6 راه حل کنترل خشم برای ورزشکاران خشن!

به گزارش مجله آزات وب، با انجام بعضی راهکارها می توان مقدار خشم در ورزشکاران خشن را کاهش داد.

6 راه حل کنترل خشم برای ورزشکاران خشن!

به گزارش خبرنگاران، ماهیت ورزش دربرگیرنده همه احساسات و هیجانات است و خشم هم به عنوان یکی از حس های انسان از این قاعده مستثنی نیست و ورزشکار در طول دوران ورزشی خود با توجه به رخدادهای محیطی و حتی ارثی می تواند درگیر این احساسات باشد.

ورزشکاری که از عملکرد خود یا حتی هم تیمی رضایت ندارد، ناراحت از شکست و تحت تاثیر قضاوت داور و حتی تماشاگران قرار گرفته است و می تواند احساس خشم داشته و از شرایط موجود ناراضی باشد اما سوال و مساله اصلی اینجاست که آیا این احساس خشم می تواند به عملکرد او ضربه وارد کند یا تاثیر منفی در عملکرد ورزشکار نخواهد داشت؟ پاسخ به هر دو سوال می تواند مثبت باشد و بستگی به توانایی فکری ورزشکار دارد.

اگر ورزشکار راه های مدیریت خشم را فرا گرفته باشد احساس خشم ایجاد شده به راحتی مدیرت خواهد شد و حتی در مواردی می تواند به عملکرد ورزشکار یاری هم کند، اما عدم بهره وری از راه چارههای مدیرت خشم باعث افت عملکرد و از دست رفتن کوشش های ورزشکار می شود.

بر اساس این مطلب که از سوی سید مجتبی حسینی متخصص روانشناسی ورزشی تهیه شده و در اختیار خبرنگاران قرار گرفته، در خصوص راه چارههای مفید برای ورزشکاران، آمده است: اولین قدم برای کنترل خشم، مطلع شدن و آماده سازی ورزشکار است و ورزشکاران باید به نقش و مسئولیت خود در ورزش و هنگام مسابقه مطلع باشند و انرژی فکری خود را خرج موارد غیرقابل کنترل در ورزش نکنند.

دومین راه چاره مناسب، پیش بینی کردن موقعیت های احتمالی به وجود آورنده خشم در خلال ورزش و استفاده از تکنیک تصویرسازی فکری برای سازگار شدن با شرایط احتمالی است. مورد سوم به استفاده از تکنیک های آرمیدگی نظیر تکنیک های تنفسی، موسیقی، فکر مطلعی و ... باز می شود و می تواند بسیار مفید باشد.

استفاده از خودگویی مثبت، انتقال خشم به طریقی که تاثیر منفی در عملکرد نداشته باشد و استفاده از عادت های عملکردی، دیگر راه چارههای مفید برای ورزشکاران برای کنترل خشم است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 آبان 1400 بروزرسانی: 18 آبان 1400 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 1973

به "6 راه حل کنترل خشم برای ورزشکاران خشن!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 راه حل کنترل خشم برای ورزشکاران خشن!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید