با این نوشیدنی قدرت عضلانی خود را تقویت کنید

به گزارش مجله آزات وب، مصرف منابع نیترات خوراکی مانند مولکول های فعال در آب چغندر باعث تقویت قدرت عضلانی هنگام انجام فعالیت بدنی می گردد. برخی افراد برای تقویت عضلات به انجام تمرینات مختلف ورزشی می پردازند. برخی دیگر نیز از مکمل های پروتئینی استفاده می نمایند. اما محققان دانشگاه اکستر انگلستان به تازگی دریافتند که افزودن آّب چغندر به رژیم غذایی می تواند در این زمینه تاثیرگذار باشد.

با این نوشیدنی قدرت عضلانی خود را تقویت کنید

به گزارش بهداشت نیوز، مکمل نیترات در رژیم غذایی باعث می گردد فرایند جذب اکسیدنیتریک یا مونوکسیدازت افزایش یابد و می تواند توانایی بدن را طی فعالیت ورزشی بهبود ببخشد. محققان در این زمینه، توزیع و اثر متابولیک نیترات موجود در موادغذایی را در حالت استراحت و حین انجام تمرینات ورزشی به خصوص تمرینات عضلانی اسکلتی آنالیز کردند. برای دستیابی به نتایج، محققان از گروهی بزرگسال خواستند تا آب چغندر را به عنوان منبع غنی نیترات خوراکی بنوشند یا دارونما حاوی کلریدپتاسیم بخورند. سپس از شرکت کنندگان خواسته شد تا تمرینات انقباض عضلات چهارسر ران را انجام دهند.

این تمرین به شکلی است که عضله ران با صاف کردن زانو با حداکثر شدت به مدت 5 دقیقه حین کار با دستگاه بدنساری منقبض می گردد. محققان نمونه بزاق، خون، ادرار و مولکول های عضلات شرکت کنندگان را که همه در شرایط سلامت بودند، آنالیز کردند. نمونه گیری عضلانی قبل از انجام تمرینات، یک و سه ساعت پس از خوردن نیترات غذایی یا دارونما و بلافاصله پس از یک ساعت تمرین انقباض عضلات انجام شد.

محققان پس از آنالیز ها دریافتند که سطح نیترات عضلات به طرز قابل توجهی افزایش یافت. طی مدت زمان انجام تمرینات، آنها دریافتند که آب چغندر قدرت عضلانی را نسبت به دارونما 7 درصد افزایش می دهد. این مطالعه برای نخستین بار نشان می دهد که سطح نیترات عضلات برای افزایش بازدهی طی انجام فعالیت جسمانی مهم است و احتمالا به عنوان اکسیدنیتریک عمل می نماید. شناخت این تاثیرات نه تنها موفقیت چشمگیری در زمینه فعالیت بدنی است بلکه در سایر زمینه های پزشکی مانند بیماری های عصبی- عضلانی و متابولیک مرتبط با کمبود اکسیدنیتریک نیز موثر خواهد بود.

منبع: فرارو
انتشار: 27 بهمن 1401 بروزرسانی: 27 بهمن 1401 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 2330

به "با این نوشیدنی قدرت عضلانی خود را تقویت کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با این نوشیدنی قدرت عضلانی خود را تقویت کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید