فیلم تا ابد؛ سردرگمی بین شوخی و جدی

به گزارش مجله آزات وب، فیلم تا ابد از لحظه هایی تشکیل شده است که با چیدن آن ها در کنار هم نمی توان حتی از این نظر نیز به یک سینمای فرم گرا رسید. رابطه هایی که در ظاهر به قصد پل زدن بین متن های چند تکه فیلم است، قدرت ارایه یک فیلم هایپر لینک را ندارد.

فیلم تا ابد؛ سردرگمی بین شوخی و جدی

آریو راقب کیانی| فیلم تا ابد به نویسندگی و کارگردانی امید امین نگارشی می خواهد با درونمایه ای که در ابتدا برای تماشاگر نشانه گذاری می کند یعنی قبح ذاتی رباخواری، نیت خود را ساخت فیلمی اخلاق گرا اعلام کند.

اما برای وظیفه ای که برای خود محول ساخته است، نه می تواند خود را به فضیلتی برساند و نه می تواند در دوراهی های لایتناهی که سر راه خود قرار داده است، نتیجه گرایانه برخورد کند. بنابراین مساله این فیلم که نقد ربا خواری است نه به چالش کشیده می شود و نه قصه فیلم روندی را طی می کند که اجازه فاجعه سازی از این موضوع را پدید آورد.

در نتیجه پرسش هایی دم دستی که در فیلم مطرح می شود را می توان در قالب همان پاسخ های ساده انگارانه کاراکترها، همانند ایشان به حال خود رها کرد. حتی تقلید های فیلم در ساخت فضا های خیال انگیز در جغرافیای هپروت آور فیلم با نورپردازی های غیر متعارف و القای فضای سرد با عناصر بصری نامتجانس، دلیلی می شود که فیلمساز در یک سردرگمی شخصی بین شوخی و جدی دریافت ها دغدغه اش است.

فیلم تا ابد از لحظه هایی تشکیل شده است که با چیدن آن ها در کنار هم نمی توان حتی از این نظر نیز به یک سینمای فرم گرا رسید. رابطه هایی که در ظاهر به قصد پل زدن بین متن های چند تکه فیلم است، قدرت ارایه یک فیلم هایپر لینک را ندارد.

در نتیجه فیلم تا ابد از چند فیلم کوتاه به هم وصله شده تشکیل شده که حلقه واصل آن ها شبانه ای به روز نرسیده است؛ آدم هایی که در این زمان تعیین ممکن است که در مکان هایی بی دلیل با یکدیگر ملاقات گذرا داشته باشند، حال می خواهد سرویس بهداشتی پارک لاله باشد یا سیگار فروشی زیر پل خیابان!

تقاطع های تلاقی آدم های فیلم به یکدیگر به قدری قراردادی و تصنعی است که به راحتی می توان نتیجه حاصل را به صورت فصل بندی با توجه به حضور کاراکتر ها نمایش داد؛ می خواهد نوبت به پخش فصل کاراکتر علی (با بازی مهرداد صدیقیان) باشد که دچار بی خوابی خودخواسته شده است یا می خواهد نوبت به اکران فصل مربوط به کاراکتر عباس (با بازی بهرنگ علوی) باشد که او نیز دچار خودزنی انتخابی است یا قرار است زمانی به فصل گروگانگیری کاراکتر حنا اختصاص داده شده باشد.

فیلم تا ابد به اندازه ای مبتلا به ملغمه سازی های قصه های بی سر و ته آدم هایش در مجمع الجزایر حوالی پارک لاله اش شده است که نه محیطی می توان برای آن قائل شد و نه مساحتی. به تبع آن نه پتانسیل آن را دارد که در چارچوبی تعیین، مخاطب را با خود در این گشت زنی شبانه همراه سازد و نه قابلیت غرق کردن ذهن مخاطب در سطح کم عمق خود را دارد.

گویی فیلمساز تنها می خواسته که چهار کاراکتر اصلی خود را در شب زمانی در مکان مندی حوضچه کم عمقی به صید خود در آورد. چیزی که حاصل می شود سینمای شهر فرنگ و از همه رنگی است که آتش بازی به عنوان وجه مشترک تمامی روایت های خرد شده فیلم، نقش آمبیانس را دارد که در این ظلمات شبانه کمی رنگ و لعاب به بی رنگی انسان هایش تزریق کند.

برآیند تمامی موقعیت سازی های قلابی فیلم نه چرایی چهره ساکن و راز آلود جوان ماشین شاسی سوار (با بازی میلاد کی مرام) را تعیین می کند و نه چرایی پرخاشگری چهره عرق ریزان جوان پژو سوار (با بازی محسن کیایی) را و می توان گفت برای معرفی شخصیت ها به تماشاگر به اندازه الصاق همین آشفتگی های ظاهری با سوژه سازی پول کفایت شده است.

به همین صورت رمز گذاری و رمز گشایی فیلم از این قرار خواهد شد؛ پول آرامش می آورد و بی پولی تنش و بی خوابی و آوارگی! آسمان وانیلی فیلم تا ابد رئالیته گرایی فیلم را نه تن ها معماگونه نمی کند، بلکه بسان عباس در مسابقه مچ زنی و علی در مسابقه شطرنج یک بازی از پیش باخته را برای کارگردان رقم می سازند.

اینکه فیلمساز علاقه دارد، آسمان تیره و گرفته شهرش را با سیاره ها و قمر نزدیک شده یا بیلبورد های عجیب و صورتک های غریب بر خلوت نشینان شهری تزیین کند، یک انتخاب شخصی محسوب می شود، اما اینکه این عمل سورئالیته سازی به جنس فیلم بیاید، فازی بی تعادلی و غیرانطباقی را در پی دارد که لحن فیلم را مثل شخصیت هایش دچار چند شخصیتی شده، آنسامبل گونه می کند.

بستر سازی محتاطانه سوررئالیستی برای محتوایی اینچنین رئالیستی، الگوی ساختاری فیلم را نه دایره ای می کند، نه حلزونی و نه دارای داستان های چند شاخه و چند لایه برگشت پذیر به هم!

تکلیف کاراکتر حنا آزاد شده از بند قرار است بعد ها با پدر شوهرش تعیین شود، دختر نیز راننده ربا خواری که زنش مرده را نیز بی هوا می کشد، ثبت رکورد گینس علی به امان خدا سپرده می شود، عباس زخم و زیلی می شود که همان چندرغاز مانده در جیبش را در پرسه زنی هایش بر باد دهد و ساک پول سی میلیون تومانی که به سر مقصد منزل نمی رسد.

این خرده پی رنگ ها با خلق این خرده آدم ها می توانند تا ابد گوشی به دست در پارک لاله به دنبال قرض دریافت پول در دوری باطل بدوند و بدوند!

منبع: فرادید
انتشار: 5 اسفند 1399 بروزرسانی: 5 اسفند 1399 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 1573

به "فیلم تا ابد؛ سردرگمی بین شوخی و جدی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فیلم تا ابد؛ سردرگمی بین شوخی و جدی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید