گفت وگو با سخنگوی وزارت صلح؛ دولت افغانستان در مذاکره با طالبان بدنبال چیست؟

به گزارش مجله آزات وب، وزارت دولت افغانستان در امور صلح اعلام نمود که تیم مذاکره کننده دولت با صلاحیت کامل وارد گفت وگو با طالبان می شود و تامین آتش بس و دفاع از نظام جمهوری از مسائل مهمی است که این تیم آن را دنبال می کند.

گفت وگو با سخنگوی وزارت صلح؛ دولت افغانستان در مذاکره با طالبان بدنبال چیست؟

ناجیه انوری سخنگوی وزارت دولت افغانستان در امور صلح در گفت وگو با خبرنگار دفتر منطقه ای خبرنگاران گفت که آتش بس از جمله مسائل ابتدایی و مهمی است که در مذاکرات صلح درباره آن بحث خواهد شد و از نظام جمهوری اسلامی افغانستان نیز در این مذاکرات دفاع می شود.

وی شرح داد: تیم مذاکره کننده افغانستان درباره موضوعاتی که امکان دارد از سوی طالبان در مذاکرات صلح مطرح شود تحقیق کرده و برای پاسخگویی آمادگی کامل دارد.

انوری گفت: از موارد مهمی که در اولین دور مذاکرات مورد بحث قرار خواهد گرفت تأمین آتش بس جامع و پایدار در افغانستان است.

سخنگوی وزارت دولت در امور صلح افغانستان اضافه کرد: از آنجایی که طالبان به صورت مستقیم علیه دولت افغانستان جنگ می کند، نفس مذاکرات ایجاب می کند که مشخص شود خواست و مطالبه این گروه چیست که بر سر آن جنگ می کنند.

انوری با تکذیب ورود بدون برنامه تیم مذاکره کننده دولت برای مذاکره با طالبان گفت: احتمال دارد بسیاری از مسائلی که طالبان مطرح می کند شامل برنامه شود اما این به این معنا نیست که دولت افغانستان برای مذاکرات دستور کار ندارد.

به گفته وی، درباره مسائل مختلف مرتبط با صلح کار شده است و در فهرست گنجانیده شده اما نفس مذاکرات به شرطی است که طرف ها بشینند و مسائلی که طالبان به خاطر آنها با دولت افغانستان در جنگ است را مشخص و برطرف کنند.

ناجیه انوری گفت: خروج نیروهای خارجی و پایه گذاری یک دولت اسلامی در افغانستان از مهم ترین خواسته های طالبان در فرایند صلح است اما در حال حاضر نگرانی در این باره مورد بحث نیست.

سخنگوی وزارت دولت در امور صلح افغانستان ادامه داد: نگرانی هایی که طالبان تحت عنوان اشغال مطرح کرده اند با کاهش نیروهای خارجی در حال برطرف شدن است و افغانستان اسلامی ترین نظام و قانون اساسی را در سطح منطقه دارد.

وی همچنین تاکید کرد: حفظ نظام جمهوری اسلامی افغانستان، دستاوردهای 19 سال اخیر دولت های پسا طالبان، و حفظ قانون اساسی افغانستان، بویژه فصل دوم قانون اساسی که درباره مسائل حقوق اتباع و زنان می باشد و قانون اساسی این کشور از ارزش هایی است که دولت از آن دفاع خواهد کرد.

سخنگوی وزارت دولت افغانستان در امور صلح در پاسخ به این پرسش که اگر طالبان پیش از رسیدن به توافقی بر مبنای صلح، خواستار کنارگیری رئیس جمهور کنونی افغانستان شود و بر موضع عدم مآغازیت دولت، پا فشاری کنند سرنوشت مذاکرات به کجا خواهد رسید، نیز گفت: هر وقت که مذاکرات آغاز شد و پیشرفت کرد درباره این مسائل بحث خواهد شد و همان زمان نیز درباره این پرسش صحبت می کنیم، در مورد پذیرفتن یا نپذیرفتن این موضوع فعلاً زود است که ما بحثی داشته باشیم.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 12 مهر 1399 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 1286

به "گفت وگو با سخنگوی وزارت صلح؛ دولت افغانستان در مذاکره با طالبان بدنبال چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گفت وگو با سخنگوی وزارت صلح؛ دولت افغانستان در مذاکره با طالبان بدنبال چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید