درهای آلمان به روی مهاجران غیراروپایی در جستجوی کار باز شد

به گزارش مجله آزات وب، انگلا مرکل، صدر اعظم آلمان روز دوشنبه مذاکرات میان دولت و بازرگانان و اتحادیه های کاری این کشور برای جذب بیشتر مهاجران ماهر غیراروپایی را شروع کرد.

درهای آلمان به روی مهاجران غیراروپایی در جستجوی کار باز شد

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش ایلنا به نقل از یورونیوز، دولت آلمان از سال ها قبل کوشش خود برای مقابله با کمبود نیروی کار ماهر را شروع نموده است.

آنگلا مرکل در جریان نشست با اتحادیه های کارگری و کارفرمایی آلمان گفت: دو گام بنیادین دولت برای مقابله با این مشکل [کمبود کارگر ماهر] آموزش بیشتر کارگران آلمانی و کوشش برای جذب کارگران ماهراز اتحادیه اروپا خواهد بود.

با این حال صدراعظم محافظه کار آلمان با تاکید بر ناکافی بودن این دو اقدام اضافه نمود: کشور ما به جذب کارگرانی خارج از اتحادیه تجاری [اروپا] احتیاج دارد. به همین منظور باید شرایط صدور ویزا و شروع کار برای کارگران ماهر غیراروپایی را تسهیل کنیم.

مرکل همچنین خواهان آن شد که کشور آلمان به عنوان یک محل جذاب برای سکونت کارگران خارجی دیده گردد.

سیاست های مهاجرتی دولت ائتلافی محافظه کار-سوسیال دموکرات آلمان به ویژه در سال 2015 و همزمان با گگردده شدن مرزهای آلمان به سوی حدود یک میلیون مهاجر عمدتا سوری، عراقی و افغان، به شدت از سوی احزاب دست راستی این کشور مورد نقد نهاده شد.

با وجود این انتقادها و گسترش نفوذ احزاب راست افراطی نظیر آلترناتیو برای آلمان، به ویژه در ایالت های شرقی، دولت میانه روی آلمان برای مقابله با سالخوردگی جمعیت و کاهش نیروی کار متخصص، جذب مهاجران ماهر خارجی را ادامه می دهد. بخش های انفورماتیک و پرستاری در این کشور برای یافتن کارگران ماهر با مشکل جدی روبه رو هستند.

مرکل بدون اشاره به کشور دیگری گفت: ما برای جذب کارگران ماهر خارجی در دنیا بی رقیب نیستیم.

قرار است با تصویب قانون جدید، از اول ماه مارس شرایط صدور ویزا و پیدا کردن کار برای مهاجران غیراروپایی در آلمان آسان تر گردد.به این ترتیب تسهیلات اعطایی به فارغ التصحیلان خارجی دانشگاه های آلمان به مهاجران ماهر و آشنا به زبان آلمانی هم داده خواهد شد.

در این ملاقات رئیس کنفدراسیون کارفرمایان و رئیس اتاق بازرگانی آلمان طرح دولت را تایید کردند.

پتر آلتمایر، وزیر اقتصاد آلمان در این نشست بیان کرد راهبرد جدید دولت این کشور در قالب برنامه هایی با دولت هایی نظیر هند، برزیل و ویتنام، به عنوان کشورهای مبدا مهاجران جدید در میان گذارده خواهد شد.

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان هم روز دوشنبه از تعهد خود برای افزایش کار دستگاه دیپلماسی و کنسولی این کشور برای تسهیل صدور ویزا برای کارگران مهاجر ماهر اطلاع داد.

آلمان از زمان انتها جنگ دنیای دوم یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای اروپا و دنیا به شمار می رود. نسل اول موج مهاجرت به آلمان غربی در دهه 1960 میلادی و با کارگران ارزان ترکیه شروع شد.

منبع: عصر ایران
انتشار: 1 بهمن 1398 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 687

به "درهای آلمان به روی مهاجران غیراروپایی در جستجوی کار باز شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درهای آلمان به روی مهاجران غیراروپایی در جستجوی کار باز شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید