.

گزیده این گفت وگو را در ادامه می خوانید:

- آقای لاریجانی یکی از شخصیت های سیاسی پخته و نسبتا با نفوذ در کشور است و این یک واقعیت است. با اخوان لاریجانی کار ندارم و منظورم از نفوذ، تاثیر شخص آقای علی لاریجانی است.

- تصور نمی کنم که نه شخصا تمایلی به بازنشستگی و کنار کشیدن از سیاست داشته باشد و نه بزرگان بخواهند که علی لاریجانی از صحنه سیاست به دور بماند.

- صحنه های مختلفی برای حضور ایشان وجود دارد و یکی از آنها می تواند ریاست جمهوری باشد اما فقط این نیست. ایشان حداقل می تواند عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام باقی بماند.

- مشاورین رهبری در مجمع حضور دارند و یک سری مسئولیت قانونی مثل حل اختلاف مجلس و شورای نگهبان را نیز بر عهده دارند. بنابراین جایگاه این نهاد ایجاب می نماید که افراد باتجربه و خبره - با هر دیدگاه سیاسی - که مدت طولانی در کشور به نحوی مدیریت داشته اند، در آن حضور داشته باشند و نظرات پخته اجرایی و نظری ارائه دهند. در کشورهای دیگر هم شبیه این نهاد وجود دارد.

- قاعدتا ایشان به صحنه سیاست برخواهند گشت و آغاز این برگشت می تواند از مجمع تشخیص باشد و نه اتمام آن.

- ریاست جمهوری لاریجانی به هر حال یک احتمال بالا است.

- اگر به شکلی در 1400 افراد صاحبنام از جریان های سیاسی امکان رای آوری نداشته باشند، آقای لاریجانی می تواند رئیس جمهور هم گردد. یعنی اگر هر دو جناح سیاسی در انتخابات 1400 کاندید مطرح نداشته باشند یا کاندید مطرح آنان امکان رای آوری نداشته باشند، فضا برای افرادی مثل آقای لاریجانی فراهم خواهد بود تا رئیس جمهور شوند.

- اصلاح طلبان در 1400 ببینند که کاندیدی با امکان تایید صلاحیت و رای آوری ندارند ممکن است که به علی لاریجانی اکتفا نمایند.

- من از چند ماه قبل هم در مصاحبه ها گفته ام که هوشمندانه ترین تصمیم لاریجانی این است که برای 98 کاندید نگرددو استدلال من این بود که لاریجانی با فرض امکان رای آوری در 98 امکان ریاست مجلس کمتری داشت.

- دوران مجلس و لاریجانی به اتمام رسیده بود و نمی شد که در مجلس بماند و روی جایگاه غیر ریاست بنشنید. این اتفاق به فرض این که لاریجانی رای آورده و وارد مجلس می شد برای او یک افول و شکست سیاسی به شمار می رفت لذا بهتر این بود که خودش کنار برود.

- دقیقا، صحنه سیاست صحنه ای نیست که سیاستمداران همیشه در آن به شکل کاملا فعال باشند و از این عرصه به آن عرصه بروند. هوشمند کسی است که گاهی اوقات کلا کنار بکشد و در یک زمان دیگر و در یک صحنه دیگر وارد گردد. لاریجانی هم همین کار را کرد و می تواند یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری در 1400 باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 1023

به "علی لاریجانی، رئیس جمهوری بعدی؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علی لاریجانی، رئیس جمهوری بعدی؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید