زمان در گذشته کندتر سپری می شد!

به گزارش مجله آزات وب، به گزارش خبرنگاران به نقل از نیواطلس، این اکتشاف به تایید نظریه نسبیت انیشتین و توسعه جهان کمک می کند.

زمان در گذشته کندتر سپری می شد!

محققان با مطالعه ابرنواخترهای دوردست به این نتیجه رسیده اند که جهان از زمان انفجار بزرگ در 13.8 میلیارد سال قبل در حال توسعه است. همزمان با این توسعه، کهکشان ها در 4 بعد از یکدیگر دور می شوند و اجازه نمی دهند هیچ مرکز تعیینی برای توسعه وجود داشته باشد.

همزمان با گسترده تر شدن کهکشان ها، سرعت حرکت شان نسبت به یکدیگر بیشتر می شود. این امر به دلیل تاثیر داپلر سبب می شود طیف ستارگان و سایر اجرام به سمت قرمز تغییر کند، در نتیجه می توان آن را سنجید و دانشمندان می توانند زمان توسعه را تعیین کنند. دیگر قابلیت چنین رویدادی آن است که انبساط در لبه جهان که ما آن را به عنوان گذشته ای دور می بینیم، چنان سریع می شود که اثرات نسبیتی آشکار و باعث تغییر در سرعت گذر زمان در مقایسه با ما می شود.

پروفسور گریانت لوییس از انستیتو اخترشناسی دانشگاه سیدنی، رهبر این پژوهش با کمک گروهی از محققان از داده های جمع آوری شده از 190 اختروش طی 20 سال استفاده کردند تا درباره شیوه درهم پیچیدگی زمان و فضا به اطلاعات بیشتری دست یابند.

محققان با استفاده از داده های کوازار از طیف امواج سبز، سرخ و مادون سرخ و به کارگیری تحلیل بیزی (Bayesian analysis)که می تواند احتمال یک فرضیه را با دستیابی به شواهد یا اطلاعات بیشتر آپدیت کند، توانستند به لحاظ آماری تیک هر کوازار را کالیبر بندی و آنها را به ساعت هایی تبدیل کنند که انبساط زمانی را می سنجد.

نتیجه حاصل آن است که مسیر گذر زمان در گذشته با امروز تفاوت داشته به طوریکه هر ثانیه باستانی معادل 5 ثانیه در زمان حاضر است!

البته همه نتایج به طور نسبی است. برای انسان امروزی زمان باستان کندتر طی می شده است. اما اگر فرد در نزدیکی یکی از کهکشان های باستانی باشد، هر ثانیه نرمال به نظر می رسد.

این تحقیق در نشریه نیچر آسترونومی منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 14 تیر 1402 بروزرسانی: 14 تیر 1402 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 2387

به "زمان در گذشته کندتر سپری می شد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمان در گذشته کندتر سپری می شد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید