سفری به عمق طبیعت دلفریب و رویایی

به گزارش مجله آزات وب، سفر روشی لذت بخش برای شناخت دنیا هستی و مردمان مناطق مختلف دنیا و فرهنگ و آداب و رسوم آن ها است. سفر دریچه ای تازه از دنیا را به روی ما می گشاید و خاطرات به یادماندنی برای ما رقم می زند.

سفری به عمق طبیعت دلفریب و رویایی

برای پشت سر گذاشتن استرس و فشارهای روحی هر از گاهی، حتی اگر به مدت کوتاه هم شده، از کار دست بکشید، به مکان های جدید بروید، با مردمان جدید همراه شوید، به دل طبیعت بروید، طعم های جدید را بچشید و آنگاه تاثیرات مثبت آن را روی سلامت روح و جسمتان به وضوح ببینید.

می خواهیم شما را به مکان های بهشتی و آرامش دهنده ببریم، شاید گزینه بعدی شما برای گردش یکی از این جاذبه های گردشگری زیر باشد.

پارک ملی تامان نگارا، جنگلی 130 میلیون ساله با انسان های غارنشین

پارک ملی تامان نگارا، اولین و قدیمی ترین منطقه حفاظت شده در کشور مالزی است که به دستور پادشاه ایالت های پاهنگ، کلانتانو و ترنگانو، جورج پنجم، در سال 1938 در طی جشنی به نام silver jubilee و به منظور حفظ طبیعت بومی مالزی ساخته و به نام پادشاه نام گذاری شده است؛ اما در سال 1957 که مالزی استقلال خود را به دست آورد، نام این پارک به تامان نگارا، به معنای پارک ملی، تغییر کرد. تامان نگارا یکی از قدیمی ترین جنگل های بارانی جهان است که گفته می شود قدمت آن به 130 میلیون سال پیش برمی شود و ظاهرا هرگز تحت تاثیر عصر یخبندان و تغییرات آب و هوایی عظیم نبوده است. تامان نگارا هفت برابر سنگاپور مساحت دارد و تمام این پارک ناحیه حفاظت شده است.

این پارک در سه ایالت پاهنگ، کلانتانو و ترنگانو قرار گرفته و بیشترین مساحت آن در ایالت پاهنگ است. این پارک دارای 11 پل معلق با ارتفاع حدود 40 متر از سطح زمین است و طولانی ترین پل معلق جهان هم در این پارک واقع شده است.

مهم ترین تفریح گردشگران تور مالزی در پارک ملی جیوژایگو، پیاده روی است. ضمن اینکه می توانید در رودخانه پارک، با کشتی های تفریحی گشت و گذاری داشته باشید و از مناظر اطرافتان لذت ببرید. یکی از جذابیت های پیاده روی در تامان نگارا عبور از روی طولانی ترین پل معلق جهان است که بر فراز درختان قرار گرفته و مناظر جذاب و دیدنی را در برابر دیدگانتان به تصویر می کشد.

غارگردی هم گزینه جالب توجهی برای تفریح و گردش در این پارک است. در تامان نگارا مخفیگاه هایی وجود دارد که می توانید از آن ها برای رصد حیات وحش در منطقه بهره ببرید.

تامان نگارا به خاطر تنوع گونه های گیاهی و جانوری، جزو پیچیده ترین و متنوع ترین زیست بوم های جهان به شمار می رود؛ به نحوی که تنوع گیاهان اینجا به 10 هزار گونه می رسد و بالغ بر 15 هزار حشره در این پارک شناسایی شده است. از سوی دیگر 25 هزار مهره دار، 675 نوع پرنده، 200 نوع پستاندار، 250 نوع ماهی و 270 نوع خزنده در این پارک زندگی می نمایند. در این پارک گونه های نادر حیواناتی چون ببر مازیایی، طاووس مالزیایی، گرکدن سوماترایی، مرغ جنگلی قرمز و... وجود دارند. رودخانه تاهان که در این پارک واقع شده است زیستگاه ماهی حفاظت شده مهسیر است.

جالب است بدانید در این منطقه، بومی هایی زندگی می نمایند که از نسل انسان های غارنشین بوده و از نظر ظاهر، کوتاه قد هستند، چهره آفتاب سوخته ای دارند، به صورت قبیله ای و با هم زندگی می نمایند، زبان صحبت کردن آن ها اشاره دست و صورت است و هنوز هم برای شکار حیوانات از دارت های سمی آغشته به سم درخت ipohtree استفاده می نمایند.

اگر می خواهید شب را در این محدوده بمانید و به تماشای زیست بوم بپردازید، گزینه های مختلفی وجود دارد: استفاده از کلبه هایی که برای اقامت کوتاه در این منطقه تعبیه شده اند یا هتل موتیارا تامان نگارا که در بخش پاهانگ، تامان نگارا واقع شده است. ساعت بازدید از این پارک ملی 9 صبح تا 5 عصر است

دریاچه 5 گل چین، جعبه مداد رنگی افتاده در آب

دریاچه 5 گل، دریاچه ای زلال تر از آیینه و پالتی از فستیوال رنگ ها در یک قاب است که نظیر آن را شاید هرگز در جای دیگری نبینید. اینجا از سه طرف با کوه احاطه شده است. برای همین پوشش گیاهی فوق العاده ای دارد.

دریاچه پنج گل، بخشی از پارک ملی جیوژایگو است که در دره جیوژایگو در استان سیچوان چین قرار گرفته است. دره جیوژایگو یکی از جاذبه هایی است که در لیست آثار جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

فضای پارک جیوژایگو مملو از درختان و گل های بسیار زیبا و نایاب است و پس از طی راستای کوتاه، ما را به سمت دریاچه ای می برد که به عقیده بومیان محلی، محل عبور فرشتگان بوده است.

یکی از ویژگی های این دریاچه، کم عمق بودن آن است که باعث شده بتوانید به راحتی درختان و گیاهان زیر آب را ببینید. آب پنج گل به قدری زلال و صاف است که می توانید کوچک ترین موجودات را در کف آب های آن ببینید. علت این صافی و زلالی، وجود کربنات کلسیم در آب است که مانع کدر شدن آب می شود.

از سوی دیگر، به دلیل وجود املاح معدنی در آب دریاچه و ارتباط میان دریاچه پنج گل و دریاچه چانگ که میزان آهک موجود در آب های آن زیاد است، آب دریاچه پنج گل در فصل سرد، منجمد نمی شود. علاوه بر ویژگی هایی که برای پنج گل برشمردیم، مهم ترین ویژگی آن رنگارنگ بودن آب های این دریاچه افسانه ای است که در هر زمان که به بازدید از آن بروید می توانید رنگ های آبی، سبز، زرد و نارنجی را در کنار هم ببینید.

دریاچه در حالت معمول به رنگ آبی فیروزه ای است و به خاطر مواد معدنی، گاهی هاله ای زرد رنگ به خود می گیرد و از سوی دیگر انعکاس تصویر درختان و گل های اطراف در آب دریاچه و گیاهان و تنه درختانی که در زیر آب جا خوش نموده اند، این ترکیب رنگ استثنایی را به وجود آورده و پایکوبی رنگین کمان را روی زمین برای بیننده تداعی می نماید. جالب است بدانید که یک آبشار زیبا هم در میان دریاچه قرار گرفته که دریاچه را به دو قسمت تقسیم نموده است.

یکی از لذت های تور چین بازدید از این دریاچه و عکاسی از مناظر طبیعی و حیوانات کمیاب این منطقه است.

اینکه چه فصلی برای بازدید از اینجا بهتر است را نمی توان با صراحت عنوان نمود چرا که در هر فصل زیبایی های خاص آن فصل را درک خواهید کرد.

خلانگ لن، آبشاری چهار فصل

آبشار خلانگ لن در پارک ملی خلانگ لن در استان کامفائنگ فت واقع شده است. خلانگ لن یکی از عظیم ترین آبشار های تایلند است. آبشار خلانگ لن در فاصله 360 کیلومتری شهر بانکوک واقع شده است و می توانید در گشت های تور تایلند با پنج ساعت رانندگی خود را به این مکان برسانید. ارتفاع آبشار خلانگ لن صد متر و عرض آن 40 متر است. این آبشار از رشته کوه های خلانگ سوانگ ماک سرچشمه گرفته است.

اینجا مهد طبیعت بکر و مکانی محبوب برای طبیعت گردی است؛ خصوصا اگر اهل پیاده روی باشید راستاهای مخصوصی برای پیاده روی تعبیه شده است.

یکی از ویژگی های جالب توجه این آبشار، چهار فصل بودن آن است و در تمام طول سال بر پهنه سرسبز جنگل جاری است.

هر زمان که به تایلند سفر کنید می توانید به تماشای خلانگ لن بروید. این آبشار از چند جریان مختلف به وجود آمده و سرچشمه آن از رشته کوه های خلانگ سوانگ ماک است و در نهایت رود پینگ را تشکیل می دهد.

برای رسیدن به آبشار باید چند دقیقه ای در دل جنگل پیاده روی کنید. راستاهای پیاده روی در دو طرف آبشار قرار گرفته است. راستا سمت راست برای نزدیک شدن به آبشار مناسب تر است و می توانید به وضوح قطرات آب را که از آبشار جدا شده و روی صخره ها می افتند ببینید. اگر می خواهید در روز های گرم سال به دیدن آبشار بروید توصیه می کنیم لذت آبتنی و شنا در این آبشار را از دست ندهید؛ اما اگر در فصل های خنک تر به تایلند سفر می کنید، در خصوص آبتنی کمی تردید کنید. اگر هم از سمت چپ وارد می شوید، از روی یک پل گذر خواهید کرد و نمای فوق العاده زیبا و منحصربه فردی از خلانگ لن در مقابل شما قرار می گیرد که اگر به عکاسی علاقه مند باشید قطعا این چشم اندازها را شکار خواهید کرد.

اطراف آبشار خلانگ لن، امکانات رفاهی را که لازم دارید برای شما فراهم است؛ از رستوران و فروشگاه و کلبه برای اقامت های کوتاه گرفته تا امکانات رفاهی بهداشتی. اگر تمایل داشته باشید که بیش از چند ساعت را به بازدید از آبشار اختصاص دهید، می توانید به اقامتگاه های نزدیک بروید یا در محوطه مربوط به کمپینگ پارک چادر بزنید.

اگر بخواهید می توانید یکی از هتل های شهر کامفائنگ فت که در فاصله 55 کیلومتری آبشار هستند را برای ماندن انتخاب کنید. بهترین زمان سفر به تایلند برای بازدید از آبشار خلانگ لن فاصله ماه های آذر تا فروردین است که دمای هوا از نظر گرما و رطوبت در سطح نرمالی واقع شده است. اما اگر می خواهید به درون آبشار بروید، از فروردین تا تیر زمان مناسبی است.

منبع: کجارو
انتشار: 12 آذر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 574

به "سفری به عمق طبیعت دلفریب و رویایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفری به عمق طبیعت دلفریب و رویایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید