کشف یک آنتی بادی که سد راه کرونا می گردد

به گزارش مجله آزات وب، محققان دانشگاه اوترخت، مرکز پزشکی اراسموس (Erasmus Medical Center) و شرکت زیست فناوری هاربر بایومد (Harbour BioMed) از کشف یک آنتی بادی بنام 47D11 که باعث جلوگیری از عفونت سلول های کشت شده، توسط کروناویروس سندرم حاد تنفسی 2 می گردد خبر دادند.

کشف یک آنتی بادی که سد راه کرونا می گردد

به گزارش ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، کروناویروس سندرم حاد تنفسی 2 (SARS-CoV-2) یک آر. ان. ای ویروس تک رشته ای سو مثبت و عامل بیماری کروناویروس 2019 یا کووید-19 (19-COVID) است. این یافته ها گامی مثبت در جهت فراوری یک آنتی بادی کاملاً انسانی برای درمان یا جلوگیری از بیماری تنفسی کووید-19 است.

برند جان بوش (Berend-Jan Bosch) استادیار و رهبر این مطالعه از دانشگاه اوترخت گفت: این مطالعه براساس تحقیق های تیم ما در گذشته بر روی آنتی بادی هایی که کروناویروس مرتبط با نشانگان حاد تنفسی (Severe acute respiratory syndrome-related coronavirus) یا به اختصار (SARSr-CoV) که در سال 2002/2003 شیوع پیدا کرد را مورد هدف قرار می داد، صورت گرفته است.

با استفاده از این مجموعه از آنتی بادی های کروناویروس مرتبط با نشانگان حاد تنفسی، ما آنتی بادی را شناسایی کردیم که عفونت کروناویروس سندرم حاد تنفسی 2 را در سلول های کشت شده خنثی می نماید. چنین آنتی بادی خنثی کننده قابلیت نابودی ویروس یا محافظت از یک فرد آلوده نشده در معرض ویروس را دارد.

عملکرد این آنتی بادی به این صورت است که به ناحیه ای متصل می گردد که از عفونت سلول های کشت شده هم در کروناویروس مرتبط با نشانگان حاد تنفسی و هم در کروناویروس سندرم حاد تنفسی 2 محافظت می نماید که این موضوع توانایی این آنتی بادی در خنثی کردن هر دو ویروس را نشان می دهد. این ویژگی خنثی کننده متقابل آنتی بادی هیجان انگیز است و نشان می دهد که این آنتی بادی ممکن است بتواند در کاهش عفونت ناشی از بیماری کووید-19 موثر باشد.

دکتر فرانک گروسولد (Frank Grosveld) یکی ازپژوهشگران این مطالعه از مرکز پزشکی اراسموس گفت: این کشف یک پایه قوی برای انجام تحقیقات آینده است و می تواند شروعی خوب برای توسعه درمانی برای بیماری کووید-19 باشد.

دکتر جینگسونگ وانگ (Jingsong Wang) بنیانگذار، رئیس و مدیر اجرایی هاربر بایومد، گفت: تحقیق ما مطالعه ای مقدماتی بوده و برای ارزیابی اینکه آیا این آنتی بادی می تواند از شدت بیماری در انسان بکاهد و از آن ها محافظت کند یا خیر تحقیقات بیشتری ضروری است. ما امیدواریم با یاری سایر پژوهشگران این آنتی بادی را پیشرفته تر سازیم، زیرا معتقدیم فناوری ما می تواند یاری بزرگی به سلامت عمومی نماید.

منبع: فرارو
انتشار: 13 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 1107

به "کشف یک آنتی بادی که سد راه کرونا می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف یک آنتی بادی که سد راه کرونا می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید