دعای شهید منا بدرقه راه قاری برتر مسابقات مالزی، به خادمی امام رضا(ع) افتخار می کنم

به گزارش مجله آزات وب، قاری بین المللی قران و موذن حرم رضوی از پیش بینی رهبر انقلاب تا ماجرای دعای شهید محسن حاجی حسنی کارگر سخن به میان آورده است.

دعای شهید منا بدرقه راه قاری برتر مسابقات مالزی، به خادمی امام رضا(ع) افتخار می کنم

با تور مالزی از توسعه یافته ترین کشور شرق آسیا دیدن کنید.

به گزارش خبرنگار فرهنگی مجله آزات وب، شهر مشهد از دیرباز به دلیل وجود بارگاه منور امام علی بن موسی الرضا (ع) به عنوان کانون توجه مسلمانان و شیعیان جهان شناخته شده است. از دیرباز خادمان این آستان و به ویژه مجاوران حرم امام رئوف، ارادت خود را در قالب خدمت به زائران این بارگاه منور نشان می دهند، خادمانی که هرکدام از آنها در خارج از حریم حرم، دارای مقام و سِمت بالای حکومتی، علمی و غیره هستند. حامد علیزاده قاری و موذن حرم امام رضا(ع) نیز یکی از آنهاست. او در مسابقات بین المللی کشور مالزی که بزرگترین مسابقه قرانی جهان اسلام است، مقام اول را کسب کرد. علیزاده بیش از اینکه خودش را قاری بین المللی قران و نخبه قرانی و غیره بداند، قاری و موذن حرم علی ابن موسی الرضا(ع) معرفی می نماید و می گوید عنوان خادمی حرم سلطان خراسان را وقتی کنار عناوین مختلف قرانی و رتبه اولی مسابقات مالزی می گذارم، خادمی آستان رضوی با همه آنها قابل مقایسه نیست. در ادامه مشروح گفت وگو با حامد علیزاده را می خوانید.

مسابقات کشور مالزی چه ویژگی هایی دارد که از آن به عنوان بزرگترین مسابقه قرانی جهان اسلام یاد می نمایند؟

مسابقات مالزی یکی از خاص ترین مسابقاتی است که در سراسر جهان اسلام برگزار می گردد و می توان گفت از جمله مسابقاتی است که عدالت در آن حکم فرماست. برای اثبات این ادعا، همین بس که در شصت دوره ای که برگزار شده 10 ایرانی توانسه اند مقام اول را کسب نمایند و به همین اندازه نیز کشورهای دیگری همچون عراق، اندونزی، مصر و غیره مقام آورده اند. در طول این 60 دوره، نیمی از رتبه های اولی به قاریان غیر مالزیایی رسیده است و همین کافی است برای اینکه بگوییم در مسابقات مالزی هیچ تعصبی برای مقام آوردن قاریان مالزیایی وجود ندارد، در حالیکه بعضی از مسابقات بین المللی اینطور نیست، یعنی در هر صورت باید نماینده کشور میزبان رتبه اول را بگیرد و بارها رخ داده که داوران خارجی مسابقات از حق قاری کشورشان نیز دفاع نموده اند.

اگر تلاوت قاریان حائز رتبه در مالزی را مشاهده کنید، همگی یک وجه مشترک دارند و آنهم نحوه تلاوت آنها است. در تلاوت آنها اشتراکاتی وجود دارد که شاید در مسابقات دیگر نباشد. مسابقات مالزی در آیین نامه بسیار سخت گیر است؛ مثلاً در مسابقات مالزی باید روش تلاوت به روش مقام بیات باشد، دلیلش هم این است که استاد مصطفی اسماعیل در زمان حیاتش سفر های زیادی به مالزی داشت و مردم مالزی علاقه زیادی به ایشان و تلاتش دارند و به همین جهت است که آیین نامه مسابقات بر اساس تلاوت مصطفی اسماعیل بنا نهاده شده است.

یعنی سطح رقابت ها در مسابقات مالزی بسیار بالاتر از سطح مسابقات دیگر است.

در بعضی از مسابقات بین المللی شاید از میان 100 متسابق، به اندازه انگشت های دست قاری حرفه ای پیدا نخواهید کرد امّا در مسابقات مالزی قضیه فرق می نماید. از وقتی که انتخاب شدم برای مالزی تا زمانیکه می خواستم اعزام شوم، خیلی برایم سخت گذشت چراکه داشتم برای مسابقه ای آماده می شدم که رتبه دریافت در آن بسیار سخت بود؛ به ویژه در دهه اخیر که کشورها برای جلوه گری بیشتر، بهترین های خود را به این مسابقات راهی می نمایند. در مالزی روال به این صورت است که مرحله مقدماتی و تست اولیه از قاریان در محل اسکان و هتل انجام می گردد و فقط برترین ها می توانند جواز حضور در صحن اصلی را کسب نمایند، مثلاً از میان 120 نماینده ای که در این مسابقات شرکت می نمایند، نهایتاً 25 نفر می توانند در صحن مسابقات تلاوت نمایند. توصیه می کنم به آرشیو تلاوت های قاریان مسابقات مالزی در همان سالی که حضور داشتم رجوع کنید، آن وقت خواهید دید که حتی نفر پنجم مسابقات مالزی با نفر اول مسابقات سایر کشورها نیز قابل مقایسه نیست.

دعای شهید قرانی منا برای حائز رتبه اول مالزی

پیش از شما، شهید محسن حاجی حسنی کارگر توانسته بود که رتبه اول مسابقات مالزی را کسب کند. با توجه به اینکه شهید حاجی حسنی هم دیار شما بود، آیا خاطره ای، توصیه ای و یا سفارشی از ایشان به یاد دارید؟

شهید محسن حاجی حسنی کارگر (شهید قرانی منا) دوست و رفیق قدیمی ام بود. خاطرات زیادی از ایشان به یاد دارم. یادم است وقتی از مسابقات مالزی برگشت به من گفت که حامد خیلی برای تو دعا کردم که در مسابقات مالزی مقام بیاوری.

آیا رسیدن به رتبه اول مسابقات بین المللی، خاتمه کار حرفه ای قاریان است؟

معتقدم به دست آوردن مقام در مسابقات بین المللی، آغاز کار حرفه ای یک قاری است. وقتی قاری در مسابقات بین المللی مقام می آورد یعنی از یک جهان به جهانی دیگری ورود پیدا می نماید. ورود به عرصه دیگری از تلاوت که کاملاً متفاوت با تلاوت در صحن مسابقات است.

رهبری در طلیعه ماه مبارک رمضان سال جاری، توصیه ای درباره احیای جلسات سنتی و خانگی به جامعه قرانی کشور داشتند. چه راه کارهایی برای تحقق مطالبه رهبری در این زمینه وجود دارد؟

رهبری تاکید داشتند که انس با قران در میان جامعه گسترش یابد، یعنی فرهنگ تلاوت قران در زندگی فردی و اجتماعی مردم افزایش یابد. یادم است که پدرم وقتی می خواست به اداره برود، نواری از استاد عبدالباسط بهم می دادند و می گفت زمانیکه از اداره برگشتم این قطعه را همانند استاد بخوان و این برای من یک حلاوتی ایجاد می کرد. جالب است بدانید که این رویه همچنان ادامه دارد و من دو هفته یکبار پدرم را که می بینم برایش قطعه ای را تلاوت می کنم.

توصیه ام این است که والدین در خانه، برنامه ثابت برای فرزندان داشته باشند و فرزندان خود را با ادب قرانی تربیت و پرورش دهند، البته با زبان و شیوه لطیف که کودک از فضای قرانی بی زار نگردد مثلاً می توان با هدیه کوچک فضای معنوی برای او بوجود آورد. آن وقت می گردد العلم فی الصقر کالنقش فی الحجر.

گاهی اوقات ممکن است قاریان قران به دلیل حضور در محافل و مسابقات قرانی دچار روزمرگی شده و قران را به خاطر کسب رتبه تلاوت نمایند که خب طبیعتاً چنین مساله ای قاری را از فضای معنوی قران دور می نماید. آیا این چالش را قبول دارید؟

تلاوت قران اگر برای کسب رتبه و مقام باشد به نتیجه نخواهد رسید. البته موتور متحرک خوبی است امّا هدف نهایی نیست و اتفاقاً بعضی اوقات بازدارندگی هم دارد. اگر قاری از ابتدا عهد کند می خواهم قاری قران بشوم، دچار روزمرگی نمی گردد و حلاوت قران روز به روز در دل او بیشتر خواهد شد امّا اگر صرفاً پای قران بنشیند با این نیت که 10 سال آینده دارای رتبه بین المللی گردد، یقین بدان که دچار روزمرگی خواهد شد.

نجوا با امام رضا (ع) و توسل در مسابقات کوالالامپور

کدام عنوان را بیشتر دوست دارید، قاری بین المللی یا قاری و موذن حرم امام رضا(ع)؟

در برنامه تحویل سال جدید که در حرم اما رضا(ع) برگزار گشت، آقای یراق بافان مجری برنامه گفت دوست داری برای معرفی تو از کدام عنوان استفاده کنم؟ گفتم هیچی بهتر از این نیست که بگویی قاری و موذن بارگاه ملکوتی امام رضا(ع) چراکه بزرگترین افتخارم در زندگی، خادمی امام رضا(ع) است. در بنرهای تبلیغاتی جلسات قران کشور عراق، عنوان قاری و موذن عتبه مقدسه رضوی می خورد و این باعث افتخار برای من است. کمت اینکه دریافت رتبه بین المللی در کشور مالزی نیز مدیون صاحب همین بارگاه مطهر است. روزی که داشتم به مالزی اعزام می شدم دخترم تقریباً دو ساله بود. آن موقع تازه به سخن آمده بود. وقتی دعا می کردم سریع جواب می داد الهی آمین. بعضی اوقات الهی را ما می گفتیم و آمین را او می گفت. او را در مقابل حرم مطهر رضوی به آغوش گرفتم و رو به گنبد کردم و گفتم ان شالله بابا میره مسابقات قران و اول میشه دخترم هم گفت الهی آمین. رو کردم به حرم و گفتم یا امام رضا(ع) برای خادم حرم شما، خوب نیست که رتبه غیر از اول کسب کند. همان لحظه ای هم که می خواستم در صندلی حاضر شوم به امام رضا (ع) توسل کردم و چنان آرامشی پیدا کردم که شاید راحت ترین تلاوتم در طول عمر تلاوتم بود.

شما چند نوبت خدمت رهبری تلاوت داشتید؟ حضرت آقا چه توصیه هایی به شما داشتند؟

من دو بار خدمت آقا تلاوت کردم. اولین مرتبه سال 94 در دیدار دانشجویان نخبه بود که وقتی تلاوتم تمام شد حضرت آقا فرمودند شما اهل مشهد هستید گفتم شما از کجا متوجه شدید؟ که حضرت آقا فرمودند: صدای قاریان مشهدی نمک خاصی دارد که آن نمک را مدیون تلاوت هایشان در حرم علی ابن موسی الرضا (ع) هستند. ایشان همچنین توصیه فرمودند تا تلاوت مصطفی اسماعیل از سوره حج را گوش کنم و پیش بینی کردند که به زودی رتبه اول مسابقه را کسب خواهم کرد.

دو سال بعد از دیدار اول، در روز اول ماه مبارک رمضان خدمت ایشان خواندم. وقتی خدمتشان رسیدم، پیش از اینکه مطلبی بگویم، گفتند که من پیش بینی کردم که شما حائر رتبه خواهید شد. ایشان نکته دیگری را نیز مطرح کردند و فرمودند من درخواست می کنم که شما حافظ قران هم شوید و شانه به شانه قاریان مطرح بخوانید که آنجا قول دادم که قران را حفظ کنم.

منبع: تسنیم
انتشار: 12 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 307

به "دعای شهید منا بدرقه راه قاری برتر مسابقات مالزی، به خادمی امام رضا(ع) افتخار می کنم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دعای شهید منا بدرقه راه قاری برتر مسابقات مالزی، به خادمی امام رضا(ع) افتخار می کنم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید