چراغپور: تغییر ویلموتس تیم ملی را پودر می نماید، تساوی عراق و بحرین خیلی به سود ما نشد

به گزارش مجله آزات وب، من براساس داده ای علمی صحبت کردم نه بر اساس احساسات. یک نظر می گوید ویلموتس برود نظر دیگر می گوید ویلموتس بماند اما من می گویم ویلموتس با یک کامپلی منتری بماند و پیروز گردد.

چراغپور: تغییر ویلموتس تیم ملی را پودر می نماید، تساوی عراق و بحرین خیلی به سود ما نشد

کارشناس فوتبال گفت: تغییر مارک ویلموتس تیم ملی فوتبال ما را پودر خواهد نمود و براساس داده های علمی با چالشی بزرگ روبرو می شویم.

جلال چراغپور در گفت وگو با فارس در خصوص تساوی بدون گل عراق و بحرین که باعث شد همچنان به صعود به عنوان تیم اول امیدوار بمانیم، گفت: به نظر من این مساوی خیلی هم به سود ما تمام نشد شاید از نظر جدول اگر عراق برنده می شد صعودش به مرحله بعد را قطعی می کرد به عنوان تیم اول به مرحله بعد راه پیدا می کرد و ما دیگر نمی توانستیم صدرنشین گروه شویم.

اما این را در نظر بگیرید که در آن صورت بازی آخر عراق با ایران در استادیوم آزادی برای عراقی ها تشریفاتی می شد و این به سود ما بود. ما با کی روش که تیم ملی بسیار تنظیم شده ای داشت نتوانستیم عراق را ببریم و با این تیم مساوی کردیم اما وقتی عراق صعودش را به مرحله بعدی قطعی می کرد در بازی تشریفاتی مقابل ما خودش را به آب و آتش نمی زد و این از نظر انگیزشی به سود ما می شد.

وی اضافه نمود: از منظر دیگر این مساوی باعث شد تیمی از جدول رها نگردد و همه تیم ها شانس داشته باشند اما اکنون ممکن است شرایط به گونه ای رقم بخورد که در بازی آخر عراق با تمام توان مقابل ما بازی کند. ضمن اینکه اگر عراق پیروز می شد بحرین یک باخت دیگر می آورد و ترسان و لرزان تر از همواره به ایران می آمد.

چراغپور با اشاره به شرایط جدول عنوان نمود: ما قبل از بازی با بحرین و عراق 6 امتیاز از هنک کنگ و کامبوج می گیریم و 12 امتیازی می شویم. به فرض بحرین هم این دو تیم را ببرد با 14 امتیاز مقابل ما قرار می گیرد.

در آن صورت ما باید بحرین را ببریم و صعود کنیم. آن هم در حالی که بحرین مقابل ما بحرینی بازی می نماید و مگس به بازیکنانش بخورد به زمین می خوردند و وقت کشی خواهند کرد. داوری بازی هم بسیار اهمیت پیدا می نماید و مسابقه پرتنش می گردد. اما ما اگر می خواهیم به مرحله بعد صعود کنیم باید بحرین را ببریم.

این کارشناس فوتبال در خصوص احتمال فسخ قرارداد ویلموتس و اینکه صحبت از یک مربی ایرانی است، گفت: من برنامه تلویزیونی فوتبال برتر را دیدم اما متوجه نشدم که خاتمه ویلموتس به ایران می آید یا نمی آید. سخنگوی فدراسیون پاسخ روشنی به این دو سؤال نداد که آیا او می آید یا نمی آید.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم تحلیل علمی کنیم و بگوییم که یک مربی جانشین ویلموتس گردد بهتر است یا نه، باید این مسئله را به دور از احساس و براساس عناصر تأثیرگذار و داده های علمی آنالیز کنیم.

در دو بازی با عراق و بحرین استادیوم 100 هزار نفری پر از جمعیت داریم که می تواند بسیار انگیزشی باشد و باعث فشار روی تیم حریف گردد اما اگر در همین استادیوم بحرین بهتر از ما بازی کند تماشاگران ممکن است سکوت نمایند که از ناسزایی رکیک هم برای بازیکنان بدتر خواهد بود. بنابراین فشار دو بازی پر از تماشاگر در ایران با این دو تیم خواهیم داشت اما می خواهیم عملکرد ویلموتس را آنالیز کنیم. ویلموتس در چهار بازی دور رفت پیروز عمل نکرد و اگر بخواهیم از 100 به او نمره بدهیم نمره 40 را به او می دهیم.

از سوی دیگر در بازی های برگشت حمایت تماشاگران را داریم، در خانه خودمان بازی می کنیم و نمی خواهد به بحرین و اردن سفر کنیم داور تحت تأثیر تماشاگران ما قرار خواهد گرفت و بی مبالاتی نمی نماید و ... در این صورت شانس ویلموتس از 40 به 55 می رسد. حالا اگر بخواهیم در این فاصله کسی را به جای او بیاوریم آن هم در حالی که 3-4 ماه به مسابقات دور برگشت باقی مانده آیا فاکتوری تغییر می نماید؟ ویلموتس با تیم ملی به عراق و بحرین باخته و سرمربی بعدی تیم ملی اگر خارجی باشد این تجربه را ندارد. اما ویلموتس می داند مقابل بحرین و عراق مرتکب چه اشتباهاتی شده است و شکست خورده بنابراین جانشینی یک مربی خارجی دیگر به جای ویلموتس براساس این داده های علمی صحیح و منطقی نیست.

این کارشناس فوتبال اضافه نمود: از سوی دیگر کمیته فنی فدراسیون کشورمان بعد از 2.5 ماه مطالعه به ویلموتس رسید اما فکر می کنید اگر این کمیته بخواهد 15 - 20 روزه مربی انتخاب کند به گزینه ای بهتر از ویلموتس خواهد رسید. همان ویلموتسی که در ابتدای حضورش همه برای به به و چه چه کردند و حتی یکی از این مجریان می گفت واقعاً تیم ویلموتس هجومی و زیبا بازی می نماید.

چراغپور با حضور مربی ایرانی به جای ویلموتس گفت: آیا مربی ایرانی سراغ دارید که به خاطر دو بازی با بحرین و عراق زیر بار چنین فشار روانی برود. یحیی گل محمدی سرمربیگری امید را بعد از فرهاد مجیدی قبول نکرد حالا کدام مربی ایرانی می خواهد تیم ملی را در این چهار بازی که دو بازی اش بسیار حساس و مهم است قبول کند زیرا ریسک بسیار بالایی دارد هم از نظر شخصیتی و هم از نظر فنا شدن. هر کس هم در تیم ملی بسوزد واقعاً سوخته است و مدیران باشگاهی دیگر به او تیم نمی دهند بنابراین هیچ مربی ایرانی حاضر به پذیرفتن چنین ریسک بزرگی نیست و تیم ملی هم با تغییر ویلموتس پودر خواهد شد.

وی با اشاره به مشاوره ضعیف به ویلموتس عنوان نمود: به عقیده من بهتر است ویلموتس را در تیم ملی حفظ کنیم اما نیمکت فنی او را تقویت کنیم در بازی با عراق کاملاً تعیین شد ویلموتس نمی تواند از روی نیمکت مشاوره فنی خوبی بگیرد شاید بهتر است یک مدیر فنی یا Complementary(ترمیم نماینده و تکمیل نماینده) داشته باشد. وحید هاشمیان نتوانسته مشاوره های خوبی به ویلموتس در دو بازی با عراق و بحرین بدهد. کی روش در این پست داکروز را داشت مربی سیاه پوستی که مدام در کنار کی روش می ایستاد و به او مشاوره می داد. کی روش در پشت سرش روی نیمکت به او اعتماد داشت و مدام به سراغ او می رفت و مشاوره می گرفت.

چراغپور اضافه نمود: به عقیده من در دور برگشت باید ویلموتس را حفظ کنیم اما با یک ترمیم نماینده و یک تکمیل نماینده فن(Complementary). در این صورت 12 امتیاز دور برگشت کاملاً در دسترس ما خواهد بود. Complementary پستی است که در فوتبال روز جهان وجود دارد.

یورگن کلوپ و دیگر مربیان خارجی چنین فردی را روی نیمکت دارند. فردی دفترچه به دست که هنگام تعویض به بازیکن تعویضی می گوید چه وظایفی را در زمین انجام بدهد. سرمربی اصلا با بازیکن تعویضی صحبت هم نمی نماید. یک ترمیم نماینده و تکمیل نماینده نمی خواهم بگویم مدیر فنی که سرمربی کوچک گردد یکComplementary که بتواند به مربی تیم مشاوره خوبی بدهد. چرا ما در فوتبال مان این پست را در کادر فنی تیم ها نداریم.

این کارشناس فوتبال با اشاره به شرایط بازی با عراق گفت: در بازی با عراق بعد از اخراج مسعود شجاعی فقط هشت دقیقه و 30 ثانیه باید مقاومت می کردیم تا با نتیجه یک بر یک مساوی از خانه حریف خارج شویم که نتیجه بسیار خوبی بود اما هیچ کس به ویلموتس نگفت که وقتی شجاعی اخراج شد بهتر است طارمی را از ترکیب بیرون بکشد و مجید حسینی یا سیاوش یزدانی را به جای او به میدان بفرست تا در این هشت دقیقه و 30 ثانیه تیم ملی گل نخورد و به یک امتیاز برسد. یا حتی به ویلموتس نگفتند طارمی بیاید و در کنار بازیکنان سرزنی کند. دیدید که بازیکن عراق برای زدن گل دوم پرشی انجام نداد و حتی نشست و توپ را با سر زد.

این یعنی آنکه در آن منطقه حفره داشتیم که توپ آنقدر پایین آمد و بازیکن عراق با خیال راحت نشست و با ضربه سر زد. حال باید بماند که در بازی با عراق سیستم 4-2-3-1 ما تبدیل به 4-3-3 شده بود که باز هم هیچکس به ویلمتوس نگفت در دقیقه 15 تیم ما اینگونه بازی می نماید و مسعود شجاعی به امید ابراهیمی و احمد نوراللهی چسبیده است. حضور یک Complementary یا مدیر فنی می تواند به ویلموتس و تیم ملی ایران یاری شایانی بکند و ما در دور برگشت با چهار پیروزی به مرحله بعد صعود کنیم.

من براساس داده ای علمی صحبت کردم نه بر اساس احساسات. یک نظر می گوید ویلموتس برود نظر دیگر می گوید ویلموتس بماند اما من می گویم ویلموتس با یک کامپلی منتری بماند و پیروز گردد.

منبع: عصر ایران
انتشار: 21 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 660

به "چراغپور: تغییر ویلموتس تیم ملی را پودر می نماید، تساوی عراق و بحرین خیلی به سود ما نشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چراغپور: تغییر ویلموتس تیم ملی را پودر می نماید، تساوی عراق و بحرین خیلی به سود ما نشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید