معروف ترین جاذبه های تاریخی فرانسه

به گزارش مجله آزات وب، مکان های تاریخی فرانسه بسیار مشهور و متعلق به اعصار گوناگون است. فرانسه یکی از کشورهای مطرح در صدر فهرست گردشگران خارجی است که جاذبه های تاریخی آن تنها به برج ایفل و کلیسای نوتردام محدود نمی گردد و طیف گسترده ای از آثار را در برمی گیرد.

معروف ترین جاذبه های تاریخی فرانسه

با ما همراه باشید و با تور فرانسه از کشور عشاق دیدن کنید و در شهرهای پاریس، مارسی بگردیم و برج ایفل ، موزه لوور و دیگر جذابیت های این شهر زیبا را ببینیم

فرانسه نقش مهمی در تاریخ جهان، از زمان سکنی گزینی انسان ها در غارهای این کشور تا جنگ های جهانی بزرگ و فراتر از آن، داشته است. فرقی نمی نماید که شما یک علاقه مند به تاریخ باشید یا اینکه صرفاً به دنبال کمی جست وجو در زمان هستید، محوطه های تاریخی، بناها و شگفتی های معماری فرانسه به قدری کافی هستند که شما را برای سفر بعدی به این کشور مطمئن می نمایند.

درواقع، این مقاله به شما یاری خواهد نمود که در سفر بعدی خود به فرانسه، به سراغ مهم ترین جاذبه های تاریخی فرانسه بروید.

1. مونت سنت میشل - نرماندی

کلیسای بالای مونت سنت میشل در اوایل قرن هشتم میلادی ساخته شد و اگر شما از فردی آگاه سؤال کنید، آن ها به شما خواهند گفت که این کلیسا به دستور میکائیل، فرشته مقرب الهی، ساخته شده است.

در تمام سال های پس از ساخت این کلیسا، دیگر ساختمان ها و خیابان ها سر از مونت سنت میشل درآوردند و کم کم این جزیره را تبدیل به شهری کوچک کردند. شهری که حالا نام آن در فهرست میراث جهانی یونسکو دیده می گردد.

امروزه مونت سنت میشل برای قرن هاست که یک مقصد مذهبی مهم به شمار می آید. اینجا مکانی است که در خلیج آن بریتانی و نرماندی در روزهایی که مد دریا بالا است، با یکدیگر ادغام می شوند. برای صدها سال، جهت عبوری میان مونت سنت میشل و سرزمین اصلی فرانسه تنها با پایین رفتن مد تعیین می شد.

این روزها یک پل سبک عبوری به اقیانوس اجازه می دهد تا جزر و مد نموده و در اطراف آن جریان داشته باشد. این پل نیز تنها در زمانی به زیر آب می رود که مد دریا خیلی زیاد باشد.

2. گورستان پرلاشز - پاریس

گورستان پرلاشز را می توان بزرگ ترین پارک و همچنین بزرگ ترین گورستان پاریس نامید. این قبرستان در سال 1804 تأسیس شد و از آن موقع به بعد به میزان 44 هکتار گسترش یافت. این زمین ها محل 70,000 گور شناخته شده هستند، اما هیچ کس دقیقاً نمی داند که چند نفر در طول این سال ها در پرلاشز دفن شده اند.

طبق برآوردها 300,000 تا یک میلیون نفر در این گورستان به خاک سپرده شدند. اما چیزی که همه از آن مطمئن هستند این است که آرامگاه ابدی شمار فراوانی از چهره های سرشناس در پرلاشز نهاده شده است.

وقتی که در حال قدم زدن در میان قبرهای تمام نشدنی، از قبرهای سبک گوتیک گرفته تا مقبره های خانوادگی و آرامگاه های باستانی، هستید با چیزی فراتر از یک نام شناخته شده روبرو خواهید شد. از چهره های سرشناسی که در این گورستان آرمیده اند می توان به اونوره دو بالزاک، فردریک شوپن، ژان فرانسوا شامپولیون، مولیر، جیم موریسون، کامیل پیسارو، اسکار وایلد و صادق راهنمایی اشاره نمود.

3. تماشاخانه نیم - جنوب فرانسه

در سال های امپراطوری روم، تماشاخانه نیم (Nîmes) میزبان بازی های سنتی روم باستان بود. ظاهر فریبنده و بیضی شکل این آمفی تئاتر دیدی واضح و روشن از نمایش های در حال انجام به 20,000 هزار تماشاگری می داد که در 34 ردیف از سکوهای نیم به نظاره می نشستند.

این تماشاخانه دارای دو سطح است و اتاقک های سقف دار اطراف آن با 60 طاق سنگی پوشیده شده اند. درمجموع، شبکه ای از راهروهایی با 126 پلکان، تماشاگران را به صندلی های خود راهنمایی می کردند.

وقتی که امپراطوری روم سقوط کرد، قبایل ژرمنی ساکن غرب اروپا تماشاخانه نیم را تبدیل به یک قلعه کردند. بعدها و در دوران قرون وسطی ، یک روستای کوچک در محدوده دیوارهای این تماشاخانه سر برآورد و با چاه ها، خانه ها، کلیساها و یک قلعه کامل شد.

این ساختمان ها تا قرن هجدهم میلادی و زمان شروع تخریب بعدی، پابرجا بودند. با رواج مسابقات گاوبازی در سال 1813، این تماشاخانه بار دیگر کارکرد اصلی خود را بازیافت. تا همین امروز، مسابقات گاوبازی در این آمفی تئاتر برگزار می گردد.

4. محل پیاده شدن نیروهای متفقین - نرماندی

همه ما پیش تر داستان روز پیروزی نیروهای متفقین در جنگ جهانی دوم را شنیده ایم. اینکه چگونه عملیات در روز ششم ژوئن 1944 با بیش از 6000 کشتی و قایق در سواحل شمال نرماندی شروع شد و ده ها هزار سرباز نیروهای متفقین به سوی سواحل آن یورش بردند.

این سواحل که زمانی محل بزرگ ترین تهاجم نیروهای دریایی در تاریخ بود، حالا یک جاذبه گردشگری است که از سوی هزاران نفر برای ادای احترام و تماشای آثار نبرد 76 روزه نرماندی با 210,000 کشته مورد بازدید قرار می گیرد. نبردی که جهان را برای همیشه تغییر داد.

80 کیلومتر از سواحل شمال بایو (Bayeux)، جایی که تمامی نیروهای متفقین پیاده شدند، به یوتا، اوماها، طلا، جونو و شمشیر معروف هستند. هر منطقه شاهد جنبه ای منحصربه فرد از جنگ بوده و اسنادی از آن دوران به شکل سنگر و توپخانه های قدیمی را در دل خود جای داده است. علاوه بر این سواحل، باید از 6 موزه این منطقه که روایت هایی منحصربه فرد از آن دوران را بازگو می نمایند نیز ملاقات کرد.

5. غارهای لاسکو - دوردون

کشف حیرت انگیز یک نوجوان فرانسوی به همراه دوستانش در دهه 1940، جهان را با غارهای لاسکو (Lascaux) با بیش از 600 نقاشی از حیوانات از دوران پارینه سنگی زبرین آشنا کرد. این نقاشی ها که دیوارها و سقف های غار را پوشانده اند، به تقریباً 17,000 سال قبل تعلق دارند و یک پروژه دنباله دار از چندین نسل را به نمایش می گذارند.

لاسکو پس از جنگ جهانی اول به روی عموم گگردده شد، اما از آنجایی که شمار بازدیدنمایندگان در طول یک روز به حدود 1500 نفر می رسید، حجم بزرگی از دی اکسید کربن تولیدشده به سبب تنفس های انسانی شروع به تخریب این آثار هنری کرد؛ بنابراین، لاسکو در سال 1963 تعطیل شد و حالا تنها عده کمی از دانشمندان و متخصصان این حوزه قادر به ملاقات از آن در طول سال هستند.

بازدیدنمایندگان در عوض می توانند از غارهای کپی در همین حوالی دیدن نمایند، زیرا این غارها با جزئیات دقیق غارهای لاسکو همانندسازی شده اند. راهنماهای حرفه ای چندین بار در طول روز رهبری تورهای جمعی را بر عهده گرفته و به سؤالات افراد در خصوص اسرار این غار پاسخ می دهند.

6. گورستان زیرزمینی پاریس

20 متر زیر زمین و در قلب شهر زیبای پاریس، یک هزارتوی مخفی نهاده شده است. این گورستان زیرزمینی پر پیچ و خم از راه های باریک و جهتهای تنگ، قرن ها پیش در معادنی ساخته شد که از سنگ های آن برای بنا کردن شهر استفاده شده بود. این معادن میزبان اجساد میلیون ها پاریسی هستند که از آرامگاه اصلی خود، در زمانی که قبرستان ها در قرن های هجدهم و نوزدهم تهدیدی برای سلامت عموم بودند، به اینجا آورده شده اند.

استخوان های موجود در استودان (محل نگهداری استخوان ها یا استخوان دان) به شکلی نسبتاً ترسناک به روی هم چیده شده اند و از بازدیدنمایندگان به هنگام ورود آن ها به جهت دو کیلومتری دخمه ها با عبارت ایست؛ اینجا قلمرو مردگان است استقبال می گردد. این بازدید حدود 45 دقیقه به طول می انجامد و جاذبه های فراوانی برای تماشا در آن وجود دارد. بااین حال این ملاقات نمی تواند برای افراد ترسو مناسب باشد.

7. کلیسای استراسبورگ

کلیسای جامع استراسبورگ چیزی جز یک شاهکار از هنر گوتیک نیست و عجله در خصوص ملاقات از آن توصیه نمی گردد. ویکتور هوگو از این کلیسا به عنوان یک شگفتی ظریف و وارسته یاد می نماید. این کلیسا بیش از هزار سال قدمت دارد و در طول قرن ها بر فراز یک معبد متعلق به روم باستان که هنوز سردابه آن پابرجاست، ساخته شده است.

استادکاران و صنعتگرانی که این عمارت شگرف را با جزئیات هرچه دقیق تر تزئین کردند، مجموعه ای از رازهای مبهم را در دل آن پنهان ساختند، اما حیرت انگیزترین این رازها یک ساعت نجومی است که تندیس های مکانیکی آن هر روز رأس ساعت 12:30 ظهر به حرکت درمی آیند.

ظاهر بیرونی این کلیسا با سنگ ماسه صورتی رنگ پوشانده شده که طیف رنگ های آن با تغییر میزان نور طبیعی در طول روز عوض می گردد. به علاوه به نظر می رسد که صدها مجسمه در نمای بیرونی کلیسا، با استفاده از نور خورشید و سایه ها، در حال سقوط بر سر شما هستند.

8. تخته سنگ های ایستاده کارناک

در حوالی روستای کارناک (Carnac)، بیش از 3000 تخته سنگ ایستاده به چشم می خورد. این سنگ ها به دست مردمان دوره پیشا سلتی (pre-Celtic) در منطقه بریتانی در هزار سال پیش به شکل ایستاده نهاده شده اند. این مجموعه شامل سنگ های تکی و گروهی می گردد.

بزرگ ترین مجموعه شامل 12 ردیف از سنگ های نزدیک به هم می گردد که یک کیلومتر طول داشته و در خاتمه به یک دایره سنگی ختم شده اند. بزرگ ترین سنگ های این محوطه در بخش غربی و کوچک ترین ها در بخش شرقی قرار دارند.

سؤالی که به ذهن همه خطور می نماید، هدف این کار است. حقیقت این است که کسی چیزی در این مورد نمی داند. بر طبق افسانه های محلی، مرلینِ جادوگر گروهی از سربازان رومی که در حال حرکت به سوی کارناک بودند را به سنگ تبدیل و به حال خود رها کرد.

طبق فرضیات تاریخ نگاران و دانشمندان این سنگ ها نقش تقویم را داشته اند و مردم با یاری آن ها فصل ها و حرکت ماه را دنبال می کردند. کاربرد واقعی این سنگ ها همچنان ناتعیین است، اما این معمای کشف نشده به جذابیت تجربه ملاقات از این مکان می افزاید.

9. قلعه ویلاندری

ژان برتون، وزیر اقتصاد دربار فرانسیس اول، در سال 1532 میلادی، مالکیت عمارت قدیمی ویلاندری را به دست آورد. او سپس اقدام به تخریب ساختمان های موجود کرد و آخرین قلعه باشکوه ساخته شده در عصر رنسانس در دره لوآر را بنا نهاد. این قلعه، ویلاندری (Villandry) نام داشت.

ویلاندری در طول قرن ها دستخوش تغییرات فراوانی از نظر سبک و معماری نهاده شد تا زمانی که دکتر ژواکیم کاروالو و همسرش آن کُلمن این عمارت را در سال 1906 خریداری کردند. خانواده آن ها تمام سرمایه خود را وقف احیای شکوه و اصالت این بنا کرد.

این قلعه امروزه نمادی از سبک زندگی رنسانس فرانسه است، هرچند بخش های داخلی آن شگفتی های اندکی نظیر یک فواره در اتاق غذاخوری و سقف معروف سبک اسپانیایی-موریش بر فراز یک اتاق با حال و هوای شرقی دارد. اما مشهورترین بخش قلعه ویلاندری، 6 باغ رسمی آن است که هرکدام از آن ها با سبک خاصی طراحی شده اند.

10. انولید - پاریس

انولید (Les Invalides)، یا همان طور که سابقاً به آن معروف بود، هتل انولید (Hôtel des Invalides)، مجموعه ای از ساختمان ها در کرانه جنوبی رود سن در پاریس با تاریخ نظامیِ غنی است. لویی چهاردهم به منظور ادای احترام به کهنه سربازان جنگ، در دهه 1670 میلادی دستور ساخت این هتل را، به عنوان یک خانه و بیمارستان برای سربازان سالخورده و معلول که جایی برای رفتن نداشتند، داد.

اینجا همچنین همان جایی بود که شورشیان به زندان باستیل یورش بردند و سلاح های آن را غارت کردند. این مجموعه دارای 196 متر زمین ساحلی نزدیک به رودخانه است و در میان ساختمان های فراوان آن، 15 حیاط نیز دیده می گردد.

این روزها، بخشی از انولید همچنان نقش یک بیمارستان و آسایشگاه را ایفا می نماید، هرچند این مکان میزبان مجموعه ای از یادمان ها و موزه های مرتبط با تاریخ جنگ فرانسه و همچنین مقر فرماندهی نظامی پاریس و کلیسای انولید، محل دفن ناپلئون ، نیز است.

11. کاخ ورسای - پاریس

کاخ ورسای که اساساً یک شکارگاه برای لویی سیزدهم بود، از سوی پسر و جانشین وی، لویی چهاردهم ، تبدیل به اقامتگاهی مجلل شد. این پادشاه فخرفروش پیش از عزیمت دربار و دولت فرانسه به ورسای در سال 1682، اقدام به ساخت بنایی مجلل برای شاه و ملکه در این مجموعه کرد. تالار آینه یکی از بخش های مجلل این کاخ است. ورسای تا زمان انقلاب فرانسه در سال 1789، نقش دربار پادشاهی فرانسه را بر عهده داشت.

شاه لویی فیلیپ در قرن نوزدهم ورسای را تبدیل به موزه تاریخ فرانسه کرد. مکان های متعددی در ورسای برای بازدید وجود دارد و می توان با تورهای مختلف از این کاخ دیدن کرد. امکان استفاده از راهنماهای صوتی در کنار راهنماهای انسانی نیز وجود دارد.

12. میادین نبرد سوم

پیست خاطره یک جهت گشت زنی در میادین نبرد سوم (Somme) در فرانسه است. سوم یک نبرد شوم در خلال جنگ جهانی اول از جولای تا نوامبر 1916 بود و به خاطر تاکتیک های نظامی جنجالی اعمال شده از سوی نیروهای بریتانیا و شمار غیرمعمول تلفات تحمیل شده از سوی سربازان متفقین به شهرت رسید.

امروزه یک جهت 65 کیلومتری، موسوم به پیست خاطره، با شروع از شهر آلبرت، از میان محوطه های فراوان نبرد، یادمان ها و موزه ها عبور می نماید. تور میادین نبرد سوم به کاوش نبردهای اختصاصی می پردازد و همچنین به سراغ شهرهایی می رود که از سوی نیروهای مختلف تصرف شده بودند.

همچنان می توان در طول این جهت تابلوهای مختلف سربازان کشورهای گوناگون را مشاهده کرد. افرادی که تمایل به عبور از این جهت دارند، می توانند راهنمای صوتی آن را به طور رایگان از منابع مختلف دانلود نمایند. می توان از بسیاری از جهتهای میادین نبرد سوم با تاکسی ملاقات کرد. شرکت های تاکسی رانی در این منطقه آماده ارائه خدمات خود برای جهتهای مختلف هستند.

همچنین می توان این جهتی را با پای پیاده، درشکه، هواپیما و قطار طی کرد. جهت ریلی دقیقاً همان جهتی است که مهمات و آذوقه سربازان از آن به میادین جنگ ارسال می شد. این سفر به تقریباً یک نصف روز زمان احتیاج دارد.

13. کلیسای نوتردام - پاریس

نوتردام یک کلیسای سبک گوتیک در منطقه چهارم پاریس و یکی از جاذبه های گردشگری مشهور در جهان است. گردشگران می توانستند تا همین چند سال اخیر در قالب تورهای بازدید، از نمای داخلی کلیسا دیدن نموده و محو زیبایی و عظمت آن شوند. اما به سبب آتش سوزی نوتردام که اخیرا رخ داد، حالا صرفاً می توان از نمای بیرونی کلیسا دیدن کرد.

خوشبختانه پنجره های رنگی کلیسا در طول این آتش سوزی از بین نرفته اند و همچنان فرصت ملاقات از آن ها وجود دارد. معماری سبک گوتیک و مجسمه های فراوان اطراف، از دیگر جاذبه های کلیسای نوتردام هستند.

14. برج ایفل - پاریس

برج ایفل نمادی از فرانسه مدرن است. این برج با 324 متر طول، بلندترین سازه در پاریس و پنجمین بنای مرتفع در جهان محسوب می گردد. امروزه، برج ایفل یک جاذبه گردشگری مهم است و گردشگران می توانند با پای پیاده یا آسانسور خود را به طبقات اول و دوم آن برسانند.

طبقه دوم برج 115 متر ارتفاع دارد. می توان مناظر ابدی از شهر پاریس را در طبقه سوم برج در ارتفاع 276 متری مشاهده کرد. این طبقه نیز دارای آسانسور مخصوص به خود است که از طبقه دوم شما را به بالا می برد. با یک تور گردشگری همراه شوید و در خصوص قدمت و سازوکار برج اطلاعات مفیدی کسب کنید.

15. پونت دو گارد - نیم

پونت دو گارد (Pont du Gard) یک پل و کانال مشهور از دوران روم باستان، متعلق به قرن اول میلادی، در نزدیکی نیم (Nimes) در فرانسه است. درواقع، این پل با 12 متر ارتفاع، مرتفع ترین پلی است که به دست رومی ها ساخته شده است.

نیم تا پیش از سال 45 قبل از میلاد، یک شهر مهم در کشور باستانی گل روم (فرانسه امروزی) بود. با افزایش جمعیت شهر به بیش از 20,000 نفر، احتیاج به آب آشامیدنی نسبت به منابع موجود از چشمه نماسوس (Nemausus) فراتر رفت. درنتیجه، بیش از هزار کارگر از سال 40 بعد از میلاد مشغول ساخت پونت دو گارد به منظور انتقال آب آشامیدنی از رود گارد به شهر شدند.

این کانال از زمان ساخت تا قرن ششم میلادی مورد استفاده نهاده شد و پس از آن به حال خود رها شد. از آن موقع به بعد، پونت دو گارد تحت پروژه های مختلف بازسازی و احیا نهاده شد و حالا از آن به عنوان مکانی دیدنی یاد می گردد. این کانال در سال 1985 در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

امروزه راهنماهای گردشگری پونت دو گارد، شما را به دیدن تمامی زوایا از این سازه مشهور برای تماشای به انتها رسیدن این دستاورد شگرف مهندسی برای انتقال آب می برند. بازدیدنمایندگان می توانند تمام طول پل را با پای پیاده طی نمایند و این شاهکار رومی را از نزدیک ببینند. این تورها تقریباً 1.5 ساعت به طول می انجامند.

16. کارکاسون

کارکاسون (Carcassonne)، موسوم به شهر، یک شهر استحکام بندی شده در جنوب فرانسه است که موقعیت راهبردی مهم آن بین دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس باعث شده است که از دوران پیش از روم باستان مسکونی باشد.

تصور می گردد که کارکاسون در ابتدا یک دژ نظامی بر روی تپه، موسوم به شهر نظامی، متعلق به قرن ششم پیش از میلاد بوده و ارتباط حیاتی میان اروپا و شبه جزیره ایبریا را رقم می زده است.

کارکاسون و محوطه اطراف آن در قرن اول پیش از میلاد، به امپراطوری روم باستان می پیوندد و در قرن های سوم و چهارم با ساخت یک دیوار بزرگ، شکل و قوام می یابد. امروزه این دیوار به طور کامل تخریب شده، اما همچنان می توان بقایایی از آن را در کارکاسون مشاهده کرد.

کارکاسون در طول تاریخ خود، همیشه شهری دست نیافتی بوده است. حتی پیش از ساخت دیوارهای آن، کارکاسون در قرن سیزدهم و در خلال جنگ های صدساله، دو بار مورد حملاتی ناموفق قرار می گیرد. یکی از این حملات، حتی به مرحله اجرا هم نمی رسد.

کارکاسون تنها یک بار در قرن نوزدهم میلادی به سبب بهره برداری از منابع معدنی آن تخریب می گردد. امروزه می توان موارد فراوانی نظیر دیوارهای 3 کیلومتری دوگانه همراه با 52 برج دیدبانی را در کارکاسون مشاهده کرد. راهنماهای صوتی برای ملاقات از این دژ اسرارآمیز موجود هستند و گردشگران می توانند در این بازدید از کلیسای کارکاسون نیز دیدن نمایند. کارکاسون در سال 1997 در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

17. کلیسای سنت شاپل - پاریس

کلیسای سنت شاپل یا کلیسای مقدس یک بنا با معماری سبک گوتیک است که توسط سنت لویی در جزیره ایل دولاسیته در مرکز پاریس ساخته می گردد. ساخت سنت شاپل از سال 1246 میلادی و به فرمان لویی نهم، با هدف میزبانی از یادگارهای مقدس مسیح نظیر تاج خاردار و بخش هایی از صلیب وی، شروع شد.

درواقع، حتی در زمانی که سنت شاپل در 26 آوریل 1248 با هزینه 40,000 لیور (واحد قدیمی پول فرانسه) ساخته شد، این رقم در مقایسه با مبلغ 135,000 لیور به منظور خریداری یادگارهای مقدس مسیح از امپراطور بیزانس یعنی بالدوین دوم، ناچیز بود.

این یادگارها در حال حاضر در گنجینه کلیسای جامع نوتردام قرار دارند، اما سنت شاپل جاذبه های فراوان دیگری نیز دارد. این بنا با داشتن دو کلیسای کوچک شمالی و جنوبی و معماری فاخر سبک گوتیک، یکی از جاذبه های مطرح گردشگری در فرانسه است.

راهنماهای صوتی برای ملاقات از این کلیسا همراه با پنجره های شیشه ای رنگی و مجسمه های آن وجود دارد. به خصوص اینکه پنجره های سنت شاپل بیش از هزار نقاشی مرتبط با کتب عهد عتیق و مسیح را به تصویر می کشند.

18. طاق پیروزی - پاریس

طاق پیروزی در پاریس، یک بنای طاقی شکل به ارتفاع 50 متر در مرکز میدان شارل دو گل است. دستور ساخت این بنا در سال 1806 و اندکی پس از پیروزی ناپلئون در نبرد استرلیتز (Austerlitz) با هدف گرامیداشت سربازان فرانسوی، به خصوص آن هایی که در جنگ های ناپلئونی شرکت نموده بودند، صادر شد.

کار ساخت طاق پیروزی در سال 1836 کامل شد و اثری باشکوه از آن دوران به جای ماند. حکاکی های فراوان روی این طاق شامل تاریخ پیروزی های نظامی، نام سربازان مهم و تصاویری از نبردها می شوند.

گردشگران می توانند به بالای این طاق رفته و علاوه بر تماشای خیابان های اطراف پاریس، وارد یک موزه کوچک در بالای طاق پیروزی نیز شوند. یکی دیگر از جاذبه های طاق پیروزی، مقبره سربازان گمنام است که به افرادی تعلق دارد که جان خود را در دو جنگ جهانی از دست داده اند. یک شعله ابدی به یاد این سربازان در کنار مقبره آن ها نیز به چشم می خورد.

رضامنبع: گردشبان
انتشار: 3 آذر 1399 بروزرسانی: 3 آذر 1399 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 1393

به "معروف ترین جاذبه های تاریخی فرانسه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معروف ترین جاذبه های تاریخی فرانسه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید