سندروم پرستش سلبریتی ها در دوران نوجوانی، چه زمانی به درمان فکر کنیم؟

به گزارش مجله آزات وب، یک روانشناس با اشاره به علایق نوجوانان به سلبریتی های داخلی و خارجی، گفت: در بعضی مواقع نوجوان وسواس فکری بیش از حدی نسبت به جزئیات زندگی افراد مشهور پیدا می نماید و ساعات زیادی را به این مساله اختصاص می دهد که می تواند در نهایت منجر به واقعیت زدا شدن نوجوان، گسست پیدا کردن از زندگی واقعی و غرق شدن در زندگی فرد مشهور گردد. در این صورت باید به فکر درمان افتاد.

سندروم پرستش سلبریتی ها در دوران نوجوانی، چه زمانی به درمان فکر کنیم؟

دکتر مژگان ناقل در گفت وگو با خبرنگاران، اظهار کرد: توجه نوجوان به سلبریتی های داخلی و خارجی در حد فانتزی های کوچک نوجوانی تا حدود زیادی طبیعی است و در تمام نوجوانان وجود دارد. بعضا پیش از گسترش فناوری و زمانی که اینترنت هم وجود نداشت این گرایشات نوجوانان به افراد مشهور دیده می شد.

این روانشناس ادامه داد: نوجوان تنها بدنی بزرگسال پیدا نموده است اما ذهن او هنوز فرآیندهای عالی شناختی بزرگسالی را ندارد. همچنان درباره برنامه ریزی ها، تصمیم گیری ها و شناخت افراد ممکن است بچگانه عمل کند. نوجوان تصور می نماید با الگو برداری از سلبریتی ها می تواند به اندازه آنها توجه دریافت کند و خرسند باشد.

وی درباره سندروم پرستش سلبریتی ادامه داد: این سندرم منجر به وسواس فکری و اضطراب و افسردگی زیاد می گردد. اضطراب در خصوص تصویر بدن نیز از دیگر مضرات آن است چراکه دائما نوجوان بدن خود را با افراد مشهور مقایسه می نماید و در دراز مدت می تواند کم اشتهایی روانی را نیز در نوجوان ایجاد کند.

وی اضافه نمود: نوجوانان دوست دارند مرکز توجه باشند، الگوهای خاصی را برای شکل گیری هویتشان انتخاب می نمایند و دوست دادند هویتشان را با افرادی بسازند که بیشتر دیده می شوند. الگو برداری از افراد مشهور داخلی و خارجی مثل گروه های موسیقی خارجی مساله ای است که تقریبا در تمام جهان رواج دارد و با توجه به پیشرفت تکنولوژی نمی توان جلوی آن را گرفت.

ناقل همچنین این را هم گفت که در شرایط فعلی که تکنولوژی گسترش یافته، نمی توان نفوذ فرهنگ های بیگانه را نادیده گرفت و در عین حال نمی توان تمام درها را به روی تکنولوژی و این نفوذ بست تا نوجوانان تحت تاثیر قرار نگیرند. باید الگو سازی داخلی خود را به حدی قوی کنیم که نوجوان از سلبریتی های داخلی الگوبرداری کند.

به گفته این روانشناس، میزان آسیبی که الگوبرداری از گروه های مشهور خارجی نظیر گروه های موسیقی به نوجوانان می زند به میزان گرایش نوجوان به این گروه ها بستگی دارد. بعضا در بعضی از گروه ها ترویج مصرف مواد مخدر دیده می گردد که این مساله برای نوجوان بسیار آسیب زا است.

وی توصیه کرد: نوجوانان می توانند گروه های مختلف و سلبریتی های گوناگون را دنبال نمایند، علائق آنها را بسنجند و به عنوان سرگرمی به این مساله نگاه نمایند تا این دنبال کردن زندگی سلبریتی ها تبدیل به بخشی از زندگی آنها نگردد. همیشه به خاطر داشته باشند که آنچه در جلوی دوربین نشان داده می گردد تمام زندگی سلبریتی ها نیست و واقعیت با آنچه نمایش داده می گردد، متفاوت است.

ناقل همچنین به والدین توصیه کرد: والدین باید همیشه به فرزندان خود القا نمایند که بچه ها قهرمان آنها هستند. والدین باید فرزندان خود را همانگونه که هستند بی آنکه احتیاج به تغییری باشد، دوست بدارند. نوجوان به دنبال دریافت تایید والدین نیست و والدین باید در هر مساله ای پشتیبان نوجوان باشد. نوجوان احتیاجمند درک شدن است. اگر نوجوانی سلبریتی خاصی را دوست دارد با او همراهی نمایند گویی که آن سلبریتی یکی از دوستان نوجوان است. والدین باید واکنشهای مثبت به نوجوان دهند و با دادن مسئولیت به او ، اعتماد به نفسش را حفظ نمایند. حمایت از نوجوان در سنین نوجوانی بسیار حائز اهمیت است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 خرداد 1400 بروزرسانی: 1 خرداد 1400 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 1742

به "سندروم پرستش سلبریتی ها در دوران نوجوانی، چه زمانی به درمان فکر کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سندروم پرستش سلبریتی ها در دوران نوجوانی، چه زمانی به درمان فکر کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید