کشف میدان جدید نفتی در جزیره مینو، خودکفایی در حوزه نفت و گاز

به گزارش مجله آزات وب، خبرنگاران، گروه استان ها- زهرا بهرامی: انقلاب شکوهمند اسلامی در حالی به چهلمین سالگرد پیروزی خود رسیده که دستاوردها و پیشرفت های آن در حوزه های مختلف به ویژه در نفت و گاز کاملا مشهود است.

کشف میدان جدید نفتی در جزیره مینو، خودکفایی در حوزه نفت و گاز

مقایسه ایران قبل و بعد از انقلاب می تواند واقعیت های مهمی را برای نسل های پس از انقلاب آشکار کند، نتایج این مقایسه نشان می دهد که انقلاب آغاز دگرگونی های بزرگ و بنیادی در ایران بوده است.

بیان دستاوردهای انقلاب موج امیدآفرینی و ایستادگی در برابر توطئه های دشمنان ایجاد می نماید ازاین رو با سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی حول محور دستاوردهای انقلاب در حوزه انرژی به مصاحبه نشستیم.

اسدالله قره خانی معتقد بود پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی توان علمی، نیروی انسانی، تجهیزات و فراوریات ایران در حوزه های مختلف نفت، گاز، پتروشیمی و نیرو به گونه ای بوده که در بسیاری از بخش ها به خودکفایی رسیده ایم و بخش عمده محصولات در ایران فراوری می گردد و هم اکنون ایران جزو سه کشور دنیاست که به دانش فنی فراوری مواد بودار گازهای خانگی دست یافته است.

نماینده مردم علی آبادکتول در مجلس شورای اسلامی به مجله آزات وب اظهار کرد: اکتشاف نفت کار بسیار پیچیده ای است و به دانش فنی، تکنولوژی و تجهیزات متفاوت با کار حفاری احتیاج دارد؛ تا قبل از پیروزی انقلاب به عنوان صنایع بالادستی وزارت نفت محسوب و در ایران عمدتا توسط مهندسین خارجی انجام می شد.

وی با این شرح که قبل از انقلاب بخش های حساس و مدیریتی اکتشاف نفت در ایران در دست متخصصان داخلی نبود، اضافه نمود: خوشبختانه به برکت پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی هم اکنون مدیریت اکتشافات به طور کامل توسط نیروها، متخصصان و فارغ التحصیلان دانشگاهی داخلی انجام می گردد.

کشف میدان بزرگ نفتی در عمق 4000 متری جزیره مینو

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان این که هم اکنون شرکت ها و متخصصان داخلی در بحث اکتشاف نفت در دریا و خشکی فعال هستند، گفت: حدود دو هفته قبل با حضور اعضای کمیسیون انرژی مجلس، شرکت ملی نفت قرارداد بهره برداری با 13 شرکت داخلی را امضاء کرد و در فاصله کوتاه پس از عقد قرارداد، دکل حفاری اکتشافی در عمق چهار هزار متری جزیره مینو در آبادان به یک میدان بزرگ نفتی برخورد کرد که نفت آن سبک و باارزش است.

وی ادامه داد: هم اکنون تمام مراحل حفاری، اکتشاف و بهره برداری نه تنها از طریق متخصصان داخلی انجام می گردد بلکه تجهیزات سرچاهی و حفاری، جریان فراورش، نمک زدایی و ... با فراوریات داخل توسط مهندسان داخلی در حال اجرا است.

قره خانی با این شرح که خوشبختانه هم اکنون شرکت های داخلی توان انجام کارهای پالایشگاهی را پیدا نموده اند، اضافه نمود: هم اکنون تجهیزات، پمپ های حرارتی با خلاء بالا و رفت و برگشت، توربین ها، ژنراتورها، برج های تبخیر و ... پالایشگاه ها و پتروشیمی های کشور توسط شرکت های داخلی فراوری می گردد.

به گفته وی پس از پیروزی انقلاب با مهندسی معکوس، متخصصان داخلی به اطلاعات خوبی دست یافته اند به عنوان مثال تنها در پالایشگاه ستاره خلیج فارس در روز 400 هزار بشکه میعانات گازی مصرف می گردد که تمام کارهای تامین کالا، منابع اقتصادی، نصب تجهیزات و ... آن توسط شرکت ها و متخصصان داخلی در حال اجرا است.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی توضیح داد: بعد از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی پس از آن که فرصت ها در اختیار متخصصان داخلی نهاده شد، آن ها هم قابلیت های خود را نشان دادند و به خودباوری خوبی رسیده ایم.

وی همچنین با اشاره به این که هم اکنون بنزین یورو فایو و گازوئیل یورو فُر توسط متخصصیان داخلی در پالایشگاه های کشور فراوری می گردد، گفت: هم اکنون انتقال گاز هم توسط شرکت های داخلی در حال اجرا است و هم به دانش فنی و فراوری مواد بودارکننده گاز خانگی که تنها فرانسه و روسیه در اختیار داشتند، دست یافته ایم.

صنعت نفت و گاز ایران پیشرف خوبی کرد

نماینده مردم علی آبادکتول در مجلس شورای اسلامی با بیان این که ایران پس از پیروزی انقلاب در صنعت نفت و گاز پیشرفت خوبی نموده است، اضافه نمود: این به این معنا نیست که احتیاج نداریم بلکه معنای آن این است که با دانش فنی و نیروی متخصص داخلی به خودکفایی در بعضی حوزه ها دست یافته ایم و می توانیم احتیاجهای خود را برطرف کنیم اما در این فاصله بعضی از کشورها هم پیشرفت های خوبی در حوزه پژوهش و ... داشته اند اما فاصله ایران با این کشورها خیلی زیاد نیست.

وی شرح داد: تا قبل از پیروزی انقلاب فقط شرکت ملی نفت متولی امورات مربوط به نفت و گاز بود اما هم اکنون 16 یا 17 شرکت خصوصی هم توان فنی و هم آمادگی لازم برای ورود به این حوزه ها را دارا هستند.

قره خانی ادامه داد: هم اکنون در کنار آمادگی شرکت های خصوصی برای ورود به فعالیت های صنایع بالادستی نفت، شرکت های وابسته به نیروهای نظامی مانند قرارگاه خاتم الانبیاء هم تجربه های گران سنگی را کسب نموده و امکان اجرای پروژه های بزرگ را داراست و اینطور نبوده که در شرایط تحریم ایران از سوی آمریکا، بخش خصوصی ما در این حوزه ناتوان باشد.

وی متذکر شد: اگر به بخش خصوصی توجه واقعی گردد امید داریم به نقطه های خوبی برسیم کمااین که هرچند به سبب تحریم ها فروش نفت ایران کاهش یافته اما توان فراوری ما کم نشده و به پنج میلیون بشکه هم می رسد.

فراوری 50 میلیون تن محصولات پتروشیمی

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی به ظرفیت های فراوریی کشور پس از پیروزی انقلاب هم اشاره و بیان نمود: هم اکنون بیش از 50 میلیون تن انواع محصولات پتروشیمی در کشور فراوری و بخش قابل توجهی از این فراوریات به خارج کشور صادر می گردد.

وی با این شرح که در بخش نیرو هم حدود 95 درصد به خودکفایی رسیده ایم، اعلام نمود: پس از پیروزی انقلاب نیروگاه های زیادی احداث شده و توسعه یافت و هم اکنون در بخش برق توربین های بزرگ، ژنراتورها، خطوط انتقال شبکه توزیع، پست های فشار قوی و سایر تجهیزات همگی در داخل کشور فراوری می گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 21 خرداد 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 162

به "کشف میدان جدید نفتی در جزیره مینو، خودکفایی در حوزه نفت و گاز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف میدان جدید نفتی در جزیره مینو، خودکفایی در حوزه نفت و گاز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید