هدف نهایی آمریکا از تمدید تحریم تسلیحاتی ایران چیست؟

به گزارش مجله آزات وب، تحلیل زیر نگاهی به اهداف آمریکا در تمدید تحریم تسلیحاتی ایران دارد.

هدف نهایی آمریکا از تمدید تحریم تسلیحاتی ایران چیست؟

به گزارش مجله آزات وب، المانیتور در مطلبی درباره هدف اصلی تمدید تحریم تسلیحاتی ایران می نویسد: اصلی ترین تاثیر و هدف راهبرد تمدید ممنوعیت تسلیحاتی علیه ایران همانا کشتن برجام پیش از به انتها رسیدن ریاست جمهوری ترامپ است. هواداران مجازات به دنبال ایجاد یک به گفته اندیشکده ضدایرانی دفاع از دموکراسی ها، دیوار تحریمی هستند تا بازگشت دولت پساترامپ به تعامل دیپلماتیک با ایران را تا جای ممکن سخت نمایند.

بازاعمال تمام تحریم های پیش از برجام فاجعه ای برای منع گسترش هسته ای جهانی، دیپلماسی چندجانبه و صلح منطقه ای است. ایران به وضوح تهدید نموده است که در چنین شرایطی نه تنها غنی سازی اورانیوم را در مقیاس صنعتی از سر می گیرد بلکه از ان پی تی و هرگونه تعهد برای پذیرش بازرسان هسته ای هم خارج می گردد.راهبرد ترامپ برای بازگرداندن تمام تحریم ها، خطرات چشمگیر دیگری هم دارد: ایجاد بحرانی که آمریکا را در مقابل سازمان ملل قرار می دهد، از بین بردن مشروعیت ممنوعیت های سازمان ملل، تضعیف کاربرد ابزار تحریم ها در مسائل دیگر و افزایش فروش تسلیحاتی که بیش از همه درباره آنها نگرانی وجود دارد. همچنین این اقدام ترامپ باعث می گردد که آمریکا در گفتگوها پیرامون محدودیت های دیگر مطرح شده در برجام هیچ اهرمی نداشته باشد.

برای پرهیز از این پیامدهای ناخوشایند، مقامات فرانسوی و آلمانی در حال آنالیز گزینه ای هستند که طبق آن انقضای تحریم های تسلیحاتی پذیرفته گردد اما به جای آن توافقی تازه میان بازیگران کلیدی طراحی گردد که در آن ماهیت ممنوعیت فروش جنگ افزار به ایران حفظ شده باشد. همان طور که الی گرانمایه، عضو ارشد سیاستگذاری در شورای اروپایی روابط خارجی، پیشنهاد داده شورای امنیت می تواند درباره مجموعه ای از شرایط سختگیرانه یا کدهای رفتاری برای فروش تسلیحات به ایران در آینده به توافق برسد. مثلا می گردد با روسیه به این توافق رسید که به ایران موشک کروز ضدشناور یاخونت نفروشد. طبق یافته موسسه بین المللی مطالعات راهبردی فروش این موشک به ایران می تواند یک تحول تغییردهنده بازی در منطقه باشد. کشورها همچنین باید فروش سیستم های اتوماتیک و بدون سرنشین را که فراتر از توانش فراوری داخلی ایران است، محدود نمایند.

مشروح این گزارش تحلیلی را بخوانید.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 4 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 1149

به "هدف نهایی آمریکا از تمدید تحریم تسلیحاتی ایران چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هدف نهایی آمریکا از تمدید تحریم تسلیحاتی ایران چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید