عکس ، کرم خاکی به ماه می رود!

به گزارش مجله آزات وب، روبات های کرم خاکی به لطف بدن نرم و توانایی شان برای ورود به مواد مختلف سطحی، می توانند نقش مهمی در کشف اسرار سیارات و قمرهای منظومه شمسی ایفا نمایند.

عکس ، کرم خاکی به ماه می رود!

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، هنگام طراحی ربات ها برای اکتشاف فضا، مهندسان و توسعه دهندگان اغلب برای الهام گرفتن به طبیعت روی می آورند. از مارها گرفته تا کرم ها و حتی ماهی ها، انواع مختلفی از حرکات طبیعی به وسیله بدن روبات های فضایی تقلید شده است. آخرین مورد از این اجسام رباتیک از کرم های خاکی الهام گرفته شده است. از آنجایی که کرم های خاکی برای زنده ماندن در انواع مختلف خاک تکامل یافته اند و اغلب در فضاهای محدود می چرخند، بدن آنها می تواند برای کاوش سیارات خارجی عالی باشد.

ربات کرم خاکی در حوزه رباتیک نرم قرار می گیرد، جایی که مهندسان و توسعه دهندگان ربات هایی با بدنه نرم و انعطاف پذیر که معمولاً از سیلیکون یا لاستیک تشکیل شده است، طراحی می نمایند.

میرا دی تاولر، مهندس ارشد پژوهشی در موسسه تحقیقات جنوب غربی که روی رباتیک نرم مطالعه می نماید، می گوید: رباتیک نرم برای چندین کار از نظر زمینی مناسب است، به ویژه برای جابجایی اقلام ظریف یا انعطاف پذیر. این شامل وظایفی مانند کشاورزی و حمل و نقل مواد غذایی است. همین نوع وظایف در فضا برای یاری به عملیات پشتیبانی در ایستگاه فضایی مفید است.

ربات های نرم بسیار ارزشمند هستند زیرا می توانند قاب های انعطاف پذیر خود را کشیده یا بپیچانند تا در فضاهای کوچک تر قرار بگیرند یا در میان آنها حرکت نمایند. در خصوص روبات های کرم خاکی داس، آن ها حتی می توانند در خاک فرو بروند تا از شرایط سخت سطحی که در دنیا های مجاور دیده می گردد اجتناب نمایند. با این حال، در حالی که این ربات ها مزایای منحصر به فردی دارند، محدودیت های خود را نیز دارند. تاولر اضافه نمود که این ماشین ها ذاتاً برای خلاء فضا مناسب نیستند. این چالش دانشمندانی مانند Das را مجبور می نماید تا روی طراحی های بدنه ای کار نمایند که ربات های نرم را در برابر خلاء مقاوم تر می نمایند و بنابراین برای استقرار همه کاره تر هستند.

بر خلاف رباتیک نرم، رباتیک سخت بر طراحی های بدنه رباتیک ساختار یافته تر از مواد سفت و سخت مانند پلاستیک یا فلزات، مانند مریخ نوردهای سیاره ای تمرکز دارد. از بازوهای روباتیک گرفته تا چرخ ها، این ربات های سخت ممکن است برای حمل بارهای سنگین از مواد سیاره ای، مانند نمونه های سنگ، یا برای حرکت در زمین های صخره ای یا ناهموار طراحی شوند.

به گفته مارتین آزکاراته، مهندس سیستم ناوبری ربات برای آژانس فضایی اروپا (ESA): زیر سیستم حرکتی یک مریخ نورد اکتشافی همواره به زمین اکتشافی هدف بستگی دارد. به عنوان مثال، ما فقط مریخ نوردهای چرخدار را در مریخ دیده ایم زیرا این کارآمدترین حالت حرکت برای عبور از زمین های وسیع در مریخ است.

به عبارت دیگر، اگرچه روبات های سخت به وضوح دارای نقاط قوت خاصی هستند، مانند توانایی تحمل محیط های شدید و حمل بارهای سنگین، اما فاقد انعطاف پذیری روبات های نرم هستند.

منبع: ASTRONOMY

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 12 خرداد 1402 بروزرسانی: 12 خرداد 1402 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 2373

به "عکس ، کرم خاکی به ماه می رود!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکس ، کرم خاکی به ماه می رود!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید