گزارشی از سرمازدگی باغها نداشتیم، میوه شب عید تامین است

به گزارش مجله آزات وب، عضو هیات مدیره اتحادیه باغداران خاطرنشان کرد که تا به امروز گزارشی از سرمازدگی باغها و محصولات باغی نداشتیم و این محصولات همگی سالم هستند؛ ضمن اینکه هیچ مسئله ای برای تامین میوه شب عید نداریم.

گزارشی از سرمازدگی باغها نداشتیم، میوه شب عید تامین است

جهت دریافت خدمات طراحی محوطه باغ و ویلا ایرانی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

مجتبی شادلو در گفت وگو با مجله آزات وب، در پاسخ به اینکه آیا تا به امروز از سرمازدگی باغها گزارشی اعلام شده است یا خیر گفت: شرایط فعلی، فصل خواب درختان بوده و سرما آنچنان شدید نشده است که جای نگرانی باشد. از طرفی اطلاع رسانی های لازم هم انجام شده است.

وی ادامه داد: یکی از این اطلاع رسانی ها بستن منافذ انبارهایی است که بعضی محصولات در آن نگهداری می شوند. به طور مثال محصولات باغی همچون مرکبات در انبارهای خارج از سردخانه نگهداری می گردد ولی به دلیل خروج روزانه گازهای متصاعد شده از پوست پرتقال، این انبارها دارای منافذی بوده که به هنگام سرما اطلاع رسانی می گردد تا این منافذ بسته و محصولات از سرمازدگی در امان بمانند.

عضو هیات مدیره اتحادیه باغداران توضیح داد: تا به امروز گزارشی از سرمازدگی محصولات باغی و باغها نداشتیم و محصولات همگی سالم هستند. امیدوارم هوا نیز به شدتی که گفته می گردد، سرد نگردد.

شادلو یادآور شد: در آبان ماه سال های 1386 و 1395 و در مناطق شمالی کشور به علت سرمای شدید، میوه ها و درختان دچار سرمازدگی شدند. در حقیقت با پدیده سرمازدگی در سالهای گذشته روبرو شدیم.

80 درصد مرکبات برداشت شده اند

عضو هیات مدیره اتحادیه باغداران با بیان اینکه بیش از 80 درصد مرکبات برداشت شده است، گفت: مقدار باقی مانده مربوط به بخشهای خرد و باغچه ها است. ضمن اینکه هنوز پرتقال والنسیا برداشت نشده و موعد برداشت آن اسفند و فروردین ماه است.

وی اضافه کرد: بیش از 4.5 میلیون تن مرکبات از پاییز به بعد برداشت شده که از میزان پیش بینی بالاتر رفته است. سال جاری به طور کل رشد قابل توجهی در فراوری محصولات باغی داریم. در مجموع در محصولات باغی با رشد بیش از 30 درصدی به طور میانگین روبرو شدیم و امیدواریم با شرایط و سختی زیادی که در فراوری تحمل کردیم و با هزینه های بالای نهاده ها و نیروی انسانی، تمهیدات لازم برای عرضه آن اندیشیده گردد.

او با بیان اینکه سال جاری شاهد رکود در بازار هستیم و قیمت عرضه شده در بازار و عمده فروشی ها قیمت تمام شده کالا نیست، اظهار کرد: امیدواریم سال جاری صادرات حدود 40 درصدی محصولات باغی را داشته باشیم تا بتوانیم بازار را تنظیم نموده و به تعادل برسانیم. در حال حاضر شرایط برای فراوری سخت شده است.

مازاد محصولات باغی داریم

شادلو در ادامه همچنین به شرایط تامین میوه شب عید اشاره نمود و گفت: هیچ مسئله ای برای تامین میوه شب عید نداریم. سیب، پرتقال، کیوی، انار و تمام محصولاتی که در پاییز و زمستان برداشت و تا آخر خرداد به بازار عرضه می شوند، برداشت شده و در شرایط مناسبی نگهداری می شوند. به عبارت دیگر نه تنها مسئله ای در زمینه تامین میوه نداریم، بلکه حتی مازاد محصولات هم داریم. برای این محصولات زحمت کشیده شده است و موضوعی نیست که بتوان رها کرد؛ بنابراین احتیاج است که صادرات را توسعه دهیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 785

به "گزارشی از سرمازدگی باغها نداشتیم، میوه شب عید تامین است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارشی از سرمازدگی باغها نداشتیم، میوه شب عید تامین است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید