ویروس کرونا مغز را 10 سال پیرتر می نماید

به گزارش مجله آزات وب، بیمارانی که تحت مراقبت های ویژه قرار داشتند یا به دستگاه یاری تنفسی احتیاج داشتند، افتی معادل 8.5 امتیاز را در ضریب هوشی خود ثبت کردند. محققان هشدار می دهند این افت ضریب هوشی به اندازه کافی عظیم است که فرد متوجه تاثیر آن در زندگی روزمره و یا شغل خود گردد.

ویروس کرونا مغز را 10 سال پیرتر می نماید

نتایج یک مطالعه نشان می دهد که ویروس کرونا می تواند مغز انسان را تا 10 سال پیرتر کند یا از ضریب هوشی بکاهد. محققان کالج سلطنتی انگلیس که سرپرستی این مطالعه جدید را بر عهده داشته، هشدار دادند: افرادی که از آلودگی به بدترین موارد ویروس کرونا جان سالم به در می برند در معرض خطر ابتلا به یک آسیب پایدار روانی قرار دارند که با افت 8.5 امتیازی ضریب هوشی یا پیر شدن یک دهه ای مغز برابر است.

این مه مغزی را هم اکنون بیماران کرونایی هفته ها یا حتی ماه ها پس از بهبودی از کووید 19 گزارش می دهند. این موضوع این نگرانی را ایجاد نموده است که این بیماری می تواند تاثیرات شناختی طولانی مدتی مشابه اثرات پایدار سکته مغزی یا میکرو خون ریزی های مغزی بر این ارگان داشته باشد.

نتایج این مطالعه جدید نشان می دهد که کرونا می تواند عواقب شناختی مزمن واقعی داشته باشد. محققان در این مطالعه پاسخ نامه های تقریبا 85 هزار نفر را که از آلودگی تایید شده و یا مشکوک به کووید 19 بهبود یافته بودند، تجزیه و تحلیل کردند.

محققان متوجه شدند که این آسیب مغزی بسته به میزان شدت بیماری در سطوح مختلفی اتفاق افتاده است. از افرادی که در این مطالعه شرکت نموده بودند، 60 بیمار مبتلا به کرونا از دستگاه های یاری تنفسی استفاده می کردند، 147 نفر بدون استفاده از دستگاه یاری تنفسی در بیمارستان بستری شده بودند، 176 نفر به دلیل مسائل تنفسی در خانه تحت مراقبت قرار داشتند.

همچنین سه هزار و 466 نفر مسائل تنفسی داشتند، اما تحت مراقبت های پزشکی قرار نداشتند و 9 هزار 201 نفر هم اعلام کردند که کرونا داشتند، اما هیچ مسئله ای در تنفس نداشتند.

بیمارانی که تحت مراقبت های ویژه قرار داشتند یا به دستگاه یاری تنفسی احتیاج داشتند، افتی معادل 8.5 امتیاز را در ضریب هوشی خود ثبت کردند. محققان هشدار می دهند این افت ضریب هوشی به اندازه کافی عظیم است که فرد متوجه تاثیر آن در زندگی روزمره و یا شغل خود گردد.

آدام هامپشایر نویسنده اصلی این مطالعه از کالج لندن گفت: این یافته های تکان دهنده تنها در خصوص بیماران کرونایی که در بیمارستان بستری می شوند، صادق نیست.

وی اضافه نمود: بعضی از بیمارانی که نتیجه آزمایش کرونای آن ها مثبت بود، اما مسائل تنفسی نداشتند نیز پس از بهبودی، درجاتی از کاهش شناختی را ثبت کردند. افرادی که در خانه بهبود یافته بودند یک افت چهار امتیازی ضریب هوشی را که که معادل با پنج سال پیری مغز است، تجربه کردند.

محققان همچنین تایید کردند که تفاوت در سایر عوامل از جمله سن، بیماری های زمینه ای یا سطح تحصیلات نمی توانست عامل این افت ضریب هوشی باشد.

منبع: فرادید
انتشار: 4 آذر 1399 بروزرسانی: 4 آذر 1399 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 1395

به "ویروس کرونا مغز را 10 سال پیرتر می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویروس کرونا مغز را 10 سال پیرتر می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید