مرمت یکی از طولانی ترین قدیمی ترین دربندهای ایران ، دربند دوره زندیه با 14 بنای خشتی

به گزارش مجله آزات وب، خبرنگاران : دربند گرجی یکی از طولانی ترین و قدیمی ترین دربندهای ایران به حساب می آید که در محله گازرگاه یزد و در دل بافت تاریخی شهر یزد قرار گرفته است.

مرمت یکی از طولانی ترین قدیمی ترین دربندهای ایران ، دربند دوره زندیه با 14 بنای خشتی

جهت دریافت خدمات تعمیرات ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید.

ساشا ریاحی مقدم معاون میراث فرهنگی استان یزد با اعلام این خبر گفت: دربند گرجی در اواخر دوره زندیه بنا شده و در همان زمان، گرجی هایی که بعد از تحولات منطقه قفقاز به ایران منتقل شده بودند به این مکان آمده و در آنجا سکنی گزیدند.

وی اضافه نمود: در این دربند تعداد چهارده بنا وجود دارد که از بناهای شاخص آن می توان به خانه خان بهادر (تعیین التجار) و عمارت بهار عمر (خانه متعلق به دکتر ابوئی) اشاره نمود. حاج یوسف گرجی بزرگ این خاندان از جمله افرادی بوده که در اواخر دوره زند به همراه خانواده خود به ایران مهاجرت نموده است.

ریاحی مقدم اما مصالح به کاررفته در دربند گرجی را عمدتا خشت دانست. به گفته وی، جداره های دربند با اندود کاهگل پوشانده شده و تزئینات به کار رفته در دربند گرجی شامل سردرهای آجر کاری شده و نغول های کار شده روی جداره ها است که بعضی از آنها دارای تزئینات ساده گِلبری است.

وی به قسمت هایی از دربند که به صورت سرپوشیده ساخته شده اشاره نمود و گفت: این طاق ها به صورت گوناگون از جمله طاق کلیل، طاق آهنگ و ... است و در آن چند نورگیر نیز مشاهده می گردد. همچنین نیم طاق سر در بعضی خانه ها نیز به صورت کلیل، تیزه دار و مازه دار دیده می گردد. این درحالی است که در بعضی قسمت های دربند روی جداره ها طاقنماهایی وجود دارد.

معاون میراث فرهنگی استان یزد اما به اقدامات اجرا شده در این پروژه تاکید نمود و اضافه نمود: تراشیدن اندودهای فرسوده بدنه دربند، دوخت و دوز شکاف ها، استحکام بخشی دیوارها، ازاره چینی پای دیوارهای بدنه، اندود کاهکل بدنه، اندود کچ سقف و بدنه، اجرای شرفی لب دیوارها، اصلاح ناودان های پشت بام، اندود کاهگل پشت بام و ساباط های دربند، جمع آوری آسفالت کف دربند، اجرای قلوه سنگ در کف دربند، ساماندهی کابل های برق و مخابرات، سیم گل و مرمت سردرب پلاک های مسکونی و مرمت پشت بام های دربند از جمله اقداماتی است که در طولانی و قدیمی ترین دربند ایران اجرا شده است.

در حال حاضر دربند گرجی در محله گازرگاه بافت میراث جهانی شهر تاریخی یزد مرمت و ساماندهی شده و هم اکنون آماده بهره برداری است.

منبع: چمدان
انتشار: 22 آبان 1398 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 528

به "مرمت یکی از طولانی ترین قدیمی ترین دربندهای ایران ، دربند دوره زندیه با 14 بنای خشتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرمت یکی از طولانی ترین قدیمی ترین دربندهای ایران ، دربند دوره زندیه با 14 بنای خشتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید