چالش های پیش روی صنعت حفاری کشور، گلایه از عدم پرداخت به موقع پیمان کاران

به گزارش مجله آزات وب، منتخب مردم لارستان، خنج، گراش و اوز گفت: یکی از مسائل فعلی صنعت حفاری، فرسودگی تجهیزات و قطعات اصلی و عدم امکان تامین قطعات ، عدم پرداخت به موقع مطالبات پیمان کاران توسط شرکت نفت و در نتیجه کمبود نقدینگی موردنیاز است.

چالش های پیش روی صنعت حفاری کشور، گلایه از عدم پرداخت به موقع پیمان کاران

به گزارش گروه مالی مجله آزات وب، حسین حسین زاده منتخب مردم لارستان، خنج، گراش و اوز در مجلس یازدهم با اشاره به مسائل موجود در صنعت حفاری کشور گفت: یکی از مسائل فعلی صنعت حفاری، فرسودگی تجهیزات و قطعات اصلی و عدم امکان تامین قطعات است. صنعت حفاری، صنعتی با تکنولوژی بسیار پیچیده است و لزوما هیچ کشوری در جهان نمی تواند تمام قطعات مورد احتیاج خود خصوصا تجهیزات با تکنولوژی بالا و Hi-Tech را خود تامین کند.

وی در ادامه شرح داد: همچنین عدم تنوع شرکت های سرویس دهنده خصوصا سرویس های خاص، نبود رقابت در این حوزه و کاهش شدید کیفیت عملیات ها از دیگر مسائل است که ضربات جبران ناپذیر و هزینه های هنگفتی را در پی داشته است.

حسین زاده گفت: در باره کیفیت افزایه ها مثل سیمان و سیالات حفاری مثل گل روغنی نیز مسائل عمده ای وجود دارد. با پیشرفت علم در سال های اخیر تحولات عظیم و مثبتی در زمینه بهبود شرایط دکل و سیالات حفاری در جهان ایجاد شده است و متاسفانه در این زمینه فاصله ما با دیگر کشورهای مطرح روز به روز در حال افزایش است. در این بین عدم کنترل و نظارت بر استانداردهای افزایه ها و مواد گل حفاری نیز به این قضیه دامن زده است.

* عدم پرداخت مطالبات پیمان کاران توسط شرکت نفت و تضعیف صنعت حفاری

منتخب مردم لارستان، خنج، گراش و اوز گفت: یکی دیگر از نقاط ضعف اساسی صنعت حفاری ناظر به ضعف شرکت های پیمانکار و دکل دار است که به دلایلی نظیر کمبود نقدینگی، ضعف مدیریت، افزایش هزینه های حفاری و مواردی از این دست تضعیف شده اند. همچنین عدم پرداخت به موقع مطالبات پیمان کاران توسط شرکت ملی نفت نیز عامل تشدید این مسائل شده است.

وی در ادامه گفت: عمده شرکت های دکل دار فقط چند دکل و یا حتی فقط یک دکل حفاری دارند که این موضوع فاصله توانایی این شرکت ها با شرکت های اصلی و عظیم خارجی را نشان می دهد. ورود تعداد زیادی از صنایع و سرمایه داران به این حوزه هر چند دارای مزایایی بوده است، اما ضعف در نظرات و پشتیبانی آنها همچنان باعث پایین نگه داشتن کیفیت کاری و عملیاتی شده است.

حسین زاده شرح داد: دلیل پایین ماندن کیفیت کاری این است که این افراد و شرکت هایی که در صنعت حفاری وارد شده اند، تخصصی در صنعت حفاری ندارند و حتی بعضی از این شرکت ها فقط چند سال از تاسیس آنها گذشته است. از طرفی به دلیل وجود شرایط تحریمی امکان اعمال قدرت کافی از طرف کارفرما به شرکت های دکل دار و پیمانکاران وجود ندارد.

* در حفاری چاه های جهت دار و افقی با مسائل عدیده روبرویم

منتخب مردم لارستان، خنج، گراش و اوز گفت: یکی دیگر از معضلات نبود کالای حفاری مناسب و با کیفیت است. هرچند در سال های اخیر شرکت های دانش بنیان زیادی در این زمینه گام های خوبی با پشتیبانی وزارت نفت برداشته اند، اما به دلیل گستردگی ابزار کالای حفاری، امکان تامین همه قطعات وجود ندارد و یا اگر فراوری می گردد از کیفیت مناسب برخوردار نیست.

وی اضافه نمود: همان گونه که گفته شد صنعت حفاری، صنعتی بسیار گسترده و پیچیده و Hi-Tech است و هیچ کشوری در جهان به تنهایی قادر به فراوری همه مایحتاج خود نمی باشد. تحریم های ظالمانه هر چند بروز خلاقیت و فراوری را در پی داشته است، اما در بسیاری از موارد صنعت حفاری را دچار مشکل نموده است.

حسین زاده گفت: در بعضی از عملیات ویژه این ضعف هایی که ذکر شد با شدت بیشتری خود را نشان می دهد. مثلا در حفاری چاه های جهت دار و افقی با مسائل عدیده ای روبرو هستیم. مثلا در میادین مشترک، کشورهای همسایه علاوه بر حفاری چاه ها با طول حفره زیاد، با حفاری چند رشته ای در این میادین فراوری را به شدت بالا برده و هزینه های حفاری و فراوری را نیز کاهش داده اند اما ما در انجام این کار نسبت به آنها پیروز نبوده ایم.

* عملیات حفاری چاه ها علیرغم تحریم های ظالمانه تداوم داشته است

منتخب مردم لارستان، خنج، گراش و اوز گفت: یکی از مسائل دیگر ناظر به تامین قطعات دکل های سبک حفاری (دستگاه های لوله مغزی سیار) است که کاربردهای گسترده ای در صنعت حفاری دارند، ولی ساخت آنها در دست کشورهای خاص می باشد. تامین قطعات این دکل های سبک هم اکنون با مسائل زیادی همراه بوده است.

وی ادامه داد: همچنین ضعف شدیدی در زمینه نمودارهای مورجهانز در صنعت حفاری مشاهده می گردد به صورتی که حتی تامین بعضی از تکنولوژی های قدیمی و ارائه خدمات در این زمینه در حال حاضر به سختی صورت می گیرد، زیرا بسیاری از شرکت های مطرح جهان از ارائه خدمات در این زمینه به دلیل تحریم خودداری می نمایند.

حسین زاده در انتها با اشاره به فعالیت جهادگونه نیروهای صنعت حفاری کشور گفت: با توجه به همه این مسائل تنها عاملی که باعث ادامه کار عملیات های حفاری شده است نیروهای کار متخصص و متعهد موجود در صنعت حفاری است که جهادگونه در گرمای 60 درجه غرب و جنوب و سرمای 15- درجه سرخس دست و پنجه نرم می نمایند و احتیاج به توجه ویژه دارند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 17 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 1115

به "چالش های پیش روی صنعت حفاری کشور، گلایه از عدم پرداخت به موقع پیمان کاران" امتیاز دهید

1 کاربر به "چالش های پیش روی صنعت حفاری کشور، گلایه از عدم پرداخت به موقع پیمان کاران" امتیاز داده است | امتیاز: 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چالش های پیش روی صنعت حفاری کشور، گلایه از عدم پرداخت به موقع پیمان کاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید