کلید چاقی و لاغری در دست قارچ های روده!

به گزارش مجله آزات وب، پژوهشگران آمریکایی و هلندی در آنالیز جدیدی، نقش قارچ های روده را در افزایش وزن مورد ارزیابی قرار دادند.

کلید چاقی و لاغری در دست قارچ های روده!

به گزارش خبرنگاران از ایسنا، پژوهش جدیدی نشان می دهد موش هایی که نوع خاصی از قارچ ها در روده آنها ساکن هستند، پس از خوردن غذاهای فرآوری شده، بیشتر از موش هایی که میکروبیوم روده آنها میزبان جوامع گوناگون قارچی بود، اضافه وزن پیدا کردند.

پژوهشگران دانشگاه آلاباما در برمینگهام (UAB) در آمریکا و دانشگاه وریج آمستردام (VUA) در هلند، به آنالیز این موضوع پرداختند که آیا قارچ های میکروبیوم روده، واکنش متابولیکی میزبان خود را نسبت به غذای فرآوری شده تغییر می دهند یا خیر. آنها برای این کار، موش هایی را که از نظر ژنتیکی یکسان اما میزبان قارچ های متفاوتی بودند، مورد آنالیز قرار دادند.

پژوهشگران، موش ها را با غذای استاندارد یا فرآوری شده تغذیه کردند و پس از شش هفته، چربی بدن آنها و همچنین ژن ها و هورمون های مرتبط با متابولیسم را مورد آنالیز قرار دادند.

پژوهشگران در این پروژه، رابطه میان قارچ های روده و غذاهای فرآوری شده را به طور خاص مورد آنالیز قرار دادند زیرا این غذاها با افزایش وزن ناسالم در انسان مرتبط هستند.

در این آزمایش، خوردن غذاهای فرآوری شده موجب شد که بیشتر موش ها چاق شوند اما مقدار وزن و نحوه تغییر متابولیسم، در موش های دارای میکروبیوم های گوناگون، متفاوت است. پژوهشگران پس از آنالیز میکروبیوم هر موش، از یادگیری ماشینی استفاده کردند تا بفهمند که کدام یک از قارچ ها بیشترین تاثیر را در متابولیسم دارند.

پژوهشگران دریافتند موش هایی که میکروبیوم روده آنها مقدار بیشتری از قارچ موسوم به Thermomyces و مقدار کمتری از قارچ ساکارومایسس (Saccharomyces) را در بر دارد، 15 درصد بیش از موش هایی که روده آنها حاوی قارچ های متفاوتی است، اضافه وزن پیدا می نمایند.

میکروبیوم روده می تواند بر متابولیسم بدن موثر باشد. بیشتر افراد تصور می نمایند که میکروبیوم روده فقط باکتری ها را در بر دارد اما قارچ ها با این که تعداد کمتری از آنها نسبت به باکتری ها وجود دارد، از اعضای حیاتی این اجتماع میکروبی به شمار می فرایند.

میکروبیوم ها در افراد گوناگون، متفاوت هستند؛ بنابراین قارچ هایی که در روده یک نفر زندگی می نمایند، می توانند با قارچ های ساکن روده افراد دیگر متفاوت باشند. این موضوع، در خصوص موش های این پژوهش نیز صدق می کرد.

دانشمندان هنوز اطلاعات کمی در خصوص تاثیر قارچ های روده بر سلامت انسان دارند. این پژوهش، یکی از نخستین پژوهش هایی است که نحوه تاثیر قارچ های روده بر متابولیسم بدن را نشان می دهد.

اگر قارچ های روده، متابولیسم بدن انسان را نیز مانند موش ها تغییر بدهند، پژوهشگران می توانند رژیم های غذایی متناسب با میکروبیوم های خاص را ارائه نمایند. همچنین ممکن است که با این روش بتوان میکروبیوم قارچی فرد را برای کنترل وزن تنظیم کرد.

دانشمندان هنوز در حال آنالیز قارچ هایی که ممکن است در روده ساکن شوند و قارچ هایی که فقط از روده عبور می نمایند، هستند. اگرچه بسیاری از تعاملات میان انسان و قارچ های روده آنها مفید است اما ممکن است همواره این گونه نباشد. برای نمونه، ممکن است که قارچ ها در ابتلا به سندروم روده تحریک پذیر نقش داشته باشند و خطر ابتلا به سرطان پانکراس را نیز افزایش دهند.

وجود یا عدم وجود بعضی از قارچ ها می تواند تاثیر مستقیمی بر سلامتی داشته باشد. تعامل قارچ ها با باکتری ها نیز بسیار مهم است. این پژوهش، گام هایی اساسی را برای درک رابطه پیچیده میان جوامع باکتریایی و قارچی هنگام همکاری برای هضم غذای فرآوری شده برمی دارد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 20 فروردین 1400 بروزرسانی: 20 فروردین 1400 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 1664

به "کلید چاقی و لاغری در دست قارچ های روده!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کلید چاقی و لاغری در دست قارچ های روده!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید