میراث هزار ساله ویتنام به ایران می آید

به گزارش مجله آزات وب، مهم ترین نمایش عروسکی ویتنام با بیش از هزار سال قدمت، با هدف ارتباط، معرفی و شناساندن فرهنگ دو کشور ویتنام و ایران در کشورمان اجرا خواهد شد.

میراث هزار ساله ویتنام به ایران می آید

با ما همراه باشید تا با بهترین تور ویتنام سفر کنید.

در سفر حسن روحانی، رئیس جمهوری به ویتنام، دو کشور بر تعاملات فرهنگی و توسعه گردشگری تاکید کردند. پس از آن نیز سفیر ویتنام در تهران در دیدار با زهرا احمدی پور، رئیس سازمان میراث فرهنگی، براساس تفاهم نامه گردشگری میان ایران و ویتنام که در سفر رییس جمهور به ویتنام مورد توافق قرار گرفته بود، قرار شد کارگروه توسعه روابط گردشگری ایران و ویتنام با حضور کارشناسانی از سفارت ویتنام و کارشناسان گردشگری ایران تشکیل و همچنین خانه هنر و فرهنگ ایران در ویتنام راه اندازی گردد.

بر این اساس و در نخستین قدم قرار است نمایش عروسکی ویتنام با بیش از هزار سال قدمت در تهران و 4 شهر تاریخی کشور اجرا گردد.

به گفته دانگ هو فوک، دبیر اول سفارت ویتنام در تهران، ریشه این نمایش سنتی در طول هزار سال نشات گرفته از زندگی روزمره مردم ویتنام، قصه ها، افسانه ها و اسطوره های ویتنامی است. این نمایش تنها اجرای عروسکی در آب در جهان است که بیش از 10 قرن قدمت دارد و نمایشگر تمدن و سمبل های باستانی ویتنام است.

از آنجا که آب عنصر مهمی در زندگی مردم ویتنام و کشت برنج نیز محصول اصلی کشاورزی ویتنام بوده است، در گذشته کشاورزان پس از فصل برداشت برنج به اجرای این نمایش کهن می پرداختند. در این میراث ناملموس ویتنام، هر عروسک نماد یک شخصیت خاص است و کاراکترهای مختلف در این نمایش حضور دارند.

عروسک ها حدود 60 سانتیمتر ارتفاع و بین 9 تا 14 کیلوگرم وزن دارند به طوری که حرکت آن ها روی صحنه احتیاج به مهارت و قدرت زیاد دارد. عروسک گردان ها نیز تا سینه در یک استخر آب فرو می روند و پشت یک پرده قرار می گیرند و عروسک های چوبی را با دسته ها و نخ های پنهان آن ها در زیر آب کنترل می نمایند و بیننده فقط عروسک هایی را روی آب می بیند که در حال اجرای حرکات نمایشی هستند.

هو فوک در ادامه گفت:

آب نه تنها ریسمان عروسک ها و حرکت عروسک گردان ها را مخفی می نماید، بلکه فرصتی برای ایجاد صدای آب و موج دریا فراهم می گردد.

نمایش عروسک های آبی ویتنام بیش از هزار سال قدمت دارد و ویتنام در حال تدوین پرونده آن برای ثبت جهانی در فهرست میراث ناملموس جهان در یونسکو است. نمایش میراث ناملموس آسیای شرقی با عنوان عروسک های آبی قرار است در ایران و در شهرهای تهران، اصفهان، یزد، شیراز و کاشان به روی صحنه برود و سفارت ویتنام در تهران در حال رایزنی با شهرهای کشور برای اجرای این نمایش در خانه های تاریخی است.

این نمایش که در آستانه ثبت جهانی یونسکو قرار گرفته است به دلیل ویژگی های منحصر به فرد در جهان بسیار مورد توجه است و بازیگران و عروسک گردان های آن در کشورهای مختلف جهان به اجرای این میراث هزارساله پرداخته اند. دولت ویتنام با هدف برقراری پیوند میراث ناملموس و فرهنگ دو کشور ایران و ویتنام تصمیم گرفته است این نمایش را در 27 تیرماه در برج میلاد تهران به اجرا درآورد و به مدت 10 روز نیز در شهرهای کرمان، اصفهان، شیراز، یزد و کاشان به نمایش میراث کهن ویتنامی ها بپردازد.

نمایش عروسک های آبی ویتنام از روستاهای منطقه دلتای رودخانه سرخ در شمال ویتنام که هانوی پایتخت آن کشور نیز در همین منطقه قرار گرفته است از قرن یازدهم توسعه یافت. این نمایش پس از برداشت محصول در مزارع برنج برگزار می شد تا بدین ترتیب سرانجام فصل برداشت محصول جشن گرفته گردد. اما در شهرهای بزرگ ویتنام این نمایش در استخرهای عمومی و به صورت بداهه اجرا می گردد و اینگونه میراث ناملموس ویتنام از هزار سال گذشته زنده مانده است.

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 شهریور 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 297

به "میراث هزار ساله ویتنام به ایران می آید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میراث هزار ساله ویتنام به ایران می آید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید