سرقت اطلاعات کاربران توسط یک آسیب پذیری در مرورگر

به گزارش مجله آزات وب، یک آسیب پذیری در مرورگر اج (Edge) کشف گردیده است که به مهاجم اجازه می دهد اطلاعات و فایل های کاربر را به سرقت ببرد. این نقص در نسخه 40,15063.0.0 مرورگر مایکروسافت Edge آنالیز و با موفقیت از آن بهره برداری گردیده است.

سرقت اطلاعات کاربران توسط یک آسیب پذیری در مرورگر

به گزارش مجله آزات وب، در مرورگرهای مدرن قابلیتی با نام سیاست منبع یکسان یا SOP (Same Origin Policy) وجود دارد که امکان گرفتن اطلاعات تنها از منبع یکسان امکان پذیر است. برای مثال اجازه خواندن اطلاعات محلی در آدرس file://C:/your/stuff.txt، هنگام مراجعه به آدرس مخرب https://attacker.com وجود ندارد، زیرا پروتکل این دو منبع متفاوت است.

برای خواندن داده های محلی رایانه، باید درخواست جاواسکریپتی با پروتکل، نامِ هاست و پورت یکسان ارسال گردد که به دلیل تفاوت پروتکل (file:// و https://) امکان خواندن فایل های محلی وجود ندارد، اما در حالتی که پروتکل ها یکسان باشند، این روش حمله موفقیت آمیز خواهد بود.

بر اساس اطلاعات سایت افتا، در صورت وجود پروتکل های یکسان، محتوای کد مخرب در فایلی با پسوند html در رایانه قربانی جاسازی می گردد و قربانی با باز کردن فایل html (بدلیل یکی بودن پروتکل file://) فایل های رایانه خود را در اختیار مهاجم قرار می دهد. مهاجم با ارسال فایل html از طریق ای میل و یا از طریق برنامه Windows Mail and Calendar، می تواند کاربر را وارد به باز کردن فایل مخرب کند.

مایکروسافت با به روزرسانی Edge و برنامه Windows Mail and Calendar اقدام به حل این آسیب پذیری نموده است، برای جلوگیری از نفوذ از این روش حمله، برنامه های Edge و Windows Mail and Calendar را به روزرسانی کنید و فایل های پیوست موجود در ای میل های مشکوک را باز نکنید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 شهریور 1397 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 13

به "سرقت اطلاعات کاربران توسط یک آسیب پذیری در مرورگر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرقت اطلاعات کاربران توسط یک آسیب پذیری در مرورگر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید