برطرف موانع از پیش پای توسعه کرمانشاه

به گزارش مجله آزات وب، رضا جمشیدی - کرمانشاه - خبرنگار: همایش بهبود فضای کسب وکار استان به همت مرکز جذب و حمایت سرمایه گذاری(پنجره واحد) و به ریاست راهنمایی حاتمی معاون استاندار و با حضور فرمانداران، مدیران کل دستگاه های اجرایی، کارشناسان و جمعی از فعالان بخش خصوصی با هدف آنالیز موانع بهبود فضای کسب وکار و ارائه راهکارها در سالن شهدای دولت استانداری برگزار گردید.

برطرف موانع از پیش پای توسعه کرمانشاه

حاتمی در این همایش هماهنگی و همدلی مدیران استان را یکی از راهکارهای مطلوب برای بهبود فضای کسب وکار استان و جذب سرمایه گذار بیان کرد و گفت: فراوری در کشور ما مظلوم واقع شده، در حالی که عامل مهم توسعه مالی یک کشور توجه به فراوری است و ما به عنوان بدنه کارشناسی مالی استان باید قدر نام گذاری سال به نام رونق فراوری را بدانیم و از این فرصت به نفع اشتغال، انگیزه کار و توسعه مالی استفاده کنیم.

وی یکی از مهم ترین موانع موجود را نبود هم نوایی اداری و مدیریتی ذکر و اظهار کرد: برای دسترسی به توسعه، باید مانند اعضای یک گروه موسیقی، هماهنگی و هم نوایی و رسیدن به یک هدف مشترک، دغدغه اصلی گردد و با این که هر کدام یک ساز مختلف می نوازند اما نتیجه آن یک آهنگ دلنشین خواهد شد که همه از شنیدن آن احساس خوشایندی دارند. مدیریت استان هم مانند اعضای یک گروه موسیقی هر کدام وظایف مختلفی دارند، اما در نهایت همه ما برای دستیابی به یک هدف مشترک یعنی توسعه همه جانبه استان کوشش می کنیم و باید بتوانیم آهنگ توسعه استان را با همدلی و هم نوایی بنوازیم و آن وقت است که چرخه اقتصاد ما رو به بهبود حرکت خواهد نمود.

معاون استاندار به وضعیت بیکاری در استان اشاره نمود و اضافه نمود: همه ما در جریان وضعیت بیکاری استان هستیم و باید این نکته را بدانیم که بخشی از این وضعیت می تواند نتیجه تصمیم اشتباه، کم کاری و سوء مدیریت همه ما باشد، ولی اگر با همدلی بر برطرف مسائل استان تمرکز و زمینه را برای حضور سرمایه گذاران و بهبود فضای کسب وکار فراهم کنیم و از سختگیری های بی مورد و معطل کردن امور مردم در بوروکراسی اداری پرهیز کنیم، قطعا اتفاقات خوبی خواهد افتاد. کما این که در سال گذشته با تمرکز بر 2 مساله بیکاری و تورم توانستیم نرخ بیکاری را 2/5 درصد کاهش دهیم و در زمینه تورم نیز از رتبه اول به میانگین کشوری برسیم و این نشان می دهد که اگر بخواهیم می گردد نتیجه مطلوب گرفت.

  • ضرورت ارتقای سرمایه های اجتماعی

حاتمی با بیان این که پایه و اساس رشد مالی، شکل گیری جامعه مدنی و ارتقای سرمایه های اجتماعی ایجاد اشتغال است، گفت: مشکل بیکاری بر همه ابعاد زندگی یک فرد تاثیر منفی می گذارد و دروازه ورود به دیگر معضلات جامعه است و درک آن برای کسی که خود حقوق ماهانه دارد و این مسائل را حس ننموده سخت است، بنابراین ممکن است آن گونه که باید و شاید از عواقب تصمیم و عملکرد خودمان در مواجهه با طرح های اشتغال زا و جذب سرمایه گذاری که می تواند بخشی از این مشکل را حل نماید مطلع نباشیم، در حالی که ایجاد اشتغال برای یک نفر یعنی کاهش و زدودن بخشی از معضلات اجتماعی و تزریق امید و انگیزه و زندگی به فرد شاغل و این می تواند ما را متوجه اهمیت جایگاهی کند که در آن نشسته ایم، بنابراین باید سیاست گذاری هوشمندانه و همگرایانه ای داشته باشیم تا بتوانیم بر بیکاری غلبه کنیم و ما می توانیم.

  • موانع بهبود فضای کسب وکار

معاون مالی استاندار موانع اداری و سلیقه های شخصی را 2 مانع عمده در جهت بهبود فضای کسب وکار عنوان و اظهار کرد: وقتی روند استعلام ها را در استان آنالیز کردیم، متوجه شدیم پاسخ یک استعلام گاهی تا چند ماه طول کشیده و همین یک موضوع نشان می داد که خود ادارات چقدر مانع مهمی در توسعه و بهبود فضای موجودند و این موضوع یعنی این که بخشی از مدیریت استان اهمیت چندانی برای درک و حل مسائل قائل نیست. یکی دیگر از موانع، اعمال سلیقه های شخصی کارشناسان و مدیران است که در بسیاری از موارد باعث بی انگیزگی و فرار سرمایه گذاران از استان شده است.

وی در ادامه گفت: ما در سال 97 با شناسایی این 2 مانع تمرکز زیادی بر برطرف آنها کردیم و امروز می بینیم که حداکثر زمانی پاسخ یک استعلام 72 ساعت است و بسیاری از قوانین دست وپاگیر از سر راه سرمایه گذاران و فعالان مالی حذف شده است که نتیجه آن را در کاهش 2/5 درصدی بیکاری دیدیم و قطعا تا خاتمه سال 98، آثار آن بیشتر نمایان می گردد. حاتمی مهار تورم، حمایت از اقشار آسیب پذیر، برگرداندن اعتماد اجتماعی و ایجاد اشتغال را مهم ترین برنامه های حوزه مالی بیان کرد و اضافه نمود: برای موفقیت بیشتر نمی توانیم بر اساس روش و ساختاربندی فعلی رو به جلو حرکت کنیم، بلکه باید خلاقیت داشته باشیم و به دنبال راهکارها و روش های جدیدتری باشیم تا بتوانیم فضای کسب وکار را به عنوان اتمسفر اقتصاد استان بهبود ببخشیم.

وی در ادامه گفت: از مدیران می خواهم که موانع اداری را تا جایی که امکان دارد کاهش دهند و نقش خود را در عزمی که برای توسعه مالی استان وجود دارد و حرکتش را شروع نموده به خوبی ایفا نمایند. همچنین از کارشناسان می خواهم از اعمال سلایق شخصی و معطل کردن سرمایه گذار در چرخه اداری خودداری نمایند، چون با هرگونه اهمال و سوءمدیریت در این راه برخورد جدی می کنیم و تمام کوشش تیم مدیریتی استان این است که موانع توسعه را شناسایی و در برطرف آنها اقدام نمایند. امیدوارم با هماهنگی و همدلی، سال 98 سال پرباری برای توسعه کرمانشاه عزیز باشد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 مرداد 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 265

به "برطرف موانع از پیش پای توسعه کرمانشاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برطرف موانع از پیش پای توسعه کرمانشاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید