بدترین و ضعیف ترین فیلم های 10 کارگردان برتر تاریخ سینما را بشناسید

به گزارش مجله آزات وب، چهره هایی مانند استیون اسپیلبرگ، اسپایک لی و واچوفسکی ها در سراسر جهان به خاطر موفقیتشان در جهانی فیلمسازی مورد تحسین قرار گرفته اند، اما آن ها نیز در طول زندگی شان و کارشان شکست را تجربه کرده اند. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ضعیف ترین و بدترین فیلم های 10 کارگردان برتر تاریخ سینما آشنا کنیم.

بدترین و ضعیف ترین فیلم های 10 کارگردان برتر تاریخ سینما را بشناسید

جانی کش خواننده مشهور سبک کانتری روزگاری گفته بود: شما از شکست هایتان پله می سازید. از شکست به عنوان یک سنگ پله استفاده می کنید؛ و این گفته ها در مورد زندگی بسیاری از ما صحت دارد، حتی در مورد پیروز ترین کارگردانان تاریخ سینما.

چهره هایی مانند استیون اسپیلبرگ، اسپایک لی و واچوفسکی ها در سراسر جهان به خاطر پیروزیتشان در جهانی فیلمسازی مورد تحسین قرار گرفته اند، اما آن ها نیز در طول زندگی شان و کارشان شکست را تجربه کرده اند. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ضعیف ترین و بدترین فیلم های 10 کارگردان برتر تاریخ سینما آشنا کنیم.

1- اسپایک لی و Miracle at St. Anna

اسپایک لی در سال 2008 با فیلم Miracle at St. Anna قصد داشت فیلمی جنگی متفاوت از دیگر فیلم های این ژانر بسازد. این فیلم که بر اساس کتابی به همین نام نوشته جیمز مک براید و سناریویی از خود او ساخته شده، داستان چهار سرباز را روایت می کند که از واحدشان جدا افتاده و در روستایی در توسکانی پناه می گیرند. پروژه جاه طلبانه ای بود، درست شبیه دیگر فیلم های اسپایک لی. اما برخلاف دیگر فیلم های جاه طلبانه لی، این یکی به شدت مورد نقد منفی منتقدان قرار گرفته و بسیاری آن را بدترین و ضعیف ترین اثر اسپایک لی دانستند.

2- برادران کوئن و The Ladykillers

در تمام طول دوران فعالیتشان، جوئل و اتان کوئن و البته تام هنکس به خاطر کار های مشترکشان مورد تمجید سینمارو ها و منتقدان سینما قرار گرفته اند. در حالی که برادران کارگردان و بازیگر سرشناس هالیوودی از لحاظ دیدگاه های کاری رویکرد های متفاوتی دارند، قرار دادن آن ها در قالب یک کمدی سیاه می تواند دستورالعملی برای یک پیروزیت بزرگ باشد. چنین اتفای در سال 2004 و برای فیلم The Ladykillers رخ داد، بازسازی یک کمدی سیاه بریتانیایی در سال 1955 به همین نام که برخلاف تصور همگان مورد استقبال منتقدان قرار نگرفت.

3- استنلی کوبریک و Fear and Desire

Fear and Desire یک فیلم بسیار کم هزینه و اولین تجربه کارگردانی استنلی کوبریک است. این فیلم چنان نادیده گرفته شد که تا دهه ها به فراموشی سپرده شده و تنها در دهه 1990 بازکشف شد. خود استنلی کوبریک نیز علاقه ای به اولین فیلمش نداشته و آن را تمرین اشتباه فیلمسازی یک فیلمساز تازه کار دانسته است. در واقع استقبال از این فیلم استنلی کوبریک با دیگر فیلم های وی قابل مقایسه نیست، اما در سال های اخیر برخی از ارزش ها و نقاط قوت این فیلم کشف شده است. لازم به ذکر است که کوبریک این فیلم را با بودجه 50،000 دلاری و با تعداد معدودی بازیگری ناشناخته ساخته شده بود و در آن می توان رگه هایی از کیفیت هایی را دید که از همان شروع از نبوغ این کارگردان نامی خبر می دادند.

4- استیون اسپیلبرگ و 1941

استیون اسپیلبرگ بعد از ساخت فیلم های پیروز Jaws و Close Encounters of the Third Kind، به سرعت به سراغ یک کمدی در مورد جنگ جهانی دوم با عنوان 1941 رفت. اسپیلبرگ با استخدام بازیگرانی سرشناس مانند جان بلوشی و توشیرو میفونه و البته بودجه قابل توجه 35 میلیون دلاری، سعی داشت ثابت کند می تواند علاوه بر فیلم های دارای جلوه های ویژه، فیلم های کمدی پیروز و مجذوب کننده نیز بسازد. اما نتیجه فیلمی بود که هنوز هم ضعیف ترین فیلم اسپیلبرگ به شمار آمده و بدترین نقد ها را از منتقدان دریافت کرده است که بیشترین نقد را به بی مزه بودن و خنده دار نبودن فیلم نسبت داده اند.

5- مارتین اسکورسیزی و Boxcar Bertha

امروزه مارتین اسکورسیزی به خاطر ساخت درام های بسیار پیچیده و خوش ساخت به بهترین شکل ممکن شناخته می شود، مانند Taxi Driver، The Irishman و Goodfellas و البته بسیاری دیگر. اما این ها تنها فیلم هایی نیستند که نام اسکورسیزی را به عنوان کارگردان یدک می کشند. در واقع در سال های اول دوران فیلمسازی اش، اسکورسیزی نیز مانند دیگر کارگردانان خوش آتیه دهه 60 و 70 مشغول ساختن فیلم های درجه دو برای راجر کورمن بود.

بزرگ ترین همکاری این دو در فیلم درام جنایی Boxcar Bertha در سال 1972 بود که بارابارا هرشی و دیدیو کارادین نقش های اصلی آن را بر عهده داشتند. اگر چه فیلم های بعدی اسکورسیزی همیشه در میان بهترین فیلم های سال قرار می گرفتند، اما Boxcar Bertha با نقد های متفاوتی روبرو شد هر چند در مقایسه با دیگر فیلم های تهیه شده از طریق کورمن شرایط بهتری داشت.

6- فرانسیس فورد کوپولا و Jack

اگر بخواهید چند عنوان از بهترین فیلم های تاریخ سینما را نام ببرید بدون شک قرعه دستکم یکی از آن ها به نام فیلم های فرانسیس فورد کوپولا خواهد افتاد، فیلم هایی مانند The Godfather، Apocalypse Now و The Conversation. اما در شروع دهه 1990 حرفه کارگردانی این کارگردان نامی در شرایط بسیار بدی قرار داشت. در سال 1992 کوپولا سه بار اعلام ورشکستگی کرد و دنباله The Godfather: Part III نیز او را ناامید کرده بود.

در این شرایط بود که او بدترین فیلم دوران حرفه ایش را ساخت، یک درام خانوادگی به نام Jack که در سال 1996 ساخته شده و داستان کودکی (با بازی رابین ویلیامز) را روایت می کرد که جسمش به سرعت پیر شده، اما هنوز هوش و مغز یک کودک را داشت. داستان فیلم از آن دسته بود که به نظر می رسید مخاطبان را به شدت احساسی کند، اما منتقدان اصلاً تحت تاثیر قرار نگرفتند. علیرغم نقد های بسیار تندی که این فیلم را توهین به شعور مخاطب دانسته بودند، کوپولا همیشه از فیلم خود دفاع کرده است.

7- جیمز کامرون و Piranha II: The Spawning

جیمز کامرون کارگردانی است که امروزه به خاطر بسیاری چیز های خوب شناخته می شود؛ از جمله تصاویر خیره کننده، استفاده از دوربین های دیجیتال سه بعدی و علاقه به سفر هایی در عمق اقیانوس. اما روزگاری بود کامرون اولین تجربه کارگردانی خود را با فیلم Piranha II: The Spawning انجام داد.

دوران ساخت این فیلم بسیار پردردسر بود و کامرون بر نتیجه نهایی کنترل نداشت، به همین دلیل نسخه اکران شده فیلم بسیار بی نظم و ضعیف بود. بدین ترتیب جای تعجب نداشت که منتقدان به شدت این فیلم را به باد انتقاد گرفته و بسیاری آن را بر اساس استاندارد های فیلم های درجه دوم نیز فیلمی بسیار بی در و پیکر توصیف کردند. برخلاف فیلم های بعدی کامرون، تکنیک هایی که کامرون در این فیلم برای نشان دادن ماهی های پیرانای پرنده انتخاب کرده بود به شدت مورد تمسخر قرار گرفت.

8- جاناتان دمی و Last Embrace

بدنبال مرگ جاناتان دمی در سال 2017، روزنامه گاردین در مورد این کارگردان نامی نوشت که او یک کارگردان و یک هنرمند بود، با استعداد جلب توجه مخاطب و رها نکردن او. یکی از بهترین فیلم های جاناتان دمی فیلم The Silence of the Lambs بود که برنده جایزه اسکار بهترین فیلم سال نیز شد. با این وجود، یکی از فیلم های فراموش شده و ضعیف دمی، تریلر Last Embrace در سال 1979 بود که با بازی روی شیدر و ژانت مارگولین ساخته شده بود. در حالی که بسیاری از بهترین فیلم های دمی رویکرد ها و مسیر های تازه و خلاقانه ای در سینما باز کرده بود، این فیلم به خاطر کلیشه ای بودن مورد انتقاد های شدید قرار گرفت.

9- واچوفسکی ها و Jupiter Ascending

واچوفسکی ها همیشه تصویرسازی های شجاعانه و متفاوتی را در آثار خود نشان داده اند، با فیلم های علمی تخیلی مانند The Matrix، Cloud Atlas و Speed Racer که فیلم هایی بسیار خلاقانه بودند. فیلم Jupiter Ascending که این دو در سال 2015 ساختند نیز چیزی کم از جاه طلبی فیلم های دیگر واچوفسکی ها نداشت، اثری کاملاً اورجینال که انتقاد از سرمایه داری را با یک داستان علمی تخیلی در مورد موجودات فضایی ترکیب کرده بود.

اگر چه Jupiter Ascending بی پروایی خلاقانه دیگر کار های برجسته واچوفسکی ها را داشت، اما در مقایسه با دیگر کار های آنان چندان مورد استقبال قرار گرفت. بسیاری ضعف این فیلم را سناریو بسیار خشک و غیرقابل انعطاف و نداشتن ارجاعی برای شخصیت ژوپیتر جونز اعلام کردند.

10- آلفرد هیچکاک و Juno and the Paycock

در مدت 51 سال فیملسازی آلفرد هیچکاک، وی برخی از تحسین شده ترین فیلم های تاریخ سینما را ساخت. با این وجود دومین فیلم او با عنوان Juno and the Paycock چندان مورد توجه قرار نگرفت. این فیلم اقتباسی از نمایشنامه ای از شان اوکیزی به همین نام بود و در آن به بررسی اتفاقاتی پرداخته می شد که پس از بدست آوردن یک ثروت بزرگ از طریق ارث برای سراون بویل رخ می دهد.

به جای تبدیل شدن به یکی از تریلر های مختصر و مجذوب کنندهی که هیچکاک با آن ها شناخته می شد، این فیلم یک کمدی بود با پایانی تاریک. شاید شکست هنری فیلم Juno and the Paycock بود که باعث شد هیچکاک دوباره هیچگاه سراغ ژانر کمدی نرود. بیشترین نقد ها مربوط به عدم پیروزیت هیچکاک در تبدیل کردن درست و کامل منبع اصلی به یک فیلم قابل درک بود.

منبع: روزیاتو

منبع: فرادید
انتشار: 11 اسفند 1401 بروزرسانی: 11 اسفند 1401 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 2335

به "بدترین و ضعیف ترین فیلم های 10 کارگردان برتر تاریخ سینما را بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بدترین و ضعیف ترین فیلم های 10 کارگردان برتر تاریخ سینما را بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید