آرامگاه لقمان در شهرستان سرخس، عکس

به گزارش مجله آزات وب، این بنای آجری در فاصله بسیارکمی از مرز ایران و ترکمنستان واقع شده است . این بنا پس از هزار سال ،هنوز ابهت و صلابت خود را حفظ کرده و در میان تل های خاکی بخش های مخروبه ملحقات بنا گردن فرازی می کند . مقبره این عارف سرخسی در یک کیلومتری شمال شهر سرخس واقع شده است .

آرامگاه لقمان در شهرستان سرخس، عکس

شباهت بسیار زیادی بین این بنا و آرامگاه سلطان سنجر سلجوقی وجود دارد . این بنا آرامگاه منسوب به بابا لقمان سرخسی ، عارف مشهور سده 4، شامل گنبدی دو پوشه آجری با ایوانی بلند است همچنین نوار کمربند مانندی قسمت مدور گنبدرا از ساقه و دیواره آن که بر روی قاعده کثیر الاضلاعی قرار گرفته است ، جدا می کند .

در بدنه هر ضلع آن ، روزنه ای برای روشنایی درون گنبد تعبیه شده است .و تزئینات گچی ، گچ بری و آجر کاری آن ممتاز است . درون طاق ها مزین به نقوش هندسی لوزی شکل (برجسته و گود) می باشد . طول وعرض خارجی بقعه به ابعاد 70*170و 40* 26 متر می باشد .ساختمان آن از دو بخش مربع شکل متصل به هم تشکیل شده است . ایوان ورودی بزرگ و مرتفعی در سمت شمال و آرامگاه که در وسط چهار ضلع داخلی آن طاق نماهایی ساخته شده است . بقعه دارای دو طبقه و طبقه دوم آن غرفه داراست .طرح چهارضلعی بنا در قسمت بالا به تعدادی تربنه به طرح هشت ضلعی تبدیل شده که حجم چشمگیری را در نمای خارجی آن بوجود آورده است .

و گنبد کم خیزی بر روی استوانه بنا شده است . نور داخل بقعه از چهار نورگیر مستطیل شکل در بدنه هشت ضلعی تامین می شود و طاق نماهای داخلی بنا با آجر کاری ظریف و طرحهای هندسی لوزی ساخته شده است . این بنای تاریخی تحت شماره 165 در شمار آثار تاریخی با ارزش ایران به ثبت رسیده است .

سرخس از دیرباز به نام های ساریگو، ساریکا، سرخس نو، سرخس ناصری و سرخس افراسیابی خوانده شده است. حکیم ابوالقاسم فردوسی در شاهنامه، در داستان جنگ هفت گردان، از سرخس یاد کرده است؛ کهن ترین متن فارسی که از سرخس سخن گفته، حدودالعالم (3722 ه. ق) است که می گوید:

سرخس شهری است بر راه و اندر میان بیابان نهاده… جایی با کشت و برز بسیار است و مردمانی قوی ترکیب اند و جنگی و خواسته ایشان شتر است.

منبع: گردشبان
انتشار: 15 تیر 1399 بروزرسانی: 15 تیر 1399 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 1111

به "آرامگاه لقمان در شهرستان سرخس، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آرامگاه لقمان در شهرستان سرخس، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید