ویزای کانادا: کانادا سریع تر از دیگر نقاط دنیا در حال گرم شدن است

به گزارش مجله آزات وب، گزارش تغییرات اقلیمی کانادا نشان می دهد دمای هوا در این کشور نسبت به 70 سال پیش حدود 1.7 درجه سانتی گراد گرم تر شده است.

ویزای کانادا: کانادا سریع تر از دیگر نقاط دنیا در حال گرم شدن است

یک گزارش علمی نو از تغییرات آب و هوایی و زیست محیطی می گوید کانادا دو برابر سریعتر از سایر نقاط دنیا در حال گرم شدن است و این موضوع به طور موثری غیر قابل برگشت است.

Elizabeth Bush، مشاور مباحث هوا و اقلیم شناسی در سازمان محیط زیست کانادا می گوید:براساس کار 43 دانشمند فدرال و دانشگاهی مستقر در دانشگاه ها که مقالات علمی منتشر شده طی دو سال گذشته را مورد آنالیز قرار دادند، این گزارش به طور کامل یافته های خود را منتشر نموده است.

وی می افزاید:ما در حال حاضر شاهد اثرات گرم شدن گسترده در کانادا هستیم. واضح است که انطباق با تغییرات آب و هوایی لازم است و باید اقدامات فوری برای کاهش انتشار گازها انجام شود.

این گزارش می گوید در حالی که امروزه میانه افزایش دمای دنیای حدود 0.8 درجه سانتیگراد است ولی میانگین دمای هوا در کانادا 1.7 درجه سانتیگراد بالاتر از 70 سال پیش است. بعلاوه می افزاید این تغییرات همگی نتیجه آثار سوخت های فسیلی، فراوری سیمان و جنگل زدایی بر مقدار گازهای گلخانه ای موجود در جو زمین بوده است.

به علاوه بیان می نماید با توجه به مقدار دی اکسید کربنی که در حال حاضر در جو وجود دارد تاثیر این تغییرات آب و هوایی برای قرن ها باقی خواهد ماند و این بدان معنی است که برترین کار ممکن این است که جلوی تغییرات بیشتر گرفته شود.

گزارش فوق می افزاید درجه حرارت بالاتر هوا اثرات متعددی از خود به جای می گذارد از جمله اینکه مدت و شدت جبهه های هوای گرم افزایش می یابد که موجب افزایش موج های گرما و در نتیجه افزایش خطرات خشکسالی و آتش سوزی می شود. در عین حال بارندگی های شدید احتمال بروز سیل در منطقه ها شهری را بیشتر خواهد شد.

افزایش دمای هوا در نواحی قطبی کانادا بالاتر بوده و حدود 2.3 درجه سانتی گراد بوده است و این خطر را ایجاد می نماید که احتمالا تا اواسط قرن حاضر بیشتر منطقه ها دریایی در شمال کانادا برای مدتی کاملا عاری از یخ باشند.

گرم شدن هوا در زمستان حتی سریع تر اتفاق می افتد و میانگین دمای هوا بین ماه های دسامبر و فوریه 3.3 درجه سانتیگراد افزایش می یابد که موجب می شود بخش های جنوبی کانادا باران زمستانی بیشتری داشته باشند و بخش های شمالی با آب شدن یخ ها روبرو شوند.

در این گزارش آمده است که افزایش مقدار باران و بارش کمتر برف می تواند تاثیر قابل توجهی بر در دسترس بودن آب شیرین در بخش های مختلف کشور به ویژه در تابستان داشته باشد؛ چرا که مقدار برفی که انباشته شده ولی ذوب نمی شود و تا سال بعد باقی می ماند در ذخیره شدن آب موثر است.

کانادا میخواهد انتشار دی اکسید کربن خود تا سال 2030 به مقدار 200 میلیون تن کاهش دهد و در این راستا سیاست هایی مانند مالیات کربن، کاهش استفاده از زغال سنگ و سرمایه گذاری در حمل و نقل عمومی، انرژی سبز و بهره وری انرژی را در پیش گرفته است. اما سازمان ملل پیشنهاد می نماید که کانادا برای جلوگیری از اثرات زیانبار تغییر آب و هوایی، باید انتشار گازها را بیش از این کاهش دهد.

دانشمندان در این گزارش نو تایید نموده اند که کاهش انتشار گازهای گلخانه ای باید در سطح دنیای باشد، بعلاوه اسم نموده اند که کاهش انتشار گازها در هر جایی می تواند بر آب و هوای دیگر نقاط هم تاثیر داشته باشد. بنابراین شرایط اقلیمی آینده کانادا به تصمیمات دنیای برای کنترل گازهای گلخانه ای بستگی خواهد داشت.

منبع: ویزا موندیال
انتشار: 8 شهریور 1400 بروزرسانی: 8 شهریور 1400 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 1894

به "ویزای کانادا: کانادا سریع تر از دیگر نقاط دنیا در حال گرم شدن است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویزای کانادا: کانادا سریع تر از دیگر نقاط دنیا در حال گرم شدن است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید