حمایت دولت و مجلس ایران از توسعه روابط بخش خصوصی ایران و ویتنام

به گزارش مجله آزات وب، غلامحسین شافعی که در صدر هیاتی تجاری به ویتنام سفر نموده، در ملاقات با رئیس اتاق بازرگانی ویتنام از حمایت دولت و مجلس در ایران از توسعه روابط مالی میان بخش خصوصی دو کشور اطلاع داد و خواهان تقویت فعالیت تجار دو طرف برای افزایش سطح مبادلات به 2 میلیارد دلار شد.

حمایت دولت و مجلس ایران از توسعه روابط بخش خصوصی ایران و ویتنام

با ما همراه باشید تا با بهترین تور ویتنام سفر کنید.

رئیس اتاق ایران با اشاره به سفر پاییز سال گذشته هیات عالی رتبه سیاسی-مالی ایران به سرپرستی حسن روحانی، رئیس جمهور به هانوی، پایتخت ویتنام، گفت: سفر کنونی به توصیه رئیس جمهور محترم ایران و پس از توافق دو رئیس جمهور برای تبادل هیات های تجاری انجام می گردد و در شرایطی که دو دولت اراده بر افزایش همکاری های تجاری دارند، وظیفه اتاق های بازرگانی دو کشور است که در جهت افزایش سطح مبادلا کوشش نمایند.

شافعی به ظرفیت های بالای مالی دو طرف اشاره نمود و گفت: در سایه حمایت دو دولت، بخش های خصوصی ایران و ویتام می توانند در کمترین زمان ممکن سطح مبادلات تجاری دوجانبه را دگرگون نمایند.

رئیس اتاق ایران با اشاره به سفر دو سال پیش رئیس جمهور ویتنام به ایران و مذاکرات مثبت مالی هیات ویتنامی در تهران گفت: در فضای پس از برجام، شرایط ویژه ای در ایران بوجود آمده و بخش های خصوصی دو کشور می توانند در سایه روابط خوب میان دولت های ایران و ویتنام، بیشترین بهره را ببرند.

رئیس مجلس بخش خصوصی ایران همچنین به حضور 5 تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در هیات اتاق ایران در سفر به ویتام اشاره نمود و این موضوع را نشانه اهمیت افزایش روابط تجاری ایران با ویتنام دانست.

شافعی از شروع فعالیت اتاق ایران برای تشکیل اتاق مشترک ایران و ویتنام بعد از سفر مهرماه 1395 هیات ایرانی به هانوی اطلاع داد و گفت که تشکیل این اتاق مراحل پایانی خود را طی می نماید. او از همتای ویتنامی خود خواست روند تشکیل اتاق مشترک در هانوی نیز از سوی اتاق بازرگانی ویتنام دنبال گردد تا هرچه سریع تر هدف ارتقای مبادلات تجاری تا مرز 2 میلیارد دلار محقق گردد. پیش ازاین، حسن روحانی و ترانگ تان سانگ، رئیس جمهور ویتنام، در سفر هیات سیاسی-مالی ایران به هانوی اولین بار از برنامه دو دولت برای ارتقای روابط تجاری تا 2 میلیارد دلار اطلاع داده بودند.

رئیس اتاق ایران در این نشست از رئیس اتاق ویتام دعوت کرد تا به تهران سفر کند.

اتاق مشترک ویتنام و ایران در هانوی تأسیس می گردد

وو تین لاک، رئیس اتاق ویتنام، نیز به سفر سال گذشته هیات ایرانی به سرپرستی حسن روحانی به هانوی اشاره نمود و گفت: بسیار خوشحالم که در مدتی کوتاه، میزبان تجار ایرانی در قالب هیات اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران هستیم.

وو تین لاک سطح مبادلات تجاری 100 میلیون دلاری سال 2016 میان ایران و ویتنام را نامناسب دانست و گفت که بخش های خصوصی دو طرف با توجه به هدف 2 میلیارد دلاری معین شده در مذاکرات دو رئیس جمهور، باید برای رسیدن به این مهم کوشش نمایند. او گفت: ایران اقتصاد بزرگ خاورمیانه است و ویتنام قطب شیلات و کشاورزی جنوب شرق آسیا. دو کشور در مدت زمان کم می توانند سطح مبادلات را افزایش دهند.

رئیس اتاق ویتنام با تقدیر از اقدامات اتاق ایران برای تشکیل اتاق مشترک ایران و ویتنام از برنامه ریزی اتاق بازرگانی این کشور برای تشکیل اتاق مشترک در هانوی اطلاع داد و گفت به زودی این اتاق تشکیل می گردد تا روند همکاری میان تجار دو طرف تسهیل پیدا کند.

وو تین لاک همچنین خواهان سرمایه گذاری ایران در ویتنام شد و گفت که این کشور قراردادهای تجارت آزاد با کشورهای منطقه دارد و این خود ظرفیت مهمی برای توسعه روابط تجاری ایران با کشورهای جنوب شرق آسیا و حتی اروپا و آمریکاست.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 9 آذر 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 566

به "حمایت دولت و مجلس ایران از توسعه روابط بخش خصوصی ایران و ویتنام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمایت دولت و مجلس ایران از توسعه روابط بخش خصوصی ایران و ویتنام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید