کشف امواج رادیویی عجیب از قلب کهکشان راه شیری

به گزارش مجله آزات وب، امواج مرموز رادیویی که از قلب کهکشان راه شیری می آیند ستاره شناسان را سردرگم نموده است. دانشمندان در حال حاضر نمی دانند چه چیزی باعث ایجاد این امواج می گردد.

کشف امواج رادیویی عجیب از قلب کهکشان راه شیری

خبرنگاران| دانشمندان پیروز به دریافت امواج رادیویی عجیبی شده اند که از اعماق کهکشان راه شیری ساطع می گردد. منبع این امواج به وسیله تیمی از دانشمندان سراسر دنیا و با استفاده از یک تلسکوپ در غرب اتریشیا متعلق به آژانس تحقیقاتی دولتی استرالیا کشف شده است.

به گزارش خبرنگاران؛ سیگنال های غیر معمول از جهت مرکز راه شیری (امواج رادیویی که با الگوی فعلی منبع رادیویی متغیر قابل درک نیست) می تواند کلاس تازهی از اجرام ستاره ای را نشان دهد.

عجیب ترین ویژگی این سیگنال تازه این است که دارای قطبش بسیار بالایی است. این بدان معناست که نور آن فقط در یک جهت نوسان می نماید، اما این جهت با زمان می چرخد.

روشنایی این جسم هم به طور چشمگیری 100 برابر است و سیگنال ظاهراً به طور تصادفی روشن و خاموش می گردد. قبلا هرگز چنین چیزی مشاهده نشده است.

در ابتدا دانشمندان تصور می کردند که می تواند یک تپ اختر باشد (یک نوع بسیار متراکم از ستاره مرده در حال چرخش) یا یک نوع ستاره ای که شعله های بزرگ خورشیدی ساطع می نماید. سیگنال های منبع تازه با آنچه از این نوع اجرام آسمانی انتظار می رود مطابقت ندارد.

منحصر به فرد بودن سیگنال رادیویی، این بود که به طور نامرئی آغاز، سپس روشن و قبل از ظهور دوباره محو شد. این رفتاری منحصر به فرد است.

در طی یک دوره نه ماهه در سال 2020، اخترشناسان شش سیگنال رادیویی را از منبع تشخیص دادند. سعی می کردند این جسم را در نور بصری پیدا نمایند، اما ناپیروز بودند.

دانشمندان به تلسکوپ رادیویی پارکز روی آوردند و باز هم نتوانستند منبع را تشخیص دهند. اما هنگام استفاده از تلسکوپ رادیویی MeerKAT در آفریقای جنوبی، چون سیگنال متناوب بود، دانشمندان توانستند هر چند هفته به مدت 15 دقیقه آن را مشاهده نمایند.

دانشمندان سیگنال های برگشتی دریافت نموده اند، اما رفتار منبع به طور چشمگیری فرق دارد، در یک روز ناپدید می گردد، در حالی که با تلسکوپ استرالیا هفته ها مشاهده می گردد.

این امواج نامنظم یکی از جنبه های گیج نماینده این کشف است، اما شاید غیر معمول ترین ویژگی آن قطبش دایره ای شبح باشد. قطبش به نحوه حرکت موج رادیویی در فضا و زمان مربوط می گردد. آنچه باید بدانید این است که قطبی شدن دایره ای پدیده ای نادر در کیهان است و این سیگنال رادیویی را بسیار جالب می نماید.

تقریباً کمتر از 1 درصد منابع، منبع قطبی هستند. منابع قطبی معمولاً با میدان های مغناطیسی مرتبطند. به طور بالقوه، میدان مغناطیسی یک جسم در حال حرکت با سیگنال رادیویی در راه خود به زمین است. این ممکن است چیزی به مقدار یک زباله گرد و خاکی رایج باشد یا می تواند کاملاً چیز دیگری باشد.

میدان های مغناطیسی به احتمال زیاد با نوع دیگری از سیگنال های رادیویی عجیب از اعماق کیهان مرتبط است که به انفجار سریع رادیویی معروف است. ردیابی این سیگنال ها منجر به نوعی از ستاره های مرده می گردد که به عنوان مغناطیس شناخته می گردد. شاید بتوان شباهت ها را مشاهده کرد، اما این سیگنال ها با منبعی متفاوت هستند و FRB ها برای دوره های زمانی بسیار کوتاه تری دوام می آورند یا در بازه های زمانی بسیار روشن تر تکرار می شوند. با این وجود، به نظر می رسد که میدان مغناطیسی راهی قدرتمند برای بهم زدن سیگنال رادیویی است.

می دانیم که در قلب راه شیری ما یک سیاه چاله غول پیکر وجود دارد که با نام Sagittarius A شناخته می گردد، اما هیچ نشانه ای وجود ندارد که ارتباطی با این منبع رادیویی داشته باشد.

بر اساس اعلامیه دانشگاه سیدنی، این کشف اطلاعات زیادی در خصوص اسرار این منبع رادیویی گذرا فاش ننموده است؛ بنابراین دانشمندان همچنان به جستجوی پاسخ ها ادامه می دهند.

منبع: Cnet.com

منبع: فرادید
انتشار: 12 آبان 1400 بروزرسانی: 12 آبان 1400 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 1967

به "کشف امواج رادیویی عجیب از قلب کهکشان راه شیری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف امواج رادیویی عجیب از قلب کهکشان راه شیری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید