بازیابی آب های آلوده چاه های 4 استان درگیر با خشکسالی

به گزارش مجله آزات وب، سامانه شیرین سازی آب که پسماند اندکی به جای می گذارد، طرحی است که از چند سال قبل در دستور کار یکی از شرکت های دانش بنیان قرار گرفته و اکنون توانسته این سامانه را برای تامین آب شرب روستاهای کرمان، خوزستان و مرکزی اجرایی کند.

بازیابی آب های آلوده چاه های 4 استان درگیر با خشکسالی

به گزارش خبرنگاران، سامانه شیرین سازی آب به روش الکترودیالیز معکوس طرحی است که به منظور حفظ منابع آبی در شرایط خشکسالی از سوی یکی از شرکت های دانش بنیان اجرایی شده است. شیرین سازی آب در روستاهایی که دسترسی به آب شرب ندارند، از اهداف اجرای این پروژه است. در این روش آب شرب از منابع آبی شور استحصال می گردد و کاربرد آن در مناطق دور افتاده ای مانند معادن است.

در این سامانه بر خلاف سایر سیستم ها که از روش و مواد شیمیایی استفاده می گردد، برای شیرین سازی آب از منابع شور از جریان الکتریسیته استفاده شده است و با صرف انرژی به نسبت پایینی، آبی با قابلیت شرب فراوری می نماید.

سامانه شیرین سازی آب با همکاری استانداری بوشهر در بعضی روستاهای این استان نصب شد و در مجموع 350 متر مکعب در شبانه روز آب تصفیه شده در اختیار مردم این روستاها قرار می دهد.

علاوه بر آن، خشکسالی های پیاپی در استان کرمان کیفیت و کمیت آب این منطقه را به شدت کاهش داده و تامین آب شرب بهداشتی را برای ساکنین این استان با دشواری روبرو نموده است. از این رو این شرکت با افتتاح تصفیه خانه شهر بابک استان کرمان با هدف حذف محتوای آرسنیک از آب شرب به روش جذب سطحی با ظرفیت 90 لیتر در ثانیه، آب شرب استان را از لحاظ کمی و کیفی ارتقا داده است.

الکترودیالیز فرآیند جداسازی غشایی است که جهت نمک زدایی و حذف یون از آب مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش یون ها به وسیله غشاهای نیمه تراوا و تحت تاثیر جریان الکتریکی منتقل می شوند. غشاها از نوع کاتیونی یا آنیونی هستند که بسته به نوع خود یون های مثبت یا منفی را عبور می دهند. در روش الکترودیالیز معکوس (EDR)، عوض شدن بار الکتریکی الکترودهای کاتد و آند، موجب جلوگیری از رسوب و افزایش طول عمر سیستم می گردد.

این شرکت با توسعه تکنولوژی الکترودیالیز این روش را به عنوان روشی نوین در جدا کردن نمک ها، یون های مزاحم مانند نیترات و فلزات سنگین از آب و پساب پیشنهاد نموده است. به گفته مدیرعامل این شرکت مزیت ویژه این دستگاه علاوه بر بازیابی درصد بالایی از آب، هزینه عملیاتی بسیار پایین آن نسبت به روش های دیگر است که از مزایای منحصر بفرد این روش محسوب می­ گردد.

سیستم تصفیه آب نیترات زدایی، آرسنیک زدایی، کاهش کدورت و تصفیه پساب RO از محصولات این شرکت به شمار می فرایند.

بهاره کاویانی، مدیر عامل این شرکت دانش بنیان و مجری طرح در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به طراحی و ساخت سیستم های مختلف تصفیه آب با بیان اینکه این پروژه ها برای حذف انواع آلاینده های یونی از آب آشامیدنی به ویژه نیترات اجرایی شده است، گفت: این طرح برای 3 روستای استان بوشهر اجرایی شده است و با این طرح این مناطق تحت پوشش این طرح برای تامین آب شرب قرار گرفته اند.

وی ادامه داد: این سامانه برای تصفیه آب چاه های آبی است که آب آنها قابل استفاده برای شرب نبوده و بهره برداری از آن ها احتیاجمند فرایند تصفیه بوده است.

کاویانی با بیان اینکه ما در این طرح از روش الکترودیالیز بهره بردیم، خاطر نشان کرد: چندین سال است که فناوری الکترودیالیز را در کشور با کاربرد در تصفیه آب های آشامیدنی و حذف یون های آلاینده، صنعتی سازی کردیم و از آن در مناطق مختلف با کاربردهای مختلف استفاده می کنیم.

مجری طرح با تاکید بر اینکه اولین کاربرد این فناوری را برای حذف نیترات در آب تعریف کردیم، خاطر نشان کرد: در گام بعدی از این فناوری برای حذف نمک های NaCl و چاه های لب شور استفاده شد و در طرح اجرا شده در استان بوشهر، این سامانه در حذف انواع یون ها از آب کاربردی شده است.

کاویانی اظهار کرد: تأمین آب شرب مناطق روستایی علی آباد، عربی و حاج نوشاد استان بوشهر با استفاده از دستگاه نمک زدایی الکترودیالیز معکوس (EDR) از جمله پروژه های اجرا شده از سوی این شرکت دانش بنیان بوده است و به وسیله آن بیش از 350 متر مکعب آب شرب در شبانه روز برای ساکنان این مناطق تامین شد.

وی با تاکید بر اینکه خروجی این سامانه آب آشامیدنی است، یادآور شد: علاوه بر آن چندین پروژه را در استان خوزستان اجرایی کردیم، ضمن آنکه این طرح برای بعضی از روستاها و شهرهای استان مرکزی که مسائل وجود نیترات در آب وجود دارد، به دلیل کمبود آب و خشکسالی اجرایی شده است.

به گفته کاویانی، زمانی که به دلیل خشکسالی، شهرها با کمبود آب روبرو می شوند، از چاه ها اقدام به تامین آب می گردد که وجود آلاینده ها بیشتر مطرح می گردد.

مدیر عامل این شرکت دانش بنیان به بیان نحوه کاربرد این سامانه شیرین سازی آب پرداخت و گفت: هم می توان این سامانه را بر روی چاه های آب نصب و از آن برای تصفیه و انتقال آب به خانواده ها استفاده کرد و هم می توان آن را در نقاط برداشت آب به کار برد. کاربرد و نصب این دستگاه بستگی به شرایط شهرها و منابع آبی در دسترس دارد.

وی با تاکید بر اینکه این سیستم کاربرد خانگی ندارد، اضافه نمود: از آنجایی که این سیستم ها عظیم است، به گونه ای که کوچکترین سایز این دستگاه برای شهرک های صنعتی و شهرک های مسکونی کاربرد دارد، کاربرد خانگی آن توجیه مالی ندارد.

کاویانی با تاکید بر اینکه ظرفیت تصفیه آب این سیستم به صورت ماژولار قابل افزایش است، گفت: محدودیتی برای پیاده سازی این سیستم نداریم و مطابق با شرایط آب، میزان ظرفیت دستگاه قابل تنظیم است، ضمن آنکه این طرح برای کاربردهای مختلفی مانند کشاورزی که احتیاج دارند بعضی از املاح در آب باقی بماند، قابل اجرا خواهد بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 تیر 1400 بروزرسانی: 11 تیر 1400 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 1802

به "بازیابی آب های آلوده چاه های 4 استان درگیر با خشکسالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازیابی آب های آلوده چاه های 4 استان درگیر با خشکسالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید