دستکش بیونیک قدرت انگشتان یک پیانیست را احیا کرد

به گزارش مجله آزات وب به نقل از دیلی میل، ژوآو کارلوس مارچینس، پیانیست و رهبر ارکستر مشهور با یاری دستکشی بیونیک بالاخره می تواند دوباره پیانو بنوازد.

دستکش بیونیک قدرت انگشتان یک پیانیست را احیا کرد

این پیانیست برزیلی پس از چند دهه مبارزه با جراحت ها و بیماری های مختلف، قادر به نواختن پیانو نبود. اما اکنون می تواند با یاری دستکش به راحتی پیانو بنوازد. او پیش از این فقط می توانست با شست ها و گاهی اوقات با انگشت اشاره اش پیانو بنوازد.

او یکی از مترجمان بزرگ موسیقی به حساب می آید و اکنون قرار است به مناسبت شستمین سالگرد حضورش در سالن کارنگی هال نیویورک، دوباره در این سالن پیانو بنوازد. ابتلای او به یک بیماری دژنراسیون مغزی و جراحت در بازو هنگام بازی فوتبال مهارتش در نواختن پیانو را از بین برد. او 24 عمل جراحی انجام داد تا توانایی حرکت انگشتانش را بازپس گیرد اما در نهایت سال گذشته مجبور به بازنشستگی شد.

در این میان اوبراتا بیزارو کاستا، طراح و نوآور یک جفت دستکش بیونیک با پوشش نئوپرن (نوعی لاستیک) به طور خاص برای این موسیقیدان ساخت.

پس از آنکه انگشتان مارچینس به کلیدهای پیانو فشار وارد می نماید، دستکش بیونیک انگشتان او را به سمت بالا می کشد. کاستا می گوید: نخستین نمونه دستکش را براساس تصاویری از انگشتان مارچینس ساختم اما این نمونه اصلاً ایده آل نبود. در انتها یکی از کنسرت ها به مایسترو نزدیک شدم. کاستا به سرعت متوجه شد این دستکش اصلاً کارآمد نیست اما در نهایت مارچینس را به خانه اش دعوت کرد تا این پروژه را توسعه دهد.

کاستا و مارچینس چندماه را صرف آزمایش نمونه های مختلف کردند. در ماه دسامبر دستکش فعلی با هزینه 125 دلار ساخته شد. اکنون مارچینس این دستکش ها را حتی موقع خواب از دستش بیرون نمی آورد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 23 اسفند 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 830

به "دستکش بیونیک قدرت انگشتان یک پیانیست را احیا کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستکش بیونیک قدرت انگشتان یک پیانیست را احیا کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید