از مومیایی نفرین شده چه می دانید؟!

به گزارش مجله آزات وب، آوا لاین: اوتزی نفرین شده عجیب ترین نمونه مومیایی موجود در دنیا به شمار می آید، که امروز از اصلی ترین جاذبه گردشگری موزه و شهر تیرول جنوبی در مرز اتریش و ایتالیا به شمار می رود.

از مومیایی نفرین شده چه می دانید؟!

روز نوزدهم سپتامبر 1991 برای دو کوهنورد آلمانی به نام های هلموت و اریکا سیمون روزی کاملا ویژه بود. آنها تصمیم داشتند تا به قله اوتزال صعود نمایند و همه چیز برای عملی شدن این تصمیم مهیا بود. کار صعود به خوبی پیش می رفت و روز به نیمه رسیده بود که در ارتفاع 3210 متری از سطح دریا چیزی غیر طبیعی توجه آنها را به خود جلب کرد.

بین یخ های کوهستان یک جسد یخزده به چشم می خورد. بقایای جسد به گونه ای بود که این دو کوهنورد آلمانی اطمینان یافتند یک کوهنورد دیگر بتازگی در این محل کشته شده است و به همین دلیل به سرعت به پلیس محلی اطلاع داده شد.

متاسفانه جسد در لایه ای ضخیم از یخ قرار داشت و در روز بعد با یاری مته ها و دستگاه های ویژه ای کار در آوردن جسد از میان یخ ها آغاز شد. کاری که اگر چه در نگاه اول ساده به نظر می رسید، ولی به مدت چند روز به طول انجامیده و در این میان آوازه پیدا شدن این جسد در منطقه پیچیده و افراد کنجکاو به دیدن آن آمدند. نتایج آنالیز های اولیه باعث به وجود آمدن موجی از حیرت شد.

اوتزی یا مرد یخی نام بهترین نمونه باقیمانده مومیایی طبیعی قاره اروپاست که حدود 3300 سال پیش از میلاد زندگی می نموده و در سپتامبر 1991 در منطقه اوتزال کوهستان آلپ، جایی در حوالی مرز ایتالیا و اتریش پیدا شد.

امروزه این مومیایی ارزشمند در موزه باستان شناسی شهر تیرول جنوبی کشور ایتالیا نگهداری شده و شاید بتوان آن را مشهور ترین جاذبه گردشگری این منطقه و صد البته یکی از مشهورترین دیدنی های کشور ایتالیا و قاره اروپا دانست که همه ساله هزاران گردشگر از سراسر دنیا به دیدن این مسافر 5000 ساله می آیند.

در ابتدا به دلیل این که این مومیایی بین مرزهای اتریش و ایتالیا قرار داشت، مسئولان کشور اتریش اعتراض نموده و ادعا کردند این مومیایی ارزشمند متعلق به کشور اتریش است. انتها پس از بحث و جدل های فراوان هیاتی مرکب از ملیت های دو کشور نسبت به آنالیز موقعیت پیدا شدن مومیایی اقدام کردند که در نتیجه تعیین شد این مومیایی حدود 92 متر در خاک ایتالیا قرار داشته و در نتیجه مالکیت آن با ایتالیاست.

مومیایی مرد یخی مورد مطالعه کامل باستان شناسان نهاده شد و آنالیز های علمی نشان داد این مسافر دنیای باستان دارای قدی برابر یک متر و 65 سانتی متر و وزن 50 کیلوگرم بوده و هنگام مرگ 45 سال داشته است البته باید اشاره نمود که وزن مومیایی هنگام پیدا شدن تنها نزدیک به 14 کیلوگرم بود.

عکسبرداری های اشعه ایکس و آزمایش ها نشان می داد که اوتزی برای آخرین بار در حدود هشت ساعت پیش از مرگش مقداری غذا شامل گوشت بزکوهی و غلات به همراه میوه خورده بود. در شانه چپ مومیایی یک سر تیر مسی وجود داشت که وی کوشش نموده بود آن را از بدنش خارج کند و در نتیجه میله آن بیرون آمده و سرتیر در جای خود باقی مانده بود و دلیل مرگ وی نیز خونریزی ناشی از جراحت های وارده و ضربه شدیدی که به جمجمه اش برخورد نموده بود، تشخیص داده شد.

در کنار جسد مقداری لوازم و تجهیزات نیز به دست آمده بود که امروزه در کنار مومیایی به نمایش گذاشته شده است که مهم ترین آنها تبری از جنس مس، چاقویی کوچک و 14 تیر مخصوص کمان است.

لباس های اوتزی شامل یک ردای بافته شده از ساقه گیاهان، یک روپوش، یک جفت مچ پیچ و یک جفت کفش بود که برای راه رفتن روی برف بسیار مناسب هستند.

غیرطبیعی بـودن مومیایی به تنهایی توان جذب گردشگران بسیاری را دارد، ولی موضوع دیگری که بیشتر بین توده عوام مردم شهرت یافته و سبب شده تا هاله ای از شگفتی این مرد یخی را احاطه کند، موضوعی است که به نفرین اوتزی معروف شده است؛ البته این موضوع پایه علمی نداشته و بیشتر مبتنی بر تصادف و شاخ و برگ پیدا کردن رویدادهای مربوط به این جسد از سوی مردم است، ولی بد نیست بدانید تعداد زیادی از افرادی که به نوعی با این مومیایی سروکار داشتند به نحو مرموزی کشته شده اند.

در حقیقت تا امروز مرگ هفت نفر از این افراد شامل هلموت سیمون یکی از کوهنوردان کاشف جسد، کننراد اشپایندلر اولین دانشمندی که آن را آنالیز کرد و پنج نفر دیگر از اعضای تیم های پژوهشی مربوط به مرد یخی به صورت غیرعادی و قتل یا تصادفات مشکوک گزارش شده است و این موضوع باعث شده تا مردم شهر تیرول جنوبی باور داشته باشند که مرگ این افراد به خاطر اوتزی نفرین شده است.

منبع: برترین ها
انتشار: 22 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 436

به "از مومیایی نفرین شده چه می دانید؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از مومیایی نفرین شده چه می دانید؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید