تجدید وقت دادگاه 2 هزار پرونده به دلیل نبود امکانات اعزام زندانیان

به گزارش مجله آزات وب، رییس کل دادگستری تهران گفت: 2 هزار پرونده طی چند ماه گذشته داریم که به دلیل اعزام نشدن زندانی به محاکم به دلیل کمبود امکانات لجستیکی تجدید وقت شده است.

تجدید وقت دادگاه 2 هزار پرونده به دلیل نبود امکانات اعزام زندانیان

به گزارش خبرنگاران، محمدجواد حشمتی در مراسم تودیع و معارفه رئیس کل دادگاه های عمومی و انقلاب تهران که بعدازظهر امروز (دوشنبه) در مجتمع قضائی امام خمینی (ره) برگزار گردید، اظهار کرد: با توجه به وضعیت فعلی و برنامه تحولی که ریاست قوه ابلاغ کردند تکلیف داریم که به طور جدی رویکرد جدید بپردازیم تا مسائل به حداقل برسد.

وی اضافه نمود: درخواست همکاری از همکاران قضایی خود برای برطرف دو معضل دارم که اولین مسئله که در دادگستری و به خصوص در استان تهران وجود دارد محرومیت های قابل توجهی است که علیرغم پایتخت بودن آن در بخش قضا است که باید با یاری همکاران اقدام جدی در این رابطه انجام دهیم.

حشمتی در رابطه با بحث اطاله دادرسی اظهار داشت: این مسئله از دیرباز جریان داشته و حتی مرحوم بهشتی نیز به این موضوع اشاره نموده بودند. الان هم در تهران اطاله دادرسی معضل جدی است که حجم پرونده ها و کیفیت آن قابل توجه است که با توجه به آمارهای نگران کننده عزم جدی را می طلبد.

رئیس کل دادگستری تهران در ادامه گفت: بحث اطاله دادرسی دلایل فراوانی دارد که باید در وضعیت فعلی و برنامه جدید مجتمع قضایی دادسرا تکلیف خود را با این قضیه روشن کند.

وی در مورد پرونده های معوق اظهار کرد: باید تکلیف این پرونده ها را روشن کنیم چون هیچ پرونده ای نیست که نتوان رسیدگی کرد. حمایت بنده به عنوان رئیس مجموعه این است که در خدمت دوستان هستم و در این زمینه تمهیداتی اندیشیده شده است.

حشمتی خطاب به همکاران خود گفت: ما هنوز کارمان را با شما آغاز نکردیم و جدی پیگیری و مطالبه خواهیم کرد که بعضی پرونده هایی که معطل مانده به خصوص پرونده هایی که هزار نفر شاکی دارد و مردم زندگی و سرمایه شان از بین رفته است رسیدگی شود. بنده در قبال این پرونده ها وظیفه دارن که انجام خواهم داد و دوستان نیز باید به روشن شدن تکلیف این پرونده ها توجه داشته باشند. در کنار اینها کارهای دیگری نیز ضروری است که به ستاد دادگستری استان برمی شود.

وی در مورد تکریم ارباب رجوع اظهار کرد: خواهشم از همکاران این است که در مراجعات مردم به حوزه های قضایی جوابگو باشند چون به هر حال فرد زندگی اش را از دست داده و می خواهد خشم خود را روی افراد مجموعه خالی کند ولی با آنها مساعدت کنید تا به دغدغه آنها رسیدگی شود.

رئیس کل دادگستری استان تهران به موضوع کاهش جمعیت کیفری زندانها اشاره نمود و گفت: خیلی وقت ها ما فقط حکم بازداشت صادر می کنیم و توجه نمی کنیم که فرد در چه شرایطی واقع شده است و بدون سند و مدرک فرد دستگیر شده و دو ساعت بعد آزاد می شود که این کار معنا ندارد.

وی اضافه نمود: در حال حاضر تعداد قابل توجهی از زندانیان داریم که خواهشم این است که به کاهش جمعیت کیفری زندان ها توجه کنیم. در این راستا مراجعه همکاران به زندان ها در رسیدگی به مسائل زندانیان تاثیر بسیاری بر کاهش جمعیت زندان ها دارد.

حشمتی اظهار داشت: 2 هزار پرونده طی چند ماه گذشته داریم که به دلیل اعزام نشدن زندانی به محاکم به دلیل کمبود امکانات لجستیکی تجدید وقت شده است. بنابراین خواهشی که از روسای مجتمع های قضایی دارم این است که نظارت بر زیرمجموعه و شعب استان را جدی بگیرند چون خیلی از موارد را می توان پیشگیری کرد و این کار شدنی است.

وی با تاکید بر اینکه باید یاری کنیم اعتماد مردم به قوه قضاییه بیشتر شود، گفت: اعمال نفوذ توسط افراد و به شکل های مختلف انجام می شود و مردم از این مساله ناراحت و نگران هستند. باید این مساله جدی گرفته شده و از آن جلوگیری کرد.

رئیس کل دادگستری استان تهران همچنین به ایجاد نظم در امور اشاره نمود و یادآور شد: گاهی پرونده از سر و کول شعبه بالا می رود اما مسئول ساعت 9 یا 10 سر کار می آید. همچنین اگر قاضی بخواهد شغل دیگری داشته باشد نمی تواند به وظیفه اصلی خود بپردازد که باید نظم در امور را در نظر گرفت.

وی ضمن آرزوی موفقیت برای رئیس کل جدید دادگاه های عمومی و انقلاب تهران گفت: در بحث یاری یک بخش از وظیفه مدیر یاری و مساعدت به همکاران است که باید این مساله نیز پیگیری شده و مسائل آنها حل شود.

در انتها این مراسم از عباس پوریانی رئیس کل پیشین دادگاه های عمومی و انقلاب تهران تقدیر به عمل آمد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 دی 1398 بروزرسانی: 4 دی 1398 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 623

به "تجدید وقت دادگاه 2 هزار پرونده به دلیل نبود امکانات اعزام زندانیان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تجدید وقت دادگاه 2 هزار پرونده به دلیل نبود امکانات اعزام زندانیان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید