با مدل های مختلف اجاق صفحه ای آشنا شوید

به گزارش مجله آزات وب، امروزه اجاق های صفحه ای در سه مدل رایج اجاق گاز صفحه ای، اجاق برقی صفحه ای و اجاق القایی صفحه ای درون بازار وجود دارند که هر کدام از مدل ها مزایا و معایب خودش را دارد. برای آشنایی بیشتر با این اجاق ها با ما همراه شوید.

با مدل های مختلف اجاق صفحه ای آشنا شوید

اگر چه در گذشته تفاوت اجاق های صفحه ای و معمولی صرفا در شکل ظاهری آنان بود، ولی امروزه با ورود اجاق های برقی و القایی تفاوت های مهمی بین انواع اجاق ها بوجود آمده است. برای همین در این مقاله می خواهیم با مقایسه سه مدل از اجاق های صفحه ای شما را با ویژگی های منحصربفرد هر کدام از آن ها آشنا کنیم.

انواع اجاق صفحه ای

در زمان حاضر در بازار لوازم خانگی سه مدل اجاق صفحه ای وجود دارد که ما آن ها را با نام اجاق گاز صفحه ای، اجاق صفحه ای برقی و اجاق صفحه ای القایی می شناسیم. همان گونه که از نام دو مدل ابتدایی معین است، منبع انرژی آن ها به ترتیب گاز و برق شهری است. البته اگر بخواهیم سخت گیر نباشیم، اجاق های القایی هم در دسته اجاق های برقی قرار می گیرند و منبع تامین انرژی آن ها هم برق شهری است. اما این که به آن ها اجاق القایی می گویند نه به خاطر انرژی مصرفی آن ها بلکه به خاطر طرز کار کاملا متفاوتشان برای گرم کردن و پخت وپز است که در در ادامه در خصوص آن شرح خواهیم داد.

اجاق گاز صفحه ای

اجاق های صفحه ای گازی دقیقا مشابه اجاق های گازی معمولی هستند و صرفا بسته به سلیقه اعضای خانواده و یا طراحی خاص آشپزخانه ممکن است این مدل توسط آنان انتخاب گردد. برای همین ما نیز در رابطه با این مدل های نام آشنا شرح بیشتری نمی دهیم.

اجاق صفحه ای برقی

اجاق های برقی ساز و کار بسیار متفاوتی به نسبت اجاق های گازی دارند. ما معمولا اجاق را به شعله آبی آن می شناسیم ولی خب اجاق های برقی به جای شعله آتش از المنت های حرارتی استفاده می نمایند. سیستم کار چنین اجاق هایی دقیقا همانند بخاری های برقی است و با عبور جریان برق از درون یک المنت حرارت مورد نیاز برای پخت فراوری می گردد.

البته معمولا یک لایه کامل سرامیک و یا شیشه نشکن روی اجاق را پوشانده است و برای همین همانند اجاق های گازی امکان برخورد دست شما با نقطه گرم اجاق به طور مستقیم وجود ندارد. البته وجود همین صفحه یکنواخت شیشه ای یا سرامیکی در کنار جلوه ای زیبایی که به اجاق شما می دهد، کار تمیز کردن اجاق را هم بسیار ساده می نماید که در این زمینه اجاق های گازی ضعیف تر هستند.

اما اگر از مصرف بالای اجاق های برقی بگذریم، مسئله ای که در رابطه با این اجاق ها وجود دارد این است که همانند بخاری های برقی، شما مانند اجاق های گازی آنچنان کنترل دقیقی روی دمای شعله ندارید و به دلیل متمرکز بودن حرارت در سطح اجاق گاز، انجام کارهایی از قبیل سوخاری کردن با گازهای برقی آنچنان ساده نیست. و البته این را هم اضافه کنید که مثلا برای کم یا زیادکردن حرارت در اجاق های برقی شما نمی توانید به صورت لحظه ای عمل نموده و باید مدتی را برای اعمال تغییر حرارت شعله به خصوص به سمت پایین منتظر بمانید. همچنین پس از آشپزی و خاموش کردن اجاق، سرعت خنک شدن اجاق برقی به نسبت اجاق گازی کم تر است و برای همین ممکن است بدون این که متوجه شوید، دست خود را روی اجاق گذاشته و دچار سوختگی بشوید.

با این که غالبا هزینه انرژی مصرفی اجاق های برقی از هزینه گاز اجاق های گازی بیشتر است ولی در بسیاری از مکان ها هنوز لوله کشی گاز وجود ندارد و یا این که به دلایل معین بهای برق به نسبت نقاط(همانند مناطق جنوبی) دیگر کشور ارزان تر از مکان های دیگر حساب می گردد. برای همین در این مناطق بسته به شرایط ما شاید منطقی باشد که گزینه اول خرید به جای یک اجاق گازی یک اجاق برقی باشد.

اجاق صفحه ای القایی

اما اجاق های القایی که حتی به آن ها نسل جدید اجاق های برقی هم می گویند طرز کار کاملا متفاوتی دارند. در این اجاق ها به جای المنت حرارتی از سیم پیچ های القایی استفاده می گردد. مزیت استفاده از این روش این است که اگر شما دست خود را حتی روی یک اجاق القایی در حال کار هم بگذارید آن را کاملا سرد خواهید دید چرا که برخلاف دو مدل قبلی که از جریان همرفت برای گرم کردن ظرف غذا استفاده می نمایند، این اجاق ها به جای فراوری حرارت و انتقال آن به ظرف غذا، به طور مستقیم خود ظرف غذا را با امواج القایی گرم می نماید و برای همین خود اجاق به هیچ وجه گرم نمی گردد. شما می توانید برای آشنایی با برخی از ویژگی های این اجاق ویدیو زیر را مشاهده کنید.

نقطه ضعف اجاق های القایی در این است که نمی توان از هر ظرفی برای پخت وپز روی این گازها استفاده کرد و شما باید از ظروف مخصوصی که برای این کار تهیه شده اند بهره ببرید. این مسئله تنها نقطه ضعف این اجاق در مقابل اجاق های گازی و برقی است که محدودیتی در استفاده از ظروف مختلف ندارند. ظرف های مخصوص اجاق های القایی در قسمت زیرین خود دارای جنس معینی هستند و این گونه اجاق می تواند به طور مستقیم این بخش را با جریان القایی گرم نموده و به این وسیله غذای درون آن پخته گردد. با این که همانند آن چه در ویدیو مشاهده کردید الزاما نباید ظرف را به اجاق چسباند ولی باید بدانید که هر چقدر فاصله ظرف با اجاق بیشتر گردد، سرعت گرم شدن ظرف کم تر خواهد شد.

با تمامی این ها به دلیل این که در این اجاق ها به طور مستقیم ظرف گرم می گردد بازدهی این اجاق ها به نسبت دو مدل قبلی بیشتر است. همچنین همانند اجاق های برقی، روی این اجاق ها هم یک لایه سرامیکی و شیشه ای قرار گرفته است که در کنار زیبایی تمیز کردن آن را هم بسیار راحت تر می نماید.

جمع بندی

به عنوان جمع بندی پایانی باید بیان کنیم که در انتخاب هر وسیله خانگی و به خصوص لوازم آشپزخانه سه شاخص زیبایی، فضای مورد نیاز وسیله و البته نیاز های اعضای خانواده تاثیر دارد. مثلا هیچ کدام از اجاق های صفحه ای دارای اجاق فر نیستند و برای همین اگر به چنین قابلیتی نیاز دارید باید به فکر اجاق های معمولی باشید. براساس شاخص زیبایی هم اجاق های القایی و برقی به مراتب زیبایی بیشتری به نسبت اجاق گاز صفحه ای دارند و البته به دلیل برقی بودن آلودگی کمتری را هم در محیط آشپزخانه فراوری می نمایند. اما در مقابل معمولا قیمت پایین تر اجاق های گازی، هزینه انرژی کم تر و البته توانایی پخت وپز در مدل های مختلف (سوخاری و ...) می تواند دلیلی برای انتخاب یک مدل از اجاق های گازی باشد.

گروه تکنولوژی خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 16 بهمن 1399 بروزرسانی: 16 بهمن 1399 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 1538

به "با مدل های مختلف اجاق صفحه ای آشنا شوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با مدل های مختلف اجاق صفحه ای آشنا شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید