10 باور رایج نادرست درباره دیابت

به گزارش مجله آزات وب، بیماری دیابت جزو بیماری های مزمن و تهدید کننده جدی سلامت است که بر همه اعضای بدن از جمله قلب، کلیه و بینایی تاثیر می گذارد و هر کسی باید درباره آن آگاهی کافی داشته باشد.

10 باور رایج نادرست درباره دیابت

نسل ما آشنایی خوبی با اپیدمی دیابت دارد. امروزه بسیاری از افراد سعی می نمایند اطلاعات خود را درباره بیماری های مزمن مرتبط با سبک زندگی مانند دیابت، بیماری های قلبی و سرطان افزایش دهند. باید توجه داشت که عظیم ترین مانع کنترل دیابت، کمبود آگاهی درباره این بیماری است. بر همین اساس ما در این مطلب به باورهای نادرست رایج در زمینه دیابت و واقعیت ها درباره آن می پردازیم :

باور نادرست1

دیابت را می توان با مصرف دارو درمان کرد.

واقعیت

دیابت یک بیماری مزمن است. با مصرف داروهای مناسب و داشتن سبک زندگی سالم که شامل رژیم غذایی مناسب و ورزش است می توان آن را کنترل کرد. اما دیابت به طور کامل قابل درمان نیست.

باور نادرست 2

داروهای طب آیورودا در درمان دیابت موثرتر هستند.

واقعیت

درمان آیورودا را می توان همراه با داروهای طب رایج و پس از مشورت با پزشک مصرف کرد. داروهای آیورودا همواره به تنهایی برای کنترل دیابت کافی نیستند.

باور نادرست 3

با طبیعی شدن سطح قند خون می توان مصرف خوراکی های محدود شده را از سر گرفت.

واقعیت

قند خون مستقیما به مواد غذایی مصرف شده، فعالیت بدنی و اندازه استرس بستگی دارد. این عوامل به طور روزانه باعث تغییر سطح قند خون می شوند. بنابراین اگر با طبیعی شدن سطح قند خون مصرف همه گروه های خوراکی از سر گرفته گردد، سطح قند خون بار دیگر افزایش می یابد.

باور نادرست 4

افراد دیابتی نمی توانند مواد غذایی حاوی قند مصرف نمایند.

واقعیت

این که افراد مبتلا به دیابت باید رژیم بدون قند داشته باشند یکی از رایج ترین شایعات در این باره است. واقعیت این است که افراد دیابتی باید رژیم غذایی متعادلی داشته باشند. این رژیم غذایی می تواند مقداری قند را در حد متعادل در خود داشته باشد.

باور نادرست 5

دیابت نوع 2 فقط افراد چاق را درگیر می نماید.

اضافه وزن و توزیع چربی - به ویژه چربی احشایی - در بدن قطعا نقش مهمی در ابتلا به دیابت دارد.

واقعیت

اما چندین عامل مهم دیگر هم در ابتلای فرد به دیابت نوع 2 نقش دارد. این موارد شامل ژنتیک، سابقه مصرف دارو، سابقه سرطان یا بیماری های خود ایمنی و عادت های ناسالم مانند سیگار کشیدن است. بنابراین، این که دیابت نوع 2 فقط افراد دارای اضافه وزن را تحت تأثیر قرار می دهد واقعیت ندارد، چنان چه بر اساس آمار، حدود 20 درصد از افراد مبتلا به دیابت نوع 2 دارای وزن طبیعی یا وزن کم هستند.

باور نادرست 6

احتمال ابتلا به ویروس کرونا در افراد دیابتی بیشتر است.

واقعیت

به گفته کارشناسان ،اگر مبتلا به دیابت باشید، احتمال ابتلای شما به ویروس کرونا بیشتر از جمعیت عمومی نیست اما اگر مبتلا به کووید-19 شوید، احتمالا عوارض شدیدتری را تجربه خواهید کرد.

باور نادرست 7

مصرف زیاد مواد غذایی حاوی قند باعث ابتلا به دیابت می گردد.

واقعیت

درست است که سطح قند خون نقش اساسی در ابتلا به دیابت دارد اما صرفا مصرف خوراکی های شیرین عامل اصلی در این زمینه نیست. مصرف زیاد مواد حاوی قند به طور مستقیم باعث دیابت نمی گردد. با این حال، داشتن یک رژیم غذایی شیرین می تواند منجر به اضافه وزن و چاقی گردد که از عوامل خطر ابتلا به دیابت نوع 2 است.

باور نادرست 8

چاقی همواره منجر به دیابت می گردد.

واقعیت

اگرچه چاقی خطر ابتلا به دیابت را افزایش می دهد، اما به طور حتم منجر به این بیماری نمی گردد. طبق اعلام مرکز کنترل بیماری های آمریکا، CDC، حدود 39.8 درصد عظیم سالان در این کشور مبتلا به چاقی هستند، اما 13 درصد آن ها دیابت دارند.

باور نادرست 9

دیابت نوع یک مزمن تر از دیابت نوع 2 است.

واقعیت

صرف نظر از علت ابتلا به دیابت، فردی که از هر نوع دیابت رنج می برد، سطح بالایی از قند خون را تجربه می نماید که در صورت کنترل نشدن، چه دیابت نوع یک باشد، چه دیابت نوع 2، می تواند عواقب ناگواری شامل بیماری قلبی، نابینایی، سکته مغزی، بیماری کلیوی، قطع عضو و آسیب عصبی به همراه داشته باشد.

باور نادرست 10

افراد مسن بیشتر مستعد ابتلا به دیابت هستند.

واقعیت

در گذشته تصور بر این بود که جوانان فقط به دیابت نوع یک مبتلا می شوند. اما امروز تعیین شده است حتی گروه های سنی پایین مستعد ابتلا به دیابت نوع 2 هستند که علت آن عادت های نامناسب مانند پرخوری و کم تحرکی است. هر فردی با این سبک زندگی می تواند در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع 2 قرار گیرد.

منبع: diabetes.co.uk

منبع: همگردی
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 1884

به "10 باور رایج نادرست درباره دیابت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 باور رایج نادرست درباره دیابت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید