ضرورت مشخص عرصه و حفاظت از تپه پیش از تاریخی داودآباد قرچک، وجود سفال های دوره مس و سنگ و عصرآهن در اطراف تپه

به گزارش مجله آزات وب، بازدید رییس پژوهشکده باستان شناسی از تپه داودآباد قرچک با حضور لیلا خسروی رییس، محمدرضا نعمتی و علی فرحانی اعضای هیأت علمی پژوهشکده باستان شناسی به منظور حل مشکل مالکین زمین های واقع در عرصه تپه داودآباد واقع در جنوب شرق روستای داودآباد و غرب شهر قرچک انجام شد.

ضرورت مشخص عرصه و حفاظت از تپه پیش از تاریخی داودآباد قرچک، وجود سفال های دوره مس و سنگ و عصرآهن در اطراف تپه

این تپه که محوطه ای بزرگ در کنار جاده آسفالته است از چندین تپه در کنار هم تشکیل شده که به جز تپه غربی سایر تپه ها به طور کامل تسطیح و بخش زیادی از تپه غربی خاکبرداری و تخریب شده است و در حال حاضر زباله های روستا در کنار این تپه دپو و سوزانده می گردد.

در سطح تپه اصلی که ارتفاع آن بین 9 تا 10 متر است و زمین های اطراف آن سفال های زیادی مربوط به دوره مس و سنگ و عصرآهن وجود دارد.

پس از آنالیز مشخص شد، زمین های مورد مناقشه، در عرصه این تپه مهم پیش از تاریخی که در تاریخ 14/5/1382 با شماره 9488 در لیست آثارملی ایران به ثبت رسیده، قرار گرفته است و لازم است که اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تهران برآورد به منظور مشخص عرصه و پیشنهاد حریم این تپه را در اولویت قرار داده و به امر حفاظت آن نیز توجه کند.

منبع: گردشبان
انتشار: 12 آذر 1401 بروزرسانی: 12 آذر 1401 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 2291

به "ضرورت مشخص عرصه و حفاظت از تپه پیش از تاریخی داودآباد قرچک، وجود سفال های دوره مس و سنگ و عصرآهن در اطراف تپه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضرورت مشخص عرصه و حفاظت از تپه پیش از تاریخی داودآباد قرچک، وجود سفال های دوره مس و سنگ و عصرآهن در اطراف تپه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید