قراردادی برای مبادله دانشجوی بازیگری بین ایران و ایتالیا

به گزارش مجله آزات وب، نشست رسانه ای نمایش بیست هزار فرسنگ زیر دریا به کارگردانی پینو دی بودی صبح امروز 28 شهریورماه با حضور کیومرث مرادی، ستاره اسکندری، پینو دی بودو کارگردان، دانیلا ریگنولی و وینچستو در تئاتر باران برگزار گردید.

قراردادی برای مبادله دانشجوی بازیگری بین ایران و ایتالیا

برای دیدن شاهکارهای تاریخ اروپا با تور ایتالیا همراه شوید.

در آغاز این نشست کیومرث مرادی با ارائه توضیحاتی در رابطه با این اجرا گفت: یکی از اهداف تئاتر باران ایجاد تئاتر الگو است. این نمایش به سه دلیل برای اجرا به ایران دعوت شد. نخست آنکه این گروه به دلیل شرکت در جشنواره بین المللی تئاتر فجر به ایران سفر نموده بودند و با فرهنگ و شرایط حاکم به طور کامل آشنایی داشتند. همچنین نمایش بیست هزار فرسنگ زیر دریا یکی از نمونه های بسیار مناسب برای آشنایی تکنولوژی با تئاتر است و می تواند نمونه خوبی برای آشنایی نسل من و نسل جوان تر با این نوع از تئاتر باشد. از سوی دیگر ارتباط هایی میان دو کمپانی تئاتر باران و پوتلج ایتالیا ایجاد شده است که این همکاری می تواند آغازگر مناسبی برای تبادل های فرهنگی میان دو کشور باشد.

کیومرث مرادی مجری طرح این نمایش همچنین از بسته شدن قراردادی بین تئاتر باران و کمپانی تئاتر پوتلج ایتالیا اطلاع داد و گفت: با این قرارداد بین دو کمپانی مبادله دانشجو انجام می گیرد که این موضوع با توجه به اینکه کمپانی پوتلج هر ساله جشنواره فرهنگی را در ایتالیا برگزار می نمایند حائز اهمیت است.

در ادامه پینو دی بودو کارگردان این نمایش ضمن اظهار خرسندی از نخستین حضورش در یک کنفرانس خبری بیان نمود: بسیار خوشحالم که در ایران و میان مردمی که به دیدن تئاتر علاقمند هستند آمده ام. من پیش از این با ایران و فرهنگش آشنا شده بودم و درباره تعزیه هم چیزهایی شنیده بودم اما الان بسیار کنجکاوم که درباره این هنر نمایشی بیشتر بدانم زیرا در این نوع از کار، تاریخی وجود دارد که بسیار غنی است و با رفتن به این نمایش که بخشی از تاریخ ایران بوده و ارثی است که به مردمش رسیده؛ می توان از گذشته با ابزار معاصر امروزی استفاده کرد.

وی اضافه نمود: چشم انداز ما همیشه این است که نمایشی به وجود بیاوریم که با آن بتوانیم فرهنگ ملت ها و خودمان را معرفی کنیم. بیست هزار فرسنگ زیر دریا دقیقا اینگونه نمایشی است.

ستاره اسکندری که به تازگی به مدیریت تئاتر باران پیوسته، درباره این گروه گفت: از تماشاگران می خواهم که احساس و فرهنگ گروه تئاتر پوتلچ را نیز ملاقات نمایند. اگر به بیست هزار فرسنگ زیر دریا نگاه کنیم متوجه می شویم که تکنولوژی و بازیگرها در حال زندگی کردن هستند.

وی با اشاره به نوع نگاه متفاوت این هنرمندان به تئاتر گفت: کارهای زیادی و متفاوتی در تئاتر انجام دادم اما زیست متفاوتی که آنها با یکدیگر دارند برایم بسیار جذاب است. همه مسئولیت ها تنها بر دوش کارگردان نیست و همه با همراهی یکدیگر اتفاقات را پیش می برند. آنها به مفهوم واقعی تئاتر دست یافته اند اتفاقی که در فضای تئاتر ما در حال از بین رفتن است. آنها بعد از نخستین اجرا با همان گریم و لباس هایی که بر تن داشتند به میان مخاطبان آمدند و با آنها آغاز به صحبت کردند.

دانیلا ریگنولی از بازیگران کمپانی تئاتر پوتلج و این نمایش نیز با اشاره به تاریخ شکل گیری این کمپانی از سال 1976 گفت: ما سال جاری چهلمین سالگرد تاسیس این کمپانی را در ایتالیا جشن گرفتیم.

او با بیان اینکه بازی بازیگران روی صحنه و کوشش شان برای یادگیری و تحقیق برای آموزش انواع تئاتر همیشه برای او جذاب بوده است، گفت: همیشه دوست داشتم بدانم پشت هر صحنه نمایشی چیست و بازیگران چطور می توانند با نگاه و بدنشان به نمایش چیزی اضافه نمایند. از آن موقع تا امروز ما در کمپانی تئاتر پوتلج چیزهای زیادی یاد گرفتیم امروز بزرگترین چالش ما این است که بتوانیم کنار هم زندگی کنیم، نیازهای اقتصادی مان را رفع کنیم و سپس بتوانیم به خوبی در تئاتر کار کنیم.

وینچزو بازیگر و طراح جلوه های تصویری گروه تئاتر پوتلج نیز در این نشست با بیان اینکه کار من مدیریت جلوه های تصویری در نمایش هاست گفت: خیلی دوست داریم درباره کاراکتر تکنولوژی در نمایش صحبت کنم چون در هر کاری، تکنولوژی ، شیوه و شکل متفاوتی دارد.

نمایش بیست هزار فرسنگ زیر دریا کاری از گروه پوتلج ایتالیا است که اجرای آن از آدینه 26 شهریور در تماشاخانه باران آغاز شده و تا دوم مهرماه در دو ساعت 19 و 21 روی صحنه می رود. مجری طرح این نمایش در ایران تئاتر باران و مجری پروژه آن کیومرث مرادی است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 11 آبان 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 499

به "قراردادی برای مبادله دانشجوی بازیگری بین ایران و ایتالیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قراردادی برای مبادله دانشجوی بازیگری بین ایران و ایتالیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید