ماهی قرمز و سبزه ها را در محیط های آزاد رها نکنید

به گزارش مجله آزات وب، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور با اشاره به آماده باش محیط بانان در روز طبیعت تاکید نمود که مردم به هیچ عنوان نسبت به رهاسازی ماهی قرمز در محیط های آبی و حتی رها کردن سبزه ها اقدام نکنند.

ماهی قرمز و سبزه ها را در محیط های آزاد رها نکنید

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، سرهنگ جمشید محبت خانی، با اشاره به اینکه محیط بان ها طی روز 13 فروردین (روز طبیعت) درحالت آماده باش هستند تا اگر حادثه ای در مناطق چهارگانه محیط زیستی به وقوع پیوست، در اسرع وقت در محل حادثه حاضر شوند، اظهارکرد: درخواست ما از مردم این است که به هیچ عنوان در مناطق محیط زیستی و حتی جنگل ها اقدام به روشن کردن آتش ننمایند و اگر مجبور به این کار شدند، پیش از ترک محل مطمئن شوند که آتش خاموش شده است.

وی در ادامه با بیان اینکه سازمان حفاظت محیط زیست برای اطفای حریق های احتمالی طی این روز با آتش نشانی، شهرداری ها و دهیاری ها نیز هماهنگ نموده است، تاکید نمود: بخش عمده ای از حریق هایی که در طبیعت به وقوع می پیوندد در اثر بی توجهی مردم و گردشگران است. از این رو احتیاج است که مردم نکاتی را در این باره رعایت نمایند. به عنوان مثال رها کردن پسماندهایی ازجمله شیشه، بطری آب معدنی و... در طبیعت سبب انعکاس نور خورشید و آتش سوزی می گردد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور ادامه داد: از سویی دیگر پرتاب ته سیگار از درون خودرو در جاده های جنگلی یا رها کردن فیلتر سیگار در مناطق محیط زیستی و جنگلی سبب وقوع آتش می گردد. بنابراین تاکید ما این است که گردشگران یا سایر افراد از این اقدام پرهیز نمایند.

به گفته سرهنگ محبت خانی، به طورکلی با توجه به توصیه های وزارت بهداشت مبنی بر عدم حضور در فضاهای شلوغ و حفظ قرنطینه خانگی بهتر است که عموم افراد این موارد را در روز طبیعت مدنظر داشته باشند.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به اینکه بعضی افراد پس از تعطیلات نوروز اقدام به رهاسازی ماهی قرمز خود در محیط های آبی طبیعی می نمایند، اظهار کرد: از آنجایی که ماهی قرمز گونه ای مهاجم است می تواند حیات سایر گونه ها را تهدید کند. از این رو توصیه ما این است که افراد به هیچ عنوان نسبت به چنین کاری اقدام ننمایند.

سرهنگ محبت خانی اضافه نمود: بعد از ایام نوروز و در روز طبیعت (سیزده بدر) مردم سبزه ها را در رودخانه ها، دشت ها و حتی خیابان ها رها می نمایند که علاوه بر اینکه چهره نازیبایی برای طبیعت ایجاد می نماید موجب گرفتگی معابر آب نیز می گردد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور در ادامه با بیان اینکه رها کردن سبزه ها در جوی آب و حتی جنگل و پارک و... نیز کار درستی نیست و می تواند سبب آبگرفتگی معابر گردد، گفت: بهتر است مردم ماهی قرمز و سبزه ها را به مکان هایی که شهرداری ها و دهیاری ها معین می نمایند، تحویل دهند.

وی در سرانجام توضیح داد: سامانه های 1540 و 110 آماده دریافت گزارش های مردمی درخصوص تخلفات زیست محیطی و مسائل مرتبط با مناطق حفاظت شده محیط زیستی هستند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 31 فروردین 1400 بروزرسانی: 31 فروردین 1400 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 1686

به "ماهی قرمز و سبزه ها را در محیط های آزاد رها نکنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماهی قرمز و سبزه ها را در محیط های آزاد رها نکنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید